İl Genel Meclisi’nin Haziran mesaisi başladı

İl Genel Meclisi, 5 gün sürecek olan Haziran ayı toplantılarına, Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında başladı. Toplantıların ilk gününde ilgili komisyonlardan gelen raporlar okunduktan sonra 2018 Yılı Kesin Hesabı, oybirliği ile onaylandı.
Bu haber 2019-06-11 13:38:25 eklenmiş ve 350 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA 

İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantının 3 gündem maddesiyle başladı ancak gündeme 2 madde daha eklendi. Toplantıların başlaması dolayısıyla bir konuşma yapan Meclis Başkanı Kenan Dursun, yerel seçimler sonrasındaki yeni dönemin 3. ayının ilk birleşimini gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirtirken, “Mayıs ayı toplantıları sonrası birlik ve beraberlik içerisinde mübarek Ramazan ayını idrak ettik. Akabinde de bayramı huzur içerisinde geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesile ile tüm halkımızın ve sizlerin geçmiş bayramınızı bir kez daha kutluyor ve tekrarına ermeyi yüce yaratandan niyaz ediyorum” dedi.

 Haziran ayı içerisinde 5 gün devam edecek olan Meclis çalışmalarına katkı sağlayacak olan başta Meclis üyeleri olmak üzere tüm daire müdürlerine teşekkür ederek sözlerini sürdüren Dursun, Meclis çalışmalarıyla alınacak olan tüm kararların şimdiden Özel idare’ye ve Bartın’a hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu gereği her ayın ilk haftasında toplanan il genel meclisinin geçmiş aylarda olduğu gibi yine Haziran ayında da 5 günlük iş takvimi içerisinde Bartın’ın büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak kararlara imza atacaklarını vurgulayan Dursun, özetli şöyle konuştu:

 

 

5 yıllık stratejik plan revize edilecek

 

“Binildiği üzere 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu, Özel İdareleri güçlü bir yapıya kavuşturdu. Bunun yanında bir çok yeniliği de beraberinde getirdi. Aynı değişim karar organı olan Meclis çalışmalarına da yansıtıldı. Bu kapsamda öncelikle Meclis çalışmalarının ana omurgasını oluşturan  5 yıllık hedefleri ortaya koyan Stratejik Planların hayata geçirilmesi başta olmak üzere yine Performans Planı ile Çalışma Yatırım Programları’nın hazırlanması ve buna bağlı bütçenin İl Genel Meclisi’nce onaylanması ve  akabinde uygulamaya geçilmesi kanunun getirmiş olduğu bir reform olmuştur. O nedenle kanun gereği her mahalli idareler seçimleri sonrasında Meclis’in gündemine gelmesi gereken 5 Yıllık Stratejik Plan, gelişen ve değişen şartlara uygun bir şekilde Sayın Valimizin plan üzerindeki hazırlıklarını tamamlamasıyla birlikte önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek. 7. Dönem Meclisimiz de bu planların güncellenmesinde yine Bartın’ın büyümesi ve gelişmesini önceleyen çalışmayı yaparak ilk sınavlarını başarıyla geçekleştirecektir. 7. Dönem Meclisimiz her zaman bu anlayışla görev yapacak, Bartın’a katkı sağlayacak her karara büyük bir heyecanla imza atacaktır.

 

Yol ağı çalışmaları aralıksız sürüyor

 

2005 yılında çıkan 5302 sayılı Özel İdare Kanun’nun hayata geçmesiyle birlikte tüm ülkemizde olduğu gibi Bartın’da da her alanda değişimin ve gelişimin yaşanmasına katkı sağladı. Bu kapsamda kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ulaşımda yaşamış olduğu ağır sorunların her yıl KÖYDES ve Özel İdare çalışmalarıyla desteklenerek büyük oranda çözüme kavuşturuldu. Yine 2019 yılı KÖYDES ve Özel İdare programlarıyla 38 milyonu bulan ödenekler ile  alandaki bin 950 km’lik yol ağının öncelikle 600 km’lik  ana gurup yollarındaki standart yükseltme çalışmaları devam edecek. Köy içlerindeki sıcak asfalt ve kilitli parke taşı ile de yol ve meydan düzenlemelerine yaz boyunca devam edilecek. 190 km’lik bir alanda yapılacak bu çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte bin 950 km’lik yol ağının bin 850 km’sinde hedefe ulaşılılmış olacakacak.

 

“Başarı tesadüf değil”

 

13 yıl önce yüzde 23 seviyesinde olan asfalt oranının bugün yüzde 90’lara çıkmış olması asla tesadüf değil. Hepinizin bildiği gibi bu süreç çok kolay geçmedi. her anında büyük emekler var. Ayrıca her şeyden önce KÖYDES ödeneklerinin ilimize aktarılmasında yine çok büyük katkıları olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç olmak üzere  Sayın Valimiz Sinan Güner’e ve Bakanlığımıza çok teşekkür ediyor, çalışan tüm personellerimize  kolaylıklar diliyorum.

Bu çatı altında değişime imza atan 4, 5 ve 6’ncı dönem Meclislerinin de bu süreçte çok büyük katkıları oldu. Geçmişten günümüze kadar  İl Genel Meclisi’nde görev yapmış olan tüm arkadaşlarımıza da hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Meclis gündemlerini oluştururken her zaman içeriği önem arz eden gündemlerle çalıştık. Aynı hassasiyet, Haziran ayı gündemine de yansıdı. Haziran ayının en önemli gündem maddelerinden birisi olan 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile Taşınır Kesin Hesabı, Meclis’te yapılacak görüşmelerle karara bağlanacak. 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı’nın gelir gerçekleşmesinin 118 milyon 285 bin 926,51TL. Gider gerçekleşmesi ise 122 milyon 487 bin 76 TL oldu. Gerçekleştirilen projeleri gündem içerisinde yeniden hatırlama fırsatı bulacağız.”

 

 

 

2018 Mali Yılı Kesin Hesabı onaylandı

 

Kenan Dursun’un konuşması sonrasında ise İl Genel Meclisi’nin Mayıs ayı toplantılarında Plan ve Bütçe Komisyonu ile Çeşitli İşler Komisyonu’na havale edilen “2018 Mali Yılı Kesin Hesabı”nın komisyon raporları Haziran Ayı Meclisi’nin 1. gündem maddesi olarak okundu. 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ekli cetvellerin defter kayıt ve belgelere dayandığı görüldüğünden komisyon raporları doğrultusunda bu hali ile kesin hesabın tasdik edilmesine oy birliğiyle karar verildi.

ETİKETLER : Bartın Bartın İl Özel İdaresi Bartın İl Genel Meclisi Kenan Dursun
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi