Yeşilay: “Kendinize bir iyilik yap, sigarayı bırak”

Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ve Yeşilay Bartın Şube Başkanlığı, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nü içine alan hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenleyerek sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekti. Yeşilay Bartın Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Ali Rıza Karakoyun da, sigara tiryakisi vatandaşlara sigarayı böylesine anlamlı bir günde bırakarak kendilerine bir iyilik yapmaları çağrısında bulundu.
Bu haber 2019-06-01 10:35:44 eklenmiş ve 507 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Karakoyun, “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü”nde Bartın’daki sigara tiryakilerine seslenerek sigaranın zararlarını anımsattı. İstatistikler eşliğinde sigaranın ne denli önemli bir sağlık sorunu olduğunu ortaya koymaya çalışan Karakoyun, dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin sigaranın neden olduğu rahatsızlıklar sonucunda hayatını kaybettiğini söyledi. Bir sigara tiryakisinin sadece kendi sağlığına ve bütçesine zarar vermediğini, aynı zamanda çevresindekilerin de sağlığını tehdit ettiğini, sağlık masraflarından dolayı da ülke ekonomisene büyük zarar verdiğini ifade eden Karakoyun, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Yılda 100 bin can alıyor

 

“Dünyada her yıl 7 milyon can kaybına yol açan sigara bağımlılığının Türkiye’deki sonuçları, her yıl 100 bin canın hayatını kaybetmesi olarak kayda geçiyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda duyarlılığı arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmaktır.

 

 

“Gençleri uzak tutmak elimizde”

 

Tütün endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı unutmayın.

 

“Dumansız alanlar yaygınlaştırılmalı”

 

Dumansız şehir, ilçe, park gibi alanların oluşturulması ve bunların yaygınlaştırılması, sadece sigara endüstrisine karşı verilen mücadele ile gençlerimizin daha sağlıklı yaşamalarını sağlamayacak; aynı zamanda, Türkiye’nin sağlık harcamalarının azaltılarak kalkınan, genç ve dinamik Türkiye’ye önemli bir katkı sunacak.

 

BÜ’de kulüp kurulacak

 

Dünya Tütünsüz Günü Bildirisi’nde yayınlanan ve hedeflenen çalışmaların şehrimizde hayata geçirilmesi için yakında Bartın Üniversitesi’nde kulüp kuruluşunu gerçekleştireceğimiz Genç Yeşilay’ımız ve gönüllülerimizle katkı sunmaya devam edeceğiz. Hedefimiz, adım adım tütün ve tütün mamulleri kullanımının şehrimizde azaltılmasını sağlamak olacak. Böylece el birliği ve topyekûn bir mücadeleyle 2023‘te sigarasız bir Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz.

 

“Sigara şirketleri kazanıyor, biz kaybediyoruz”

 

‘Onlar kazanırken biz kaybediyoruz’ kamu spotu Yeşilay’ın tütün ve tütün mamulleri ile mücadelesinde önemli bir adım oldu. 25 ilde aktif olan, ücretsiz psiko-sosyal destek hizmeti verdiğimiz ve 444 79 75 no’lu numaradan ulaşabileceğiniz Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) başta olmak üzere, pek çok faaliyetimizle her yıl yüz binlere dokunmaya, gençlerimizi her türlü bağımlılıktan uzak tutmak için çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğiz.”

 

Cumhuriyet Meydanı’nda sazlı sözlü etkinlik

 

Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla, Cumhuriyet Meydanı’nda açılan stantta karbonmonoksit ölçümü yapılırken dağıtılan broşürler vasıtasıyla da sigaranın zararları konusunda vatandaşlarda garkındalık yaratılmaya çalışıldı. Bartın yöresi halk oyunları gösterisi ve saz eşliğinde şarkılı türkülü eğlence de vatandaşların beğenisini kazandı.

Etkinlikte gazetecilere açıklamalarda bulunan Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç da, sigaranın zararlarından bahsetti. Tütün kullananlar kadar pasif içicilerin de büyük zararlar gördüğünü anımsatan Koç, şöyle konuştu:

 

Koç: “15-25 yaş arası riskli dönem

 

“Bu nedenle kanunla birlikte gerçekten temiz alanlar oluşturduk. Ama burada asıl olan biz her ne kadar sigarayı bıraktırmak için çalışmalar yapsak da gençlerin aşırı anlamda sigaraya ilgisinin olması bizi gerçekten çok tedirgin ediyor. Bu da bugüne özel bir etkinlik. Sigara içenler aslında zehirli gaz alıyor. Ciddi anlamda toksit bir gaz. Kişilerin ne kadar sigara içtiğini ve ne kadar tehlike altında olduğunu ölçen de bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Sigara toplumda yüzde 30 civarında çok yaygın olarak kullanılan, şuanda iş yerlerinde, evlerde ve diğer alanlarda birçok temiz ortamlar oluşmuş olsa da yine de hala içicilik var. Özelikle 15-25 yaş grubu en riskli grup. 15-25 yaş grubunda sigaranın içilmesini engellediğimiz takdirde uzun dönemde kişilerde sigara içimi de olmayacaktır. Çünkü 25 yaş üzerindeki insanlarda çok fazla sigara içimi olmuyor. Bunun için liselerde ve üniversite öğrencilerine yönelik ciddi anlamda çalışmalar yapıyoruz. İlimizde Yeşilay kuruldu. Yeşilay’la birlikte ilimizde yoğun olarak okullarda birçok etkinlik yapıldı.

 

Kanser ve kalp krizi riskini arttırıyor

 

Kanser ve kalp krizi risklerini arttıran en büyük etkenlerden birisi sigara. İnşallah toplumu bu illetten uzak tutmayı başarabiliriz. Bir nebzede olsa katkımız olabilir. İnşallah tütünsüz, zehirsiz bir dünya diliyoruz. Çevreyi ve insan vücudunu kirletenlerden biri sigara. İnsanlardan sigara içmelerini azaltmalarını ve bu şekilde çevreyi de kirletmemeleri noktasında da destek bekliyoruz.

 

 

Ayda 200 kişi bırakmak için başvuruyor

 

 Sigarayı bırakma polikliniğimize olan başvurular bu sene geçen seneye göre biraz arttı. Sigaranın bırakılmasına yardımcı olacak flasterlerimiz mevcut. Aynı zamanda bunun için tabletlerimiz de  yakın zamanda gelecek. Tablet ve flasterlerin olması sigarayı bırakmak için talepleri de arttırıyor. Ortalama aylık 200 civarında bir müracaat oluyor. Bunların da yüzde 40’ına geçmişe yönelik bir yılı kapsayan taramalarımız mevcut. Yüzde 40’a yakın bir başarı var. Bu iyi bir başarı. Ama asıl olan bırakmak değil, hiç başlamamak. Bırakan kişi yeniden başlayabiliyor ama hiç başlamayan insan özellikle 25 yaşından sonra ki bu da yüzde 95 oranı demek başlamıyor. Yani lise, üniversite ve askerlik döneminden sonra sigaraya hiç başlamayabiliyorsunuz. Bu nedenle buradaki 10 yıllık süreç bizim için en riskli zaman dilimi oluyor.”

ETİKETLER : Bartın Yeşilay Dünya Tütünsüz Günü Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Ali Rıza Karakoyun Dursun Koç
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım