Halk Eğitim’in geleneksel sergisi açıldı

Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde açtığı kurslara katılanların el emeği göz nuru ürünlerini artık geleneksel hale gelen yılsonu sergisi ile Bartınlıların beğenisine sundu.
Bu haber 2019-06-19 09:25:53 eklenmiş ve 779 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Belediye Sosyal Tesisleri’nde açılan sergide yıl boyunca kursiyerler tarafından üretilen el emeği göz nuru eserler yer aldı. Açılışa Bartın Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, il müdürleri, kursiyerler, usta öğreticiler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında açılış konuşmasını Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mehmet Asım Özdemir yaptı.

 Özdemir, Halkevlerinin işleyişini anlattı

 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre eğitimin “Örgün Eğitim” ve “Yaygın Eğitim” olarak ikiye ayrıldığına dikkat çeken Özdemir, örgün eğitimin okul öncesi eğitimi, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarını kapsarken yaygın eğitimin örgün eğitim yanında veya dışında düzenlenen eğitim faaliyetlerinin tümünü kapsadığını vurguladı. Özdemir, bu doğrultuda da Halkevleri’nin, Halkevleri Genel Müdürlüğü’nün 30388 sayılı “Hayat Boyu Öğrenme Kurumları yönetmeliğine göre iş ve işlemleri yürüttüğünü söyledi. Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Halk Eğitimi Merkezleri ve Olgunlaştırma Enstitüleri ile ülkemize yaygın eğitim hizmetini sunmaktadır. İlgili yönetmeliğimizde, Hayat Boyu Öğrenme ‘Bireysel, toplumsal ve istihdam ile ilgili bir yaklaşımla bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirmek amacıyla örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinlikleri’ şeklinde tanımlanmaktadır. Kurumumuz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı olarak Bartın Merkez ilçe sınırlarındaki tüm Hayat Boyu Öğrenme süreçlerinden sorumlu olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

“Amacımız, emeğin değerini ve önemini arttırmak”

 

Halk Eğitimi faaliyetlerinin, geleneksel olarak algılarımıza yerleşmiş olan el sanatları alanından daha fazlası olduğunun kurum olarak bilincindeyiz. Bu bilinci, ilimiz ve ülkemiz çapında toplum nezdinde artırmak için bu tür etkinliklerimiz büyük önem arz ediyor. Yine de el emeği göz nuru çalışmalarımızdan özenle seçtiğimiz ürünleri sergilemekten de gurur duyuyoruz. Emeğin önemini ve değerini artırmak için yaptığımız bu sergimiz, yıl boyunca ürettiklerimizin sadece küçük bir kısmını teşkil etmektedir.

 

Bu yıl kurslara 9 bin 510 kişi kayıt oldu

 

Bartın Halk Eğitimi Merkezi, 1964 yılında faaliyetine başlamış olup 2001 yılına kadar yer sıkıntısı nedeniyle Bartın’ın çeşitli yerlerinde hizmet verdikten sonra Gölbucağı Mahallesindeki İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanında kendi hizmet binasına taşınmıştır. O günden bu yana ilimiz merkez ilçemizde, sürekli artan bir şeklide eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu faaliyetlerimiz, okuma - yazma, sosyal kültürel ve sportif, mesleki ve teknik eğitim, mezun öğrencilere yönelik bir üst öğrenime hazırlık kursları, Açık Ortaokul ve Açık Lise büro işlemlerini kapsamaktadır. 1 Ocak - 31 Aralık 3018 tarihleri arasındaki istatistiki verilerimize göre kurumumuzda bin 6 adet kurs açılmış ve 19 bin 173 kursiyerimiz kayıt oluştur. Bu kurslarımızın 95’i okuma yazma, 591 ’i sosyal kültürel ve sportif alanlarda, 415’i de mesleki ve teknik alandadır. Bu kurslarımıza ilave olarak 245 mezun öğrencimiz destekleme ve yetiştirme kurslarından faydalanmıştır. Ayrıca 2018 yılında 3 bin 531 öğrencimize Açık Ortaokul ve Açık Lise hizmeti verilmiştir. 1 Ocak 2019 itibari ile kurumumuzda 510 adet kurs açılmış ve 9 bin 510 kursiyerimiz kayıt olup işlemlerimiz 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecektir.

 

“Bartın’a katkımız sürecek”

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ve Valiliğimizin de destekleri ile devam eden faaliyetlerimiz bulunmaktadır. Bu faaliyetlerimizden Okuma Yazma Seferberliğinde Mart 2018’den bu yana kurumumuzda 125 adet okuma yazma kursu açılmış olup 545 kursiyerimize ulaşılmıştır. Bu kurslarımızdan 301 öğrencimiz okuma yazma belgesi alıp bu sayıya ilçelerimizdeki halk eğitimi merkezlerimiz dâhil değildir. Bununla birlikte, Valiliğimizin öncülüğünde çalışmalara hız kazandırdığımız İstihdam Seferberliği kapsamında ilimizin resmi ve özel kurumlan ile birlikte eğitimlerimiz devam ediyor. Bu konuda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İş Kurumu Müdürlüğümüz, Bartın Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğümüz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğümüz, Bartın Ticaret ve Sanayi Odamız ve Özel Sektör Temsilcilerimizle birlikte pek çok kurs gerçekleştirdik ve planlamalarımız aynı şekilde devam ediyor. İl bazında yapılan pek çok projeye de ortak olarak güzel ilimize olan katkılarımız artarak devam edecektir.

İlimizde her alanda düzenlediğimiz kurslarımızla ilimizin eğitim meşalesini taşımaya devam ediyoruz. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzle birlikte okullarımızda açtığımız spor kurslarımızla, ilimizdeki öğrencilerin bedensel ve zihinsel gelişimine katkı veriyoruz. Yaş gruplarında ülke çapında ve dünya yarışmalarında aldığımız dereceler bizleri ilimiz adına ziyadesiyle mutlu ediyor. Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde, Aile Sosyal İl Müdürlüğümüzle birlikte Huzurevi, Kadın Sığınma Evleri ve Çocuk Evleri’nde, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Proje Merkezimizde dezavantajlı gruplarla, yine Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzle birlikte Kredi Yurtlar ve Gençlik Merkezlerimizde, Bartın Cumhuriyet Başsavcılığımızın büyük destekleri ile Ceza İnfaz Evleri’nde, Deniz Üs Komutanlığımızda, Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile çiftçilerimize yönelik kurslarımızla ve adını sayamadığımız pek çok Bakanlık protokollü sivil toplum kuruluşları işbirliği kurslarımızla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün verdiği destekle birlikte bu meşaleyi daha da yukarılara taşımaya kararlıyız.

 

“Çalışmayı ibadet sayarak koşmaya devam edeceğiz”

Geçmişten geleceğe uzanan ve 1000 yıllık devlet geleneği ile 2023’e doğru koşan milletimizin eğitim hedeflerinin kurum olarak bilincindeyiz. Zamanın ruhunu yakalama adına, Milli Bakanlığımızın ortaya koyduğu eğitim stratejilerini eğitim 2023’ten eğitim 2071’e doğru çizilen büyük vizyona sahip anlayışla, kurumumuz adına ilimizin yaygın eğitim süreçlerini sürdürmeyi görev biliyoruz. Bu anlayışla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilimiz ve ülkemiz adına çalışmayı ibadet sayarak koşmaya devam edeceğiz. Gayret bizden tevfik Allah’tandır.”

 

Gösterilerle devam etti

 

Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Mehmet Asım Özdemir’in konuşmasının ardından anasınıfı öğrencisi minikler gösteri yaptı. Katılımcıların büyük beğenisini toplayan gösteri sonrasında ise Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi tarafından Gaziantep yöresi halk oyunları gösterisi sergilendi.

 

Okuma-yazma öğrenlere sertifika

 

Ardından ise ülke çapında başlatılan okuma yazma seferberliği kapsamında okuma ve yazmayı öğrenerek belge almaya hak kazanan kursiyerlere belgeleri Vali Yardımcısı Gökhan Gürbüzerol tarafından takdim edildi.

 

Sergi bugün sona eriyor

 

Daha sonra serginin açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi. Çok sayıda el emeği göz nuru eserin begeniye sunulduğu sergide açılan stantları tek tek gezen katılımcılar, kursiyer ve usta öğreticilerle sohbet ederek ilgi lanlarına göre detaylı bilgiler aldılar.

Dışarıda da değişik kurum ve kuruluşların açtıkları stantlarda ziyaretçilere faaliyet alanlarına ilişkin olarak bilgiler veriliyor. Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü 2018-2019 Yıl Sonu Sergisi, bugün saat 18.00’e gezilebilecek.

ETİKETLER :
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım