Mavi Balina'ya dikkat!

Bartın Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri ve Grafik Fotoğraf Bölümü’nün öğrencileri ve alan öğretmenleri, “Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor” projesi kapsamında başarılı bir organizasyona imza attılar. Dünya çapında pek çok çocuk ve genci intihara sürükleyen “Mavi Balina” oyununa dikkat dikkat çekilen etkinlikte ailelere çocuklarını dijital bağımlılıktan kurtarmak ve korumak adına yapmaları gerekenler anlatıldı.
Bu haber 2019-05-31 11:15:23 eklenmiş ve 171 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Çağımızın en ciddi bağımlılıklarından biri olan internet doğru kullanılmadığı zaman sorun yaratmaya hatta yaşam hakkını dahi tehdit etmeyi sürdürüyor. Bunun en bariz örneklerinden biri de son dönemde dünya genelinde pek çok intihar vakasına neden olan Mavi Balina adlı oyun. Oyun içerisinde verdiği mesajlar ile çocukları ve gençleri intihara sürüklediği ispatlanan oyun Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında yasaklansa da internet üzerinden oynanıyor olması nedeniyle denetimde sıkıntılar yaşanıyor. Konuya dikkat çekmek ve aileleri bu belaya karşı bilgilendirerek çocukları ve gençleri yaratabileceği olumsuz sonuçlardan korumak adına yola çıkan Bartın Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri ve Grafik Fotoğraf Bölümü’nün öğrencileri ve alan öğretmenleri, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdikleri etkinlik ile ebeveynlere uyarılarda bulundular. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), “Mavi Balina” adlı oyun hakkındaki uyarılarını da vatandaşlarla paylaşan öğretmen ve öğrenciler, oyuna ilişkin şu bilgileri verdiler:

 


Sanal ölüm tuzağı

 

“Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca giderek korkunç hale gelen 50 görevden oluşuyor. Kendini sakatlayabilecek görevlerden korku filmlerini izlemeye kadar sıra dışı şeyler yer alıyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara 'Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın' telkini yapılıyor. Oyunun resmi bir internet adresi ve yasal satışı yok. Rus chat sayfalarında oyuna girmek isteyen kişilere yönetici tarafından adres gönderiliyor. Bu internet adresine giren kişilerin bilgisayarlarına virüs sokularak tüm kişisel bilgilerine ulaşılıyor ve bundan sonra da şantaj yoluyla 'oyuncu'dan verilen tüm talimatların yerine getirilmesi isteniyor. ‘Mavi Balina’ telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link aracılığı ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00'da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor.

 

 

BTK uyarıyor!

 

Bursa'nın Gemlik ilçesinde 12 yaşındaki bir çocuk odasında kendini asmış halde bulundu. Polis, intihar olayının Mavi Balina oyunuyla bağlantılı olup olmadığını incelemek için çocuğun kullandığı bilgisayara el koydu. BTK, intiharlara yol açtığı belirtilen Mavi Balina oyunu yöneticisinin gizlice gönderdiği linklerle sosyal medya ve benzeri ortamlarda çocuklara ulaşabildiğini belirterek, aileleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. BTK ailelere şu uyarılarda bulundu:

- Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmeliler.

- Aileler, çocukların oynadıkları oyunları mutlaka birlikte belirlemeliler. Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir.

- İnternet ortamında ‘bilinmeyen’ yabancılara karşı şüpheyle yaklaşılması ve bu kişilerin hayatı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği çocuklara mutlaka anlatılmalı.

- Aileler bu konuda sorumlu ebeveyn yaklaşımları sergilemeli, gerekirse bir uzmandan destek almalı, çocuklarını sosyal aktivitelere yönlendirmeli ve sosyal paylaşım ağlarında onlarla arkadaşlık ederek, internet adımlarından haberdar olmalılar.

 

 

Çocuklara korunma yöntemleri anlatılmalı

 

Bartın Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri de ebeveynlerin bu çocuklarını internetteki tehlikelerden korumak adına şu önemli uyarılarda bulundular:
“Çocuğunuz kötü bir olay yaşamadan önce ona internet güvenliğinin temellerini anlatarak tehditlerle başa çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Çocuklarınızla düzenli olarak konuşun. Onlara internette kendilerini nasıl koruyacaklarını anlatın. Hangi sitelerin onlara uygun olmadığı konusunda anlaşın ve bunların nedenlerini anlamalarını sağlayın. İnternette kendilerini üzen bir olayla karşılaştıklarında güvendikleri bir yetişkine anlatabileceklerini bilmeleri gerekli. Çocuğunuzun gerçekte tanımadığı kimseyle internet üzerinden arkadaş olmaması, kişi listelerine bilinmeyen numaralar eklememesi gerektiğini anladığından emin olun. İnternetteki kişiler her zaman gerçekten kim oldukları ve ne istedikleri konusunda dürüst olmayabilir. Güvenlik ayarlarını etkinleştirin. Çocukların uygunsuz içerikler izlememesi için otomatik oynatma gibi ayarlar devre dışı bırakılmalı ve ebeveyn kontrolleri kurulmalıdır. Sessize alma, engelleme ve rapor etme özelliklerinden yararlanın. Böylece onları zararlı çoğu içerikten korumuş olursunuz. Tanımadığınız insanlara telefon numarası ve adres gibi kişisel bilgilerinizi asla vermeyin.

 

İnternet bağımlılığının olumsuz etkileri

 

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gittikçe hızlandığı ve teknolojinin aynı hızla günlük yaşamımıza hızla girdiği düşünüldüğünde cep telefonları, bilgisayarlar ve internet teknolojilerinin yaşamımızdaki vazgeçilmez yeri ve önemi bir kez daha açıkça görülebilmektedir. Ancak günümüz gelişmiş teknolojilerinden olan bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda istenilen bilgiye anında ulaşabilme, bilgi paylaşımını sağlayabilme gibi getirdiği kolaylıklar yanında çok sık kullanımından kaynaklanan bir çok problemi de beraberinde getirmekte olduğu bilinmektedir. Özellikle okul çağındaki gençlerde oldukça sık görülen aşırı şekilde internet/bilgisayar kullanımı, onların psikolojik ve bedensel gelişimlerini, sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkileyerek akademik başarılarını düşürebilmektedir. Bu bağlamda da ortaya çıkan ‘bağımlılık’ kavramının tanımının iyi yapılarak nedenlerinin ve çözüm önerilerinin ortaya konulması önem taşımaktadır. Bu çalışmada da öncelikle bağımlılık tanımı, nedenleri ve yarattığı sorunlara değinilmiş daha sonra konuyla ilgili yapılmış araştırma bulgularına yer verilmiştir. Teknolojideki hızlı gelişme, gündelik yaşamımızı kolaylaştıran pek çok ürünü insanoğlunun önüne sunmaktadır. Bu ürünlerin yaşamı kolaylaştırma noktasında getirdiği yararların yanı sıra, teknolojinin aşırı ve uygun olmayan kullanımı nedeniyle birtakım sorunlara yol açtığı da bilinmektedir. Bu çerçevede özellikle okul çağındaki gençlerde oldukça sık görülen sorun aşırı bilgisayar ve internet kullanımıdır. Böylesi bir bağımlılığın gençlerin sosyal ilişkilerini olumsuz etkilediği ve okul başarılarını düşürdüğü bilinmektedir.”

ETİKETLER : Bartın Mavi Balina internet bağımlılığı Bartın Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım