Cankurtaranlar işbaşı yaptı

Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan ve geçen yıl müdahale ettiği 678 boğulma vakasının tamamında başarılı olarak hiç bir can kaybının olmasına izin vermeyen İnkumu’ndaki Cankurtaran Ekibi’nde görev yapan personel sayısı artırılarak 1 Haziran Cumartesi itibariyle hizmet vermeye başladı.
Bu haber 2019-06-01 17:43:13 eklenmiş ve 633 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Cankurtaran Ekibi’nin yeni sezon için göreve başlaması dolayısıyla İnkumu’nda tanıtım programı düzenlendi. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın da katıldığı ve Cankurtaran ekibinin hizmet verirken kullanacağı ekipmanların da tanıtıldığı programda, ekip kabiliyetlerini küçük bir gösteri ile de sergiledi.

Belediye Başkanı Akın, burada yaptığı açıklamada, İnkumu’nda 3 kilometrelik bir sahile sahip olunduğunu anımsatırken, İnkumu’nda zaman zaman rüzgar ve Karadeniz’in karakteristik yapısından kaynaklı dalgalar oluştuğunu ve bunların bazen tehlikeli boyutlara ulaşabildiğini söyledi.

 

 

Cankurtaran sayısı artırıldı

 

Bunun için göreve gelmelerinin ardından İnkumu’nde denize şamandıralar koyduklarını kaydeden Akın, “Biz göreve gelmeden önce bu şamandıralar yoktu. Dalgalarla zaman zaman parçalanan şamandıraları yapıp yeniden yerine koyuyoruz. Geçen yıl İnkumu’nda 678 boğulma vakası yaşandı ama hiç boğulma olmadı. Ekiplerimiz tarafından boğulma vakası yaşayan bu insanlar başarılı bir şekilde kurtarıldı. Geçen dönem 7 kişilik bir ekibimiz vardı. Bu dönem 10 kişilik bir ekibimiz var. 2 zodyak botumuz bir de jet skimizle görev yapıyoruz. Ayrıca 30 adette sahilde can kurtaran simitleri var. Bunlar bizim için önem arz ediyor” dedi.

 

 

En büyük tehlike ‘çeken akıntı’

 

Karadeniz sahillerinin bir çoğunda olduğu gibi İnkumu’nda da sıkça görülen çeken akıntı teplikesine karşı alınan önlemler hakkında da bilgiler paylaşan Başkan Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Vatandaşlarımızı çeken akıntı hakkında bilgilendirmek için Bartın Belediyesi olarak 30 bin broşür bastırdık. Bu broşürlerimizde Bartın Belediyesi’ne gelen bütün vatandaşlarımıza tedbirli olmaları için dağıtıyoruz. 20 adet de sahil boyunca uyarı levhası koyduk. Vatandaşlarımız eğer çok iyi yüzme bilmiyorlarsa çeken akıntıya yakalandıklarında kurtulma şansları çok zayıf. Bunun için biz sürekli uyarıyoruz. Uyarı levhalarımızı koyuyoruz. Can kurtaranlarımız sürekli görev yapıyor. Can kurtaran simitlerimiz var. İnşallah bu sene öyle bir vaka yaşamayız.

 

Dalgaları zamanlarda denize girilmemeli

 

Dalgalı olduğu zamanlarda denize asla girilmemesi gerekiyor. Bizim de bunu sağlamamız lazım. Bunun için anonslar yapıyoruz. Cankurtaranlarımız, zabıtalarımız ve Jandarma ekiplerimiz denizin dalgalı olduğu zamanlarda kırmızı bayrak çekerek vatandaşları uyarıyor ve sahildeki vatandaşlarımızı denizden çıkarıyor. Sahil güvenlik bize bunu bildirdiğinde biz de kırmızı bayrağımızı koyuyoruz. İnşallah bu sene tatil yapmak için İnkumu’na gelen vatandaşlarımız güzel bir tatil yaparlar. İnşallah boğulma vakası da yaşamayız. Sağlık içerisinde yaz günlerini geçirirler.

 

Hazırlıklar bitti, İnkumu misafirlerini bekliyor 

 

İnkumu’nda kış mevsiminde 50 kadar aile kalıyor. Ama yaz günleri burada nüfusun özellikle hafta sonrasında yani Cumartesi ve Pazar günlerinde 25 bini bulduğu zamanlar bile oluyor. Hacettepe Üniversitesi’nin tesislerinin yanıbaşında 800 araçlık bir otopark yaptık ama onun bile yetersiz kaldığı zamanlar olabiliyor. Maalesef böyle sıkıntı yaşıyoruz. Bunun için hem zabıtamız hem de jandarma tedbirler almaya çalışıyor. İnkumu artık yaza hazırlandı. Buradaki piknik alanımızdaki bütün oturaklar yenilendi. Ara sokakların hepsi temizlendi. İnkumu sahili şu an itibariyle temiz bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetinde.”

ETİKETLER : Bartın İnkumu Bartın Belediyesi Cemal Akın Bartın İtfaiye Müdürlüğü cankurtaran
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım