Özel İdare 2 tekne satıyor

Bartın İl Özel İdaresi, dönemin Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu’nun talimatı doğrultusunda 350 bin TL civarında bir maliyetle yaptırılan Çeşm-i Cihan ve bir dönem Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri tarafından yapımına başlanıldıysa da tamamlanamaması üzerine oradan alınarak eksikleri herhangi bir mali yük getirmeden tamamlanan Fatih-2 adlı gezi teknesini satışa çıkardı.
Bu haber 2019-06-10 09:40:30 eklenmiş ve 3519 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Atıl yatırımların gelire dönüştürülmesi adına önemli bir ihale yapılıyor. Bartın İl Özel İdaresi, suya indirildikleri günden bu yana fayda sağlayacak bir şekilde kullanılmayan iki adet gezi teknesini satışa çıkardı. Edinilen bilgiye göre; Bartın Özel İdaresi’nin görüşü ve Bartın Valisi Sinan Güner’in talimatı doğrultusunda, Çeşm-i Cihan ve Fatih - 2 adlı iki gezi teknesi ihale usulüyle satılacak.

 

Biri 8, diğeri 11.3 metre uzunluğunda

 

İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü bünyesinde bulunan şartnamede detaylı teknik özellikleri yazılı olan 2.80 metre eninde, 8 metre boyunda ve 1.10 metre derinliğindeki Fatih- 2 teknesi ile 3.60 metre eninde 11.30 metre boyunda ve 1.80 metre derinliğindeki Çeşm-i Cihan isimli gezi tekneleri, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 45. maddesi gereğince açık teklif usulü (arttırma) ile 10 Haziran pazartesi günü ihaleye çıkartıldı.

Çeşm-i Cihan isimli gezi teknesinin ihalesi saat 14.00’da Fatih-2 isimli gezi teknesinin ihalesi de aynı gün saat 14.10’da, İl Özel İdaresi İI Encümeni Toplantı Salonu’nda yapılacak.

Söz konusu ihalelere girecek olanların teknelerin muhammen bedelleri ve bu bedel üzerinden hesaplanan yüzde 3 geçici teminat bedelini İl Özel İdaresi hesaplarına yatırması gerekiyor. Çeşm-i Cihan adlı gezi teknesi için belirlenen muhammen bedel 848 bin 750 TL, geçici teminat bedeli ise 25 bin 462.50 TL olarak belirlendi. Muhammen bedeli 77 bin 400 TL olarak açıklanan Fatih-2 adlı gezi teknesinin geçici teminatının ise 2 bin 322 TL olduğu bildirildi.

 

İhaleye katılmak isteyenler ne yapmalı?

 

İl Özel İdaresi’nden konuya ilişkin olarak yapılan duyuruda ihaleye katılmak isteyenlerin müracaat dilekçesi ile birlikte; ikametgâh belgesinin yanı sıra Bartın İl Özel İdaresi adına alınmış geçici teminat mektubu veya TC Ziraat Bankası Bartın Şubesi’ndeki IBAN TR95 0001 0000 5230 0230 2850 05 nolu hesabına (TC Kimlik No veya Vergi Kimlik No belirtilerek) nakit yatırılması halinde alındı makbuzu,

istekliler adına vekâleten iştirak ediliyor ise istekli adına teklifle bulunacak kimselerin vekâletnameleri ile vekâleten iştirak edenin noter tasdikli imza sirkülerini,

istekliler tarafından okunup kabul ve taahhüt edildiğine dair imzalayacakları ihale şartnamesini vermeleri gerektiği vurgulandı.

 

Azizoğlu yaptırdı, kaderine terkedildi

 

Hatırlanacağı üzere Mayıs 2014’te 6366 sayılı Valiler Kararnamesi ile Ardahan’dan Bartın’a vali olarak atanan Seyfettin Azizoğlu, ilimizdeki 2 yıllık görev süresi boyunca Bartın Irmağı’nın turizme hizmet edebilecek yekilde kullanılabilmesi için bazı girişimlerde bulunmuş, bunlardan biri olarak da Çeşm-i Cihan adlı teknenin yaptırılması talimatını vermişti. Dönemin parası ile 350 bin TL’ye mal olan tekne, suya indirildikten sonra ilk zamanlar büyük sükse yapsa da Vali Azizoğlu dönemi de dahil olmak üzere çok az kullanılmış ve adeta kaderine terkedilmişti.

 

Vali Güner, “satılsın” dedi

 

Bartın Valisi Sinan Güner göreve gelir gelmez ilimizin mevcut kaynakları ve bunların en randımanlı şekilde kullanılması konusunda ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarından görüşler istemeye başladı. Bu çerçevede Bartın İl Özel İdaresi de her ne kadar dönemin valisinin talebi doğrultusunda yaptırılmış olsa da Çeşm-i Cihan adlı teknenin kullanılmadığını ve gerekli de olmadığını belirterek satışından elde edilebilecek gelirin Bartın’ın farklı ihtiyaçlarına kanalize edilebileceği yönünde görüş bildirdi. Vali Güner’in satışa olur vermesi üzerine de ihale hazırlıkları başladı.

Bu aşamada ihale daha önce meslek lisesi öğrencileri tarafından yapılırken bazı eksiklikler nedeniyle tamamlanamayan sonrasında ise oradan alınarak herhangi bir maddi külfet olmaksızın tamamlanarak suya indirilen Fatih-2 adlı gezi teknesine de ihtiyaç olmadığı belirtilerek satılması için ihaleye dahil edildi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Özel İdaresi gezi teknesi Çeşm-i Cihan Fatih-2
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi