Eğitim Sen’den darp edilen öğretmene destek

Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora, öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara değinirken, Ulus Çok Programlı Lisesi’nde görev yapan bir öğretmenin, Ulus Belediyesi’nde çalıştığını ve AK Parti Gençlik Kolları Başkanı olduğunu öne sürülen bir kişi tarafından, öğrencilerini yerel seçim çalışmalarına göndermediği gerekçesiyle darp edildiğini açıkladı. Suç duyurusu ile savcılığa da intikal eden olay ile ilgili olarak Ulus Belediye Başkanı, Ulus Kaymakamı ve Ulus Milli Eğitim Müdürü’nü göreve davet eden Bora, darp edilen öğretmenin bayka bir sendikaya üye olmasına rağmen olayın takipçisi olacaklarını söyledi. Eğitim Sen Genel Merkezi’nin ’in 2 bin 326 öğretmenle gerçekleştirmiş olduğu eğitimin sorunlarına ilişkin anketin sonuçlarını 6da açıklayan Bora, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl da sınıfı geçemediğini söyledi.
Bu haber 2019-06-15 15:54:45 eklenmiş ve 3360 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bir eğitim öğretim yılı daha iyisi ve kötüsüyle sona erdi. Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de anaokulları, ilkokul, ortaokul ve liseler ile dengi okullanda eğitim gören çocuklarımız Cuma günü itibariyle karnelerini alarak 11 hafta sürecek olan yaz tatiline başladılar. Bu vesile ile karne gününde Bartın Anadolu lisesi önünde Bartın Lisesi öğretmenleri ile birlikte 2018 – 2019 eğitim öğretim yılını değerlendiren bir basın açıklaması yapan Bartın Eğitim Ser Şube Başkanı Sedat Bora, öğretmenlerin içinde bulunduğu sorunlardan ve öğretmenlere yönelik şiddet olaylarından da bahsetti.

 

Ulus’ta yetkilileri göreve çağırdı

 

2018-2019 eğitim öğretim yılının son haftası içinde Ulus Çok Programlı Lisesi’nde  görev yapan bir öğretmenin, Ulus Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalışan ve ilçede AK Parti Gençlik Kolları Başkanı olduğu belirtilen bir şahıs tarafından tarafından okul çıkışında darp edildiğini açıklayan Bora, şiddete uğrayan öğretmenin savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Şiddet uygulayan kişinin gerekçesinin ise öğretmenin öğrencilerini, normalde okulda olmaları gereken saatlerde yerel seçim çalışmalarına göndermemesi olmasının oldukça düşündürücü bir durum olduğunu savunan Bıora, “Bu konu ile ilgili olarak Ulus Belediye Başkanı’nı Ulus Kaymakamı’nı ve Ulus Milli Eğitim Müdürü’nü göreve davet ediyoruz” dedi. Bora, şiddete uğrayan öğretmenin kendi sendikalarına üye olmamasına rağmen olayın takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.

 

 

Sorunlar hala çözüm bekliyor

 

Daha sonra, eğitim ve öğretimin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bora, 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin omzundaki yükün daha da arttığını belirtirken, bir eğitim ğretim yılının daha tartışmaların gölgesinde sona erdiğini dile getirdi. Bora sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle Bakan Ziya Selçuk tarafından yürütülen değişim algısı ve sorunlara çözüm üretileceği beklentisi çöktü. Peki, geride bıraktığımız bir yılı öğretmenler nasıl değerlendirdi? Sendikamız, 2 bin 326 öğretmene yönelttiği anket çalışmasıyla bu soruya yanıt aradı. Gelen yanıtlar bir kez daha gösterdi ki Milli Eğitim Bakanlığı’nın algı yönetimi için gösterdiği yoğun çabanın okullarda ve öğretmenler nezdinde bir karşılığı bulunmuyor.

 

MEB sınıfta kaldı

 

Eğitimin sorunlarına ilişkin yapmış olduğumuz ankette öğretmenler, verdikleri yanıtlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nı sınıfta bıraktı. Anket soruları ve öğretmenlerin verdiği yanıtlar şöyle:

* “Eğitim sistemimizi genel olarak başarılı görüyor musunuz” sorusuna öğretmenlerin yüzde 82’si “hayır”, yüzde 16’sı “kısmen”, yüzde 1’i “evet” ve yüzde 1’i “fikrim yok” yanıtını verdi.

 

* “MEB’in eğitimin temel sorunlarına çözüm üretebileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna ise yüzde 72’si “hayır” yanıtı verirken, yüzde 21’i “kısmen”, yüzde 5’i “evet” ve yüzde 2’si “fikrim yok” yanıtını verdi.

 

* “MEB’in sorunları çözmek için ürettiği politikaların gerçekçi olduğunu düşünüyor musunuz” sorusuna öğretmenlerin yüzde 78’i “hayır”, yüzde 18’i “kısmen”, yüzde 3’ü “evet”, yüzde 1’i “fikrim yok” yanıtı verdi.

 

* “Eğitim çalışanlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltileceğini düşünüyor musunuz” sorusuna ise öğretmenlerin yüzde 81’i “hayır”, yüzde 9’u “kısmen”, yüzde 6’sı “evet” ve yüzde 4’ü ise “fikrim yok” dedi.

 

* “‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ hazırlıkları hakkında bilginiz var mı” sorusuna öğretmenlerin yüzde 38’i “kısmen”, yüzde 29’u “hayır”, yüzde 28’i “evet”, yüzde 5’i ise “fikrim yok” yanıtını verdi.

 

* “Kadrolu, sözleşmeli, ücretli, taşeron çalışan ayrımını doğru buluyor musunuz” sorusuna ise öğretmenlerin yüzde 95’i “hayır” yanıtı verirken, yüzde 3’ü “kısmen,yüzde 2’si ise “evet” yanıtını verdi.

 

* “Sözleşmeli, ücretli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle eşit haklara sahip olduğunu düşünüyor musunuz” sorusuna öğretmenlerin yüzde 88’i “hayır”, yüzde 7’si “evet”, yüzde 4’ü “kısmen” ve yüzde 1’i “fikrim yok” dedi.

 

* “Sözleşmeli öğretmenlerin zorunlu görev süresinin kısaltılacağını düşünüyor musunuz” sorusuna öğretmenlerin yüzde 60’ı “hayır”, yüzde 16’sı “kısmen”, yüzde 14’ü “fikrim yok” ve yüzde 10’u “evet” yanıtını verdi.

 

* “Hizmetli, memur, taşeron olarak okul güvenliği ve diğer yardımcı hizmetlerde çalışanların sorunlarına çözüm üretileceğini düşünüyor musunuz” sorusunu ise öğretmenlerin yüzde 78’i “hayır”, yüzde 14’ü “kısmen”, yüzde 5’i “fikrim yok”, yüzde 3’ü ise “evet” diyerek yanıtladı.

 

* Okullarında öğretmen ihtiyacı olmayan öğretmenlerin oranı yüzde 52’i iken, ihtiyaç olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 38. Yüzde 8’lik bir dilim “kısmen” derken, yüzde 2’lik bir dilim ise “fikrim yok” dedi.

 

* “Okullarında hizmetli, memur ve teknik personel ihtiyacı olduğunu düşünen öğretmenlerin oranı yüzde 61’ken, “hayır” diyenlerin oranı ise yüzde 28. Yüzde 8’lik bir dilim “kısmen” derken, yüzde 3’lük bir dilim ise “fikrim yok” yanıtını verdi.

 

* “Okul yöneticilerinin demokratik yöntemlerle belirlenmesi iş barışına katkıda bulunur mu” sorusuna “evet” yanıtı veren öğretmenlerin oranı yüzde 83, “hayır” yanıtı verenlerin oranı yüzde 8, “kısmen” diyenlerin yüzde 8 ve “fikrim yok” diyenlerin ise yüzde 1.

 

* “Eğitimde cinsiyet eşitliğinin (müfredat, ders kitapları, okul kültürü, kadın yönetici sayısı vb.) sağlandığını düşünüyor musunuz” sorusuna ise öğretmenlerin yüzde 75’i “hayır”, yüzde 15’i “kısmen”, yüzde 8’i “evet” ve yüzde 2’si “fikrim yok” dedi.

 

* “2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak iki ara tatilin öğrenci motivasyonu, okula devam eden, akademik başarı ve okula dönük tutum açısından olumlu sonuçlar üreteceğini düşünüyor musunuz” sorusuna öğretmenlerin yüzde 35’i “hayır”, yüzde 34’ü “kısmen”, yüzde 22’si “evet”, yüzde 9’u “fikrim yok” yanıtını verdi.

 

* “Mülakat ile öğretmen alımının eşit, adil, geçerli ve yansız bir yöntem olduğunu düşünüyor musunuz” sorusuna ilişkin öğretmenlerin yüzde 94’ü olumsuz görüş bildirirken, “evet” ve “kısmen” diyenler ise yüzde 3’erlik dilimleri paylaştı.

 

* “Uygulanan eğitim politikalarının velileri ve öğrencileri özel öğretim kurumlarına yönlendirdiğini düşünüyor musunuz” sorusuna ise öğretmenlerin yüzde 77’si “evet” derken, yüzde 12’si “kısmen”, yüzde 10’u “hayır” ve yüzde 1’i “fikrim yok” dedi.

 

* Eğitimin en temel sorunlarına cevap vermeyen, çözüm bulmayan, çözüm bulmaya yönelik bir irade koymayan politika yapıcı ve uygulayıcıları eğitim sorun değil çözümdür diyerek, attığı her adımla sorunların başat unsurunu temsil etmektedir.

 

* 2018-2019 eğitim öğretim yılı anket sonuçları aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nın karnesidir. MEB hayata geçirdiği uygulamalarla sınıfta kalmıştır.

 

* Yaratılan bu karanlığı değiştirmek bizim elimizde… Gerçek çözüm; mesleğimize, haklarımıza, öğrencilerimizin eğitim hakkına sahip çıkmak için birlikte mücadeleyi yükseltmekten geçiyor. Milyonu aşan bir gücüz. Birlikte başarabiliriz.

 

* 2018 2019 eğitim öğretim yılı sonlanırken öğretmenlerimize ve öğrencilerimize iyi bir tatil dönemi geçirmelerini diler. Mezun öğrencilerimize başarılar diler. Ayrıca Üniversite sınavına girecek öğrencilerimize başarılar dileriz.

ETİKETLER : Bartın Ulus Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Sen Sedat Bora Ulus Belediyesi AK Parti
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi