Akdeniz, verginin vergisinden yakındı

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, “Verginin vergisi olan stopaj uygulaması esnafımızın üzerinden kaldırılmalı. Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürüyor” dedi.
Bu haber 2019-06-11 13:34:08 eklenmiş ve 276 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın MESO Başkanı Akdeniz, haksız bir düzen oluşturduğunu savunduğu stopaj vergisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Stopaj uygulamasının, vergi yükünü mülk sahibinden alıp başkasına verilmesi olduğunu anımsatan Akdeniz, Stopaj Vergisi’nin bir an önce kaldıırılması gerektiğini söyledi. Yılmaz Akdeniz, esnafın kira ödediği dükkânın vergisini ödediğine dkkat çekerken, “Mülk sahibinin ödemesi gerekirken, kirayı alan değil veren tarafın ödemesi haksız bir düzen oluşturuyor. Stopaj uygulaması esnafımızın sırtındaki bir çok yükün yanına yük oluyor” dedi. Akdeniz sözlerini şöyle sürdürdü:


“Kimse memnun değil”

 

“Kira gelirinin 30 bin TL’yi aşması durumunda iş yeri sahipleri beyanname veriyor fakat vergi ödemeyerek vergi iadesi alıyor. Ama esnafımız bunu zarar etse dahi ödemek zorunda. Finansal sorunlar, kiralar, sigorta primi vs. derken birçok kalemde ödemesi olan esnafımızın üzerinden verginin vergisi olan stopaj uygulaması kaldırılmalı. Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürüyor. Bu esnafımıza bir ayrıcalık değil, hakkını teslim etmek demektir. Stopajın ne kadar haksız bir uygulama olduğunu, çiftçiye verilen tarımsal desteklerden bile yüzde 4 oranında stopaj kesilmesinden anlayabiliriz. Yani stopaj ödeyen hiçbir kesim bu durumdan memnun değil. Stopaj tamamen kaldırılmalı ya da oranı yüzde 5’e düşürülmelidir.” 

ETİKETLER : Bartın MESO Yılmaz Akdeniz Stopaj Vergisi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım