Özkan, piyasaları canlandıracak formülü verdi

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, fiyat artışlarını önlemek ve enflasyonla mücadele etmek için elektrik ve su fiyatlarında esnafa indirim yapılması gerektiğini savundu.
Bu haber 2019-05-24 09:20:52 eklenmiş ve 1120 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Türkiye’nin belki de tarihindeki en ciddi ekonomik darboğazlardan birinden geçmekte olduğuna dikkat çeken Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, piyasaların canlanmasının fiyatların düşmesine bağlı olduğunu, bunun yolunun da maliyetleri azaltmaktan geçtiğini savundu. Özkan, fiyat artışlarını önlemek ve enflasyonla mücadele etmek için elektrik ve su fiyatlarında esnafa indirim yapılması gerektiğini vurgularken, “Maliyetler azaltılırsa çiftçi ürün yetiştirmekten çekinmez ve fiyatlar aşağı düşer. Bu da vatandaşlar ve esnafımız başta olmak üzere tüm ülke için sevindirici olur. Çünkü fiyatların aşağı gelmesi ile enflasyon düşecek, alım gücü artan vatandaş harcama yapacak, kısacası sürekli kan kaybeden piyasa yeniden canlanacaktır” dedi.

 

“Elektrik ve su fiyatları düşürülmeli”

 

Barış Özkan, pisayalarda yaşanan sıkıntıları ve buna ilişkin görüşlerini gazetemize edğerlendirdi. İç ve dış siyasi gelişmelerin yanı sıra döviz kurlarındaki yükseliş trendi ve faizlerin yüksek seyretmesi nedeniyle Türkiye’nin uzunca bir süredir ciddi bir ekonomik daralma içinde olduğuna dikkat çeken Özkan, Bartın’da da bu daralmanın kendini oldukça ciddi bir şekilde gösterdiğini söyledi. Çiftçi ve esnaf açısından bakıldığında durumun adeta içleracısı olduğunu savunan Özkan, bu zorlu durumdan çıkabilmek için öncelikle maliyet kalemlerinde fiyatların aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi. Maliyet kalemleri içinde de en önemli yeri elektrik ve su fiyatlarının aldığını dile getiren Özkan, bu kalemlerde yapılacak indirimin maliyetleri aşağı çekeceğini öne sürdü. Özkan sunları söyledi:

 “Havalar ısındı önümüz yaz, Çiftçinin üretim maliyetlerinin düşmesi için kullanılan elektrik ve su fiyatlarında yapılacak indirim otomatik olarak fiyatlarda düşüş sağlayacağından piyasaları ve esnafımızı da olumlu etkileyecektir. Yine aynı şekilde sokağı ışığıyla aydınlatan esnafın elektrik fiyatlarında yapılacak indirim esnafı ve piyasaları rahatlatmak için olumlu bir adım olacaktır. Elektrik ve su fiyatlarında yapılacak indirim ile giderleri artan esnafımız ile çiftçiye katkı olacaktır. Çünkü ekonomik dalgalanmalarda en çok etkilenen çiftçi ve esnafın rahatlatılması ülkenin genel ekonomisini ve halkı rahatlatıp feraha çıkarır. Üretici konumundaki çiftçinin tarlasını sularken kullandığı suya ve elektriğe indirim yapılırsa çiftçilerin maliyeti azalır, istihdamda tarımın payı artar. Yüksek girdi maliyetleri ile üretim yapan ve ithal ürünlerle rekabet eden çiftçilerimizin yüzü güler.

 

“Esnafa verilen destek ekoniminin yüzünü güldürür”

 

Aynı şekilde, çiftçinin ürettiği ürünleri satan esnafa da elektrik ve su fiyatlarında indirim sağlanmalı. Çünkü ensaf, özellikle de küçük esnaf çok zor durumda. Siftahsız kepenk kapatanlar var. Küçük esnafın ekonominin candamarı olduğu unutulmamalı. Esnafa verilecek her türlü teşvik ve destek ekonomiye olumlu yansır. Unutulmamalı ki, esnafın korunması ve geliştirilmesine yönelik tedbirler alınması anayasal bir yükümlülüktür. Geceleri sokakları aydınlatan, gündüzleri dükkân önlerini yıkayan temizleyen esnafımız elektrik ve su faturasında fiyat indirimi şeklindeki bir ayrıcalığı bizce hakediyor.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi