BAŞARI PERÇİNLENDİ

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü’nün şuç ve suçlularla mücadelesindeki etkili ve kararlı uygulamalar, Bartın’ın dolandırıcılık ve hırsızlık gibi mala karşı işlenen suçlarda 2019 yılının ilk 5 ayında yakalanan yüzde 52,3’lük azalma ile 81 il arasında ilk sırada yer almasını sağladı. Elde edilen hiç bir başarının tesadüf değil azim, kararlılık ve çalışma eseri olduğunu anımsatan Bartın Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, “Suç ve suçlularla mücadelemiz aralıksız devam etmektedir” diyerek vatandaşa güven vermeyi sürdürüyor.
Bu haber 2019-06-11 09:21:11 eklenmiş ve 2388 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın verilerine göre; Bartın İl Emniyet Müdürlüğü, etkili uygulamaları sayesinde 81 il arasında parmakla gösterilen birimlerden biri haline geldi. Yılın ilk 3 ayına ilişkin veriler incelendiğinde mala karşı işlenen suçlardaki azalmada Türkiye lideri olan Bartın, Mayıs ayı sonu itibariyle de bu başarısını perçinledi. Bartın’da hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suçlarda yılın ilk 5 ayında geçen yılın ilk 5 ayına kıyasla yüzde 52,3’lük bir düşüş sağlandı ve ilimiz bu başarı ile 81 il içinde yine ilk sırada yer aldı.

 

Vatandaş-polis işbirliği önemli

 

Bartın Emniyet Müdürlüğü; insan odaklı, temel hak ve özgürlüklere saygılı, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, demokrasi kültürünü ön planda tutan, çağdaş bir yönetim anlayışı ile her zaman görevini en iyi şekilde yerine getirmeye devam ediyor. Bartın halkının huzur ve güvenliği için yasaların kendisine vermiş olduğu yetkiyi doğru, yerinde ve zamanında kullanan Bartın Emniyeti, bu görevleri yerine getirirken hiç bir fedakarlıktan da kaçınmıyor. “Amacımız kamu düzenini korumak, toplum ile bireylerin güvenliğini sağlamaktır” diyen Bartın Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, şu bilgileri verdiler:

 

 

“Suç ya da kabahatlerin işlenmeden önlenmesi, halkın ırz, can ve mal güvenliğinin sağlanması, toplum ve toplum düzenine yönelik mevcut ya da muhtemel tehlikelerin bertaraf edilmesi tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşlarımızın işbirliğini gerektirmektedir.

 

“Suça ve suçluya alan bırakmadık”

 

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü olarak; ilimizde polisimizi görünür kılarak suça ve suçluya alan bırakmadık. Asayiş olaylarında ve özellikle de malvarlığına karşı işlenen suçlarda alınan önleyici tedbirler ve yapılan çalışmalar neticesinde büyük düşüş

sağlamış bulunmaktayız. 2017 yılından itibaren suçluları yakalama sayımız artmış olayları aydınlatma oranımız yükselmiştir. İlimiz de asayiş olaylarını önlemek ve suçluları yakalamak amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ve Sayın İçişleri Bakanımızın destekleriyle emniyet müdürlüğümüz kadrosunda 60 Çarşı ve Mahalle Bekçisi göreve başlamış ve başarılı bir şekilde görevlerine devam etmektedirler.

 

 

Ayrıca asayiş uygulamalarında kullanmak, oluşan olaylara seri olarak müdahale etme amacıyla ilimizde gayri faal olan motosikletli polis unsurlarımızı yani yunus timlerimiz aktif hale getirilerek suç ve suçluyla mücadelede başarı sağlamamıza destek olmuştur. Bununla birlikte ilimizde çocuklarımızın suçtan korunması, güvenli ortamda eğitim alması amacıyla 6 motosiklet alınmış olup 3 bölgede tüm okul çevrelerinde mobil okul timleri kurulmuş böylelikle okul önleri ve çevrelerinde meydana gelebilecek her türlü güvenlik sorununa en seri şekilde müdahale etmiş ve oluşan sorunları yerinde çözme imkânı oluşturulmuştur.

Bartın İl Emniyet Müdürlüğümüz olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın suçtan korunması ve hayatlarını güven içinde sürdürebilmeleri bizlerin en önemli ve öncelikli görevidir.

 

Denetimler ve tedbirler başarıyı getirdi

 

Açıkladığımız hususların ve uygulanan denetimler ve gereken tedbirlerin alınması bizlere başarı olarak yansımıştır. Bartın’da 2019’un ilk 5 ayındaki malvarlığına karşı işlenen suçları incelediğimizde 2018’in ilk 5 ayına göre olay sayısı yüzde  52.3azalmış, bu daa Bartın’ın ülke sıralamasında birinciliğini perçinlemiştir.

Malvarlığına karşı işlenen suçların aydınlatma oranına baktığımızda geçen sene 2018 yılının ilk 5 ayına göre aydınlatma oranımız yüzde 17.5’lik artış ile ülke sıralamasında ilimizin 2. Sırada yer almasını sağlamıştır.

 

 

Suçların azalmasında 2. sıradayız

 

Mal varlığına karşı önemli 9 suç incelediğimizde geçen sene 2018 yılının ilk 5 ayına göre önemli suçlarda yüzde 55.7’lik azalış ile ülke sıralamasında 2. sırada yerimizi almışız. Bu 9 suçun aydınlatma oranı 2018’in ilk 5 ayına göre yüzde 19 artarak yüzde 100’lik bir başarıyı getirmiş ve bu da Bartın’ın 81 il arasındaki 1.’liğini sağlamlaştırmıştır. Suçlara ilişkin rakamsal veriler ve başarı sıralaması ise şöyle:

* Otodan hırsızlık: 1.’lik (yüzde 90.9 azalış)

* Evden hırsızlık: 3.’lük (yüzde 83.3 azalış)

* İşyerinden / kurumdan hırsızlık: 4.’lük (yüzde 60'lık azalış)

* Gasp: 1.’lik (yüzde 100 azalış)

 

Aydınlatma oranlarında lideriz

 

* Dolandırıcılık: 1.’lik. (yüzde 100)

* İşyerinden / kurumdan hırsızlık: 1.’lik (yüzde 100)

* Bisiklet / motosiklet hırsızlığı: 1.’lik (yüzde 100)

* Otodan hırsızlık: 1.’lik (yüzde 100)

* Evden hırsızlık: 1.’lik (yüzde 100)

* Yankesicilik: 1.’lik (yüzde 100)

 

Bartın kişilere karşı işlenen suçlar

 

* 2019’un ilk 5 ayında kişilere karşı işlenen suçlarda olay sayısı 2018’in aynı dönemine kıyasla yüzde 23.8’lik azalışı göstermiş ve bu rakam Bartın’ın 1. sırada yer almasını sağlamıştır.

* Aydınlatma oranı olarak geçen senenin ilk 5 ayına göre yüzde 2,6’lık bir artış sağlanmış ve yüzde 99.4ile Türkiye genelinde 6. Sırada yer almamızı sağlamıştır.

* Kişilere karşı işlenen önemli 10 suç türü incelendiğinde ise geçen senenin ilk 5 ayına göre yüzde 31.2’lik azalış ile ülke sıralamasında yine 1. sıradayız.

* Bartın Emniyet Müdürlüğü, çocuğun cinsel istismarı, cinsel saldırı, konut dokunulmazlığını ihlal, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kasten adam öldürme, tehdit, hakaret ile kişilerin huzur ve sükununu bozma suçlarını aydınlatma başarısı ile de ülke genelinde 1. sırada yer alarak haklı bir gururun sahibi olmuştur.”

 

 

Valilik başarıyı kutladı

 

Bartın Valiliği de sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasından Bartın Emniyet Müdürlüğü’nün elde ettiği başarıyı kutladı. Valiliğin kutlama mesajında, “Kamu düzenini korumak, toplum ile bireylerin güvenliğini sağlamakla görevli İl Emniyet Teşkilatımız “malvarlığına ve kişilere karşı işlenen suçlarda” aydınlatma oranında ülke genelinde 1. sırada yer almıştır. Bu başarılarından dolayı İl Emniyet Müdürümüz başta olmak üzere tüm emniyet teşkilatı çalışanlarını kutluyoruz” denildi.

ETİKETLER : Bartın Emniyet Genel Müdürlüğü Bartın Emniyet Müdürlüğü asayiş
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi