Akdeniz'den tatil için uyarılar

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, 9 günlük uzun Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla hem vatandaşları hem de turizm sektöründe faaliyet gösteren firmaları uyardı. Seyahat firmalarının ve oteller ile tur şirketlerinin Bayrama özel fiyatlarının cep yaktığını savunan Akdeniz, “Bayram tatili fırsata çevirmemeli. Biletlere taban ve tavan fiyat uygulaması getirilmeli. Vatandaşlarımız mağduriyet yaşamamak için bayramda online tatil alırken dikkatli olunmalı. Seyahatlerde korsan değil, bilindik firmaları tercih edilmeli” dedi.
Bu haber 2019-06-01 10:42:32 eklenmiş ve 170 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Ramazan Bayramı’nda memleketlerine gidecek vatandaşların sayısında oldukça büyük bir artış var. Bir çok seyahat firmasında otobüs biletleri tükenirken, firmalar talebi karşılamak adına ek seferler koymaya başladı. Ancak fiyatlar da arttı. Bartın MESO Başkanı Yılmaz Akdeniz, bayram tatiline ilişkin olarak yaptığı açıklamada, bu gibi dönemlerde ticaret hacminin arttığına dikkat çekerken, şunları söyledi:

 

Taban-tavan fiyat teklifi

 

“9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde vatandaşların büyük bir çoğunluğu memleketine ya da tatil yörelerine seyahat edecek. Ancak bu dönemde artan bilet talebi, bilet fiyatlarını neredeyse uçurmuş durumda. Bayram öncesindeki fiyatlarla bayram dönemlerindeki fiyatlar arasında çok büyük bir fark var. Otobüs firmaları, hava yolu şirketleri ve oteller bayram tatilini fırsata çevirmemeli. Özellikle son dakika bilet alan vatandaşların mağdur olmaması için biletlerde taban ve tavan fiyat uygulaması yapılmalı.

 

Talep fiyatları artırdı

 

Ramazan Bayramı öncesinde hava yolu, kara yolu biletleri ile otel ve motel gibi konuklama tesisleri fiyatları adeta cep yakan tarzda. Talep yoğunluğunun olduğu dönemlerde özellikle uçak biletlerinin fiyatı normalin 2-3 katı artıyor. Uzun bayram tatillerinin yaz sezonuna denk geldiği dönemde uygulanması gereken tavan fiyatı uygulaması deliniyor. Ancak vatandaşların yoğun olarak seyahat ettiği dönemlerde bilet fiyatları dönemsel değil sistematik olmalı. Talep artışında fiyatları şişirmek yerine ek seferler konularak makul fiyatlar belirlenmeli. İstisnasız olarak belirlenen taban ve tavan fiyat uygulaması yeniden hayata geçirmeli. Özellikle uçak biletleri cazip hale getirilirse hava yolu taşımacılığı daha da gelişir ve vatandaşlarımız kısa süre içinde varacağı rotaya ulaşarak ekonomik yolculuk yapmış olur.

 

Son dakika kurbanı olmayın!

 

Öte yandan 9 günlük bayram tatilini değerlendirmek için son anda tatil planı yapan vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Yetkililer, Ramazan Bayramı’nda tatil bölgelerinin doluluk oranını yakaladığını belirtiyorlar. Ancak buna rağmen artan talep ve son dakika tatil planı yapmak isteyenler dolandırıcıların hedefi oluyor. Kredi kartı ile internet üzerinden tatil satın alan vatandaşlar otele gittiklerinde aynı odanın 3-4 aileye daha satıldığı haberi ile karşılaşabiliyor. Bu tarz dolandırıcılıklara maruz kalmamak için online tatil satın alırken kurumsal ve güvenilir internet siteleri tercih edilmeli. Vatandaşlarımız bayram tatili planlarken gerçek olmayacak kadar uygun görünen tatil paketlerine itibar etmemeli. Otel ve bilet rezervasyonları yalnızca güvenilir şirketlerin web sitelerinden yapılmalı.”

ETİKETLER : Bartın MESO Yılmaz Akdeniz Ramazan Bayramı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım