AK Parti suda yüzde 50 indirim isteyecek!

Bartın Belediye Meclisi’nin AK Parti Grubu, su ücreti tarifesini gündeme getirmeye hazırlanıyor. AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, ilk Belediye Meclisi toplantısında su ücreti tarifesinde yüzde 50 indirime gidilmesi doğrultusundaki grup önerisi vereceklerini söyledi.
Bu haber 2019-06-10 09:59:08 eklenmiş ve 335 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Talebin her ne kadar vatandaşın ekonomisi düşünülerek gündeme getirilmiş olsa da uygulanabilirliğinin mümkün olmadığını savunan Belediye kaynakları ise 2018 yılında hiç zam yapılmayan su ücretinde Ocak ayı bayında yüzde 10 indirim yapıldığını anımsatırken, önerinin kabul edilmesi durumunda Belediye’nin çok önemli bir gelir kaybına uğrayacağı bunun da ister istemez hizmetlere yansıyabileceği uyarısında bulundular.

 

Ocak’ta yüzde 10 indirim yapılmıştı

 

Hatırlanacağı üzere 2018 yılı içerisinde Bartın’daki kullanma suyuna zam yapmayan Bartın Belediye Meclisi, 4 Ocak 2019 Cuma Günü gerçekleştirdiği toplantıda almış olduğu bir karar ile kullanma suyunun ücretinde yüzde 10 da indirime gitmiş, bu kararla enflasyonla topyekün mücadele kampanyasına destek vermişti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumu göz önüne alarak su fiyatlarına 2018 yılı içinde hiç zam yapmamıştık. Vatandaşımızın bütçelerine bir nebze destek olma amacı ile 2019 yılının ilk Meclis toplantısında kullanma suyunda yüzde 10 indirime gitme kararı aldık. İlimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diyerek müjdeli haberi hemşehrilerine duyurmuştu.

 

 

Mevcut tarife

 

Bartın Belediyesi Meclis kararı ile yapılan indirim sonrasında kullanma suyundaki yeni tarifesi ise yasal vergiler hariç şu şekilde olmuştu:

 

Bartın Normal Sayaç                                Bartın Akıllı Sayaç

(İndirimden Önce/İndirimden Sonra)         (İndirimden Önce/İndirimden Sonra)

Mesken: 2,90/2,61                                      Mesken: 2,61/2, 35

Ticarethane: 6,00/5,40                                Ticarethane: 5,40/4,96

Resmi Daire: 4,35/3,92                              Resmi Daire: 3.92/3,53

İnşaat: 9,00/8,10                                          İnşaat: 8,10/7,29

 

İnkumu Normal Sayaç                             İnkumu Akıllı Sayaç

(İndirimden Önce/İndirimden Sonra)         (İndirimden Önce/İndirimden Sonra)

Mesken: 6,50/5,85                                      Mesken: 5,85/5,27

Ticarethane: 9,00/8,10                                Ticarethane: 8,10/7,29

Resmi Daire: 4,35/3,92                              Resmi Daire: 3,92/3,53

İnşaat: 13,20/11,88                                     İnşaat: 11,88/10,70

 

 

Kalaycı açıkladı

 

Bayram tatilinin ardından 10 Haziran tarihinde yapılacak olan Belediye Meclisi toplantısında su fiyatlarının bir kez daha gündeme geleceği bildirildi. AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, vatandaşlarımızın bütçesine destek olmak amacıyla Bartın Merkez ve İnkumu’ndaki su tarifesi üzerinden yüzde 50’lik bir indirim talebini toplantıda gündeme getireceklerini söyledi.

 

Belediyenin en önemli gelir kaynaklarından biri

 

Ancak bu talebin Bartın Belediyesi’ni oldukça zor durumda bırakabileceği değerlendiriliyor. Belediye yetkilileri, zaten 20018 yılında hiç zam yapılmayan su tarifesinde imkanlar zorlanarak bu yıl bayı itibariyle yüzde 10’luk bir de indirim yapıldığını anımsatırken, bunun ötesinde bir beklentinin Belediye’yi ekonomik açıdan zorlayacağı görüşünü paylaşıyor. Ekonomideki durgunluk ve yatırımların azalması nedeniyle inşaat sektöründe yaprak kıpırdamadığı için yapı ruhsatı gelirlerinin oldukça azaldığına dikkat çeken yetkililer, Belediyeler Birliği’nden alınan, ki bunun da önemli bir bölümü geçmişten gelen borçlar için kesiliyor, Bartın Belelediyesi’nin elinde su parası gelirleri ve düşen Bartın Limanı gelirlerinin dışında bir kaynak kalmadığını söylüyorlar. Kendilerinin de her zaman vatandaştan ve onun bütçesinden yana kararlar almak için çalıştıklarını belirten Belediye yetkelileri, mevcut konjonktürde su tarifesinde yapılacak yüzde 50’lik bir indirimin Belediye gelirlerinde önemli bir gelir kaybına uğratacağını söylediler. 

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi AK Parti Turhan Kalaycı su tarifesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım