Herşey “Kansersiz mutlu bir Bartın” için

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Kanser Birimi, Bartın KETEM ve Aile Sağlığı Merkezleri’nin yaptığı işbirliği çerçevesinde, il genelinde planlanan ^Kansersiz Mutlu Bir Bartın” için eğitim ve tarama programlarının ilki Tekkeönü ve KETEM’de gerçekleştirildi.
Bu haber 2019-06-19 09:23:01 eklenmiş ve 1218 kez görüntülenmiştir.

 

(Haber Merkezi) – Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Kanser Birimi, Bartın KETEM ve Aile Sağlığı Merkezleri’nin yaptığı işbirliği çerçevesinde, il genelinde planlanan ^Kansersiz Mutlu Bir Bartın” için eğitim ve tarama programlarının ilki Tekkeönü ve KETEM’de gerçekleştirildi.

Bartın genelinde halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi amacıyla, Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, Kanser Birimi, Bartın KETEM ve Aile Sağlığı Merkezleri’nin yaptığı işbirliği çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı’nın halkımıza ücretsiz olarak sunduğu Kanser Tarama Programları’ndan maksimum fayda sağlanması planlanıyor. Bu çerçevede; Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetlerinde Birim Sorumlusu Uzm. Dr. Gülser Doğan, Kanser Birim Sorumlusu Uzm. Hem Derya Karakoyun, KETEM Sorumlu Hemşiresi Emine Yarbaşı ve Tekkeönü ASM hekimi Dr. Ezgi İncereis, Kozcağız ASM ve KETEM Sağlık Personellerinin katkıları ile 17 Haziran Pazartesi günü, Tekkeönü ve KETEM’de “Kansersiz Mutlu Bir Bartın” için eğitim ve tarama programları uygulanmaya başlandı. Konuya ilişkin olarak İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, program kapsamında KETEM Sorumlu Hemşiresi Emine Yarbaşı tarafından vatandaşlara “Kanserler, Kanserlerden Korunma Yolları ve Kanser Tarama Programları” hakkında eğitim verildiği bildirildi. Açıklamada şöyle denildi:

Taramalar ücretsiz

 

“Eğitim esnasında ‘Kendi Kendine Meme Muayenesi’ öğretilerek maket üzerinde uygulama yaparak meme maketi üzerinde kanserli kitleyi bulmaları istenmiştir. Ayrıca halkımıza broşür dağıtılarak bilgilerinin pekiştirilmesi sağlanarak hemen ardından bez afiş açılıp pankartlar eşliğinde farkındalık oluşması sağlanmıştır. Eğitim sonrasında ise 30-65 yaş arasındaki kadınlardan Rahim Ağzı Kanseri taraması için HPV numunesi alınarak, 40-69 yaş aralığındaki kadınların Mamografi çekilerek Meme Kanseri Taramasını gerçekleştirmek amacıyla  KETEM'e ulaştırılması sağlanmıştır. Ayrıca 50-70 yaş aralığındaki vatandaşımıza ise Kolon Kanseri teşhisi için GGT (gaitada gizli kan tahlili) tüpü dağıtılarak taramalarının yaptırılması sağlanmıştır.  Tekkeönü  Aile Sağlığı Merkezinde eğitim ve tarama programı 28 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek olup ‘Kanserden değil geç kalmaktan kork’ diyerek tüm halkımızı ücretsiz olarak kanser taramalarını yaptırmaya davet ediyoruz.”

 

ETİKETLER : bartin sağlik müdürlügü kanser
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi