“Sıfır Atık Mavi Projesi” tanıtıldı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, “Sıfır Atık Mavi Projesi”nin Türkiye’nin tüm kıyı şeritlerinin yanı sıra göl ve nehir kenarlarındaki atıkların toplanmasını kapsadığını belirtirken, sözkonusu seferberlik sayesinde yıl boyunca denizlerimizin ve kıyılarımızın atıklardan kurtarılmış olacağını söyledi.
Bu haber 2019-06-17 09:56:11 eklenmiş ve 848 kez görüntülenmiştir.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen, Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle hayata geçirilen "Sıfır Atık Mavi Projesi"nin tanıtım toplantısı, geçtiğimiz hafta içinde İstanbul Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Bakan Murat Kurum’un katılımıyla yapıldı.

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, "Sıfır Atık Mavi Projesi"nin, Türkiye'nin 81 ilindeki tüm kıyı şeritlerinde, göl ve nehir kenarlarında atıkların toplanmasını kapsayacak şekilde yürütüleceğini ve seferberlikle 12 ay boyunca denizlerimiz ile kıyılarımızın atıklardan kurtarılmış olacağını bildirdi. Özcan, şu bilgileri paylaştı:

“Denizlerde ve okyanuslarda biriken çöpler, küresel iklim değişikliği, tükenmekte olan türler, hava ve çevre kirliliği konularında önlem almak için ulusal ve uluslararası boyutta birçok çalışma yürütülmektedir.

 

 

Sıfır Atık Projesi milat oldu

 

Ülkemizde 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan sıfır atık projesi kapsamında bugüne dek 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçilmiştir. Proje kapsamında; dönüşebilecek atıklar ayrıştırılarak geri dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor. Yine organik atıklarımızı da kompost tesislerinde geri dönüşüme tabii tutmak suretiyle, peyzaj alanlarımızda, millet bahçelerimizde, parklarımızda bitkilerimizin yetiştirilmesinde kullanmaya gayret gösteriliyor.

 

Hedef 2023

 

Sıfır Atık Projesi’nin devamlılığı açısından Bakanlığımız tarafından Sıfır Atık Yönetmeliği hazırlanmış olup, böylelikle yönetmelik çerçevesinde 2023 yılına gelindiğinde ilçelere ve şehirlere çöp kamyonu girmeyecek, çevrenin ve doğanın korunduğu bir süreç hep birlikte başlatılmış olacak.

 

Cari açığa da katkı sağlayacak

 

Bakanlığımız tarafından ‘Sıfır Atık Mavi Projesi’yle, çevreyi koruma konusunda duyarlılık oluşturulmuş ve yarınlara temiz bir Türkiye bırakmak için kaynakları daha verimli kullanmaya gayret gösterilmiştir. Sıfır atık sistemine tamamen geçildiğinde, 2023 yılında, ham maddelerde yurt dışından ithal edilmeyecek, böylelikle hem cari açığa katkıda bulunacak hem de ham maddelerin Türkiye'de üretilmesi sağlanacak.

 

Eylem planı hazırlanacak

 

‘Deniz Çöpleri Eylem Planlarının Hazırlanmasına İlişkin Genelge’ kapsamında da 81 ilimizde ve denize kıyısı olan özellikle 28 ilimizde valiliklerin sorumluluğunda deniz çöpleri il eylem planları hazırlanarak uygulamaya  alınacak ve deniz çöpleriyle mücadeleye yönelik uygulamayı böylece başlatılmış olacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ali Özcan Sıfır Atık Sıfır Atık Mavi Projesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi