Kalaycı: “Yerli fidan satana ceza haberi asılsız”

AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın tarım ve Orman İl müdürlüğü yetkililerinin Galla Pazarı ve çevresinde yerli fidan satanlara 20 bin TL para cezası kesileceği yönündeki haberi yalanladı. Denetimlerin bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı olduğunu belirten Kalaycı, kontrolsüz üretilen gide ve gidan benzeri materyallerin hastalık ve zararlıların yayılmasına zemin yarattığı uyarısında bulunurken, bu durumunda sebze üretiminde maliyet artışına neden olduğu gibi toprak veriminin düşmesine de sebebiyet verdiğini söyledi. Kalaycı, “tarım İsrail tohumlarına esir edildi” iddiasının tamamen asılsız olduğunu savunurken, “Çiftçilerimizin yerli domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, mısır, buğday üretmesi kesinlikle yasak değildir” dedi.
Bu haber 2019-05-24 09:30:00 eklenmiş ve 1669 kez görüntülenmiştir.

 

İlimizde yayımlanan Bartın Cumhuriyetçi Memleket Gazetesi’nin 20 Mayıs Pazartesi günkü sayısında “Yerli fidan satana 20 bin lira ceza!”, “Köylü ve Çiftçilerin Yerli Domates, Salatalık, Biber, Patlıcan, Kabak, Mısır, Buğday Fide ve Tohum Üretmesi Yasaklandı!” başlıklı bir haber yayınlandı. Sözkonusu haber ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan AK Parti İl Başkanı Kalaycı, Bartın tarım ve Orman İl Müdürlüğü personelinin yaptığı rutin denetimlerle ilgili haberin çarpıtılarak aktarıldığını savundu. Haber yapılmadan önce Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün bilgisine başvurulmadığından haberin asılsız, dayanaksız, hatalı ve yanlış bilgiler içerdiğini dile getiren Kalaycı, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından, açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Kalaycı açıklamasında şunları dile getirdi:


Ceza kesilmedi

 

“Toprak ve bitki sağlığı risklerinin yüksek olması sebebiyle teknik personelimizce yapılan bu rutin denetim tamamen bilgilendirme, bilinçlendirme ve rehberlik amacı taşımıştır. Bu denetimde iddia edildiği gibi bir ceza uygulaması da olmamıştır.

 

Üretim maliyeti artar, toprak verimi düşer

 

Kontrolsüz üretilen fide, fidan vb. gibi üretim materyalleri bitki hastalık ve zararlılarının yayılmasına zemin hazırlamaktadır. Bu hastalık ve zararlıların yayılması sebze üretiminde maliyetlerin artmasına neden olacağı gibi bu alanlarda bitki yetiştirilmesini de imkansız kılacaktır. Ayrıca toprağa da hastalık bulaşacağından toprak verimliliği de olumsuz etkilenecektir. Denetimde anlatılan ve vurgulanan bu hususlar olmasına rağmen haberde yanlış algı oluşturularak kamuoyu yanıltılmaya çalışılmıştır.

Haberde sanki yabancı menşeli fidelerin satışı serbest, yerli olanlar ise yasak algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Satışı yapılan fidelerin büyük bir kısmı İl Müdürlüğümüzce yetkilendirilen tohumluk bayilerinden satın alınan tohumlardan elde edilmektedir. Tohumluk bayilerimizde de hem yerli ve hem de yabancı menşeli tohumlar satılmaktadır.

 

Asılsız İsrail iddiası

 

Yerli tohum, ülkemizde elde edilen tohumlardır. Yerel tohum ya da haberde iddia edilen ata tohumu ise bir yöreye ait olan tohumdur. Haberde iddia edildiği gibi yerel tohum standart tohum değildir. Yerel tohumlar ilimizde yok denecek kadar azdır. Habere konu olan fidelerin büyük çoğunluğu yerel çeşitlerden değil bayilerden temin edilen tohumlardan elde edilmektedir. Dolayısıyla bayiden alınan tohumlar yerli veya yabancı menşeli olabileceğinden ‘tarım İsrail tohumlarına esir edildi’ iddiası tamamen asılsız bir iddia olup, olumsuz algı oluşturma amacı taşımaktadır.

 

Denetimlerde bilgilendirme yapılıyor

 

Denetimlerimizde fidelerin üretildiği tohumların menşeine değil üretim yerlerinin sağlık durumlarına ve ayrıca yetiştirilen fidelerin hastalık ve zararlılardan ari olup-olmadığına dikkat edilmekte ve mevzuat çerçevesinde gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.

Ayrıca çiftçilerin yerli domates, salatalık, biber, patlıcan, kabak, mısır, buğday üretmesi kesinlikle yasak değildir.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti Turhan Kalaycı yerli fidan Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi