Fındığına sahip çık!

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsesset Bayram, ilimizdeki fındık üreticilerini, rekolteyi düşürerek büyük ekonomik zarara neden olan Fındık Kurdu, Fındık Kokarcası ve Külleme Hastalığı’na karşı uyardı. Bayram, üreticilerin vakit geçirmeden gerekli önlemleri almalarını isterken, yapılması gerekenleri de bir bir sıraladı.
Bu haber 2019-05-23 10:20:07 eklenmiş ve 285 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü teknik personeli tarafından ilimizdeki fındık bahçelerinde yapılan saha kontrollerinde Fındık Kurdu, Fındık Kokarcası (Pis Kokulu Böcek) ve Külleme hastalığına rastlandığı bildirildi. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Bayram, fındıkta önemli verim düşüşüne dolayısıyla ekonomik kayıplara neden olan bu hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmasının bir zorunluluk olduğunu vurguladı. “Çiftçilerimizin buna dikkat etmesi ve zamanında mücadele etmesi bu kayıpların azaltılması açısından önem arz etmektir” diyen Bayram, sözkonusu hastalıklar ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

 

Fındık Kurdu ve Kokarcası

 

“Fındık kurdu erginleri öncelikle yeni oluşmakta olan meyvelerde zarar yapar, daha sonraları fındığın meyve kabuğunu hortumunun ucundaki ağız parçalarıyla kemirerek deler ve kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenir.  Zarar gören meyveler normal büyüklüğe erişinceye kadar kabuk içindeki etli kısmı ve kabuk kısmı sarı renk alır. Bu zarar şekline halk arasında ‘sarı karamuk’ denir. Meyve normal iriliğe ulaştıktan sonra zarara uğrarsa meyve içi kararır ve bu zarara da ‘kara karamuk’ denir. Bir çift fındık kurdu ergini (dişi ve erkek);  beslenme ve yumurta koyma  yoluyla yaklaşık 200 meyveye zarar verebilir. Meyve içerisinde beslenen larvalar meyve içini tamamen yedikten sonra bir delik açarak dışarı çıkar. Bu şekilde beslendiği fındık meyvelerinin pazar değeri kalmaz.

 

Çapalama etkili ama yaparken dikkat!

 

Mücadelesinde, bahçe toprağının çapalanması böcek yoğunluğunu azaltmada etkilidir ancak çapalamada bitki köklerine zarar verilmemelidir.

 

 

Kimyasal mücadelede zamanlama önemli

 

Kimyasal mücadele; ergin fındık kurdu zararlısının ekonomik zarar yapmaya başladığı dönemde, bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaşınca (3-4 mm) yapılmalıdır. Fındık kurdu mücadelesine karar vermek için, 2-3 günde bir güneş doğmadan sabahın erken saatlerinde fındık kurdu sayımı yapılmalıdır. 10 ocakta 2 ve daha fazla fındık kurdu ergini bulunursa ilaçlama yapılmalıdır. Fındık kurdu ilaçlaması yapılan bahçelerde fındık kokarcasına rastlanırsa ayrı bir ilaçlama yapmaya gerek yoktur. Sayımlarda 10 ocakta ortalama 1 ergin Fındık Kokarcası bulunursa her iki zararlıya karşı etkili etken maddeli ilaçlarla mücadele yapılır. Ayrıca fındık kurdu popülasyonunun yüksek olduğu yerlerde, tekrar sayım yapılarak zararını engellemek için Mayıs sonu-Haziran başında  ikinci bir ilaçlama yapılabilir.

Kimyasal mücadelede kullanılacak bitki koruma ürünleri yetkili bayilerden alınmalı, reçete yazma yetkisine sahip olan kişiler tarafından reçetelendirilmeli, uygulama yetkisine sahip olan kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Fındık Kurdu için; Rastgele seçilen 10 ocaktan 2 veya daha fazla ergin böcek düştüğünde, Fındık Kokarcası için; 10 ocaktan 1 veya daha fazla ergin böcek düştüğünde,  ilaçlama yapılmalı, aksi takdirde ilaçlama yapılmamalıdır.

 

Arıların su kaynaklarına ilaç bulaştırılmamalı

 

İlimizde fındık üreticilerimiz için en önemli gelir kaynağı ve ana zararlı olan fındık kurdu zararlısı ile duyurulan zaman aralığında ve tekniğine uygun mücadele yapılmasının verim kaybını önlemek bakımından çok önemlidir. Ayrıca fındık kurdu ve fındık kokarcası ilaçlamaları esnasında arıların su içtiği kaynaklara hiçbir şekilde ilaç bulaştırılmaması gerekmektedir. Tarım ilaçları uygulamalarının akşam  üzeri veya sabahın erken saatlerinde, arıların uçuş yapmadıkları zamanda yapılması gerekmekte ve  öncelikle arılara zarar vermeyen Bitki Koruma Ürünleri tercih edilmesi, üreticilerimizin özenli davranmalarını gerekmektedir.

 

 

Fındıkta Külleme Hastalığı

 

Fındık bitkisinin önemli hastalıklarından biri olan külleme hastalığı, ilkbaharda gelişmekte olan yaprak ve sürgünler üzerinde belirtilerini gösterir. Hastalık rüzgarla taşınarak bitkiden bitkiye yayılır. Külleme hastalığı belirtileri yaprağın üst kısımlarında renk açılmaları ve sarımsı  lekeler halinde görülür. İlerleyen zamanlarda yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye, kıvrılmaya başlar ve vaktinden önce dökülürler. Genç sürgünlerde ve yapraklarda yüzeyde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü oluşmakta; ilerleyen dönemlerde renkte matlaşma ve kahverengileşme meydana gelmektedir. Özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan çotanaklarda kurumalar gözlenmektedir. Mücadelesinde bulaşma kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıkları toplanmalı, bulaşık dip sürgünleri kesilmeli ve imha edilmelidir. Bahçede nemi azaltmak, iyi bir hava sirkülâsyonu, yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesine önem verilmelidir. Fındık bahçelerinde külleme  hastalığı hava sıcaklıklarına bağlı olarak, Nisan ayı ortalarından itibaren görülmeye başlar ve belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Daha önceki yıllarda, bahçede   hastalık görülmüş ise belirtiler görülmeden de, çotanak bağlama döneminde ilaçlama yapılır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etki süresi dikkate alınarak ikinci ve diğer ilaçlamalara hasada kadar devam edilir. İlaçlamalarda Bakanlığımızca tavsiyesi olan ruhsatlı Bitki Koruma Ürünlerinden herhangi biri  kullanılmalıdır. Çisentili ve mevsim için anormal sayılabilecek çok sıcak günlerde ve güneşli günlerde öğle saatlerinde ilaçlama yapmaktan kaçınılmalıdır. İlaçlamalarda sırt pülverizatörü, mekanik, motorlu veya hidrolik bahçe pülverizatörü kullanılmalıdır. İlaç etiket bilgilerine dikkat edilmeli,  ürüne tavsiyesi olan Bitki Koruma Ürünü ile zamanında ve uygun doz ile tüm bitki yüzeyini kaplayacak şekilde uygulamalar gerçekleştirilmelidir. Üreticilerimizin külleme hastalığına bağlı ürün ve kalite kaybı yaşamamaları için fındık bahçelerini kısa aralıklarla kontrol etmelerini, hastalık belirtileri görülür görülmez kimyasal mücadeleye başlamaları,  ilaç uygulamalarının  iyi bir kaplama sağlayacak şekilde yapılmasını ve tüm koruyucu önlemlerin alınması gerekmektedir. Ayrıca üreticilerimizin külleme hastalığı mücadelesini aksatmadan zamanında yapmaları ve bu konuda duyarlı davranmaları gerekmektedir.”

ETİKETLER : Bartın Tarım ve Orman Bakanlığı Abdulsetter Bayram fındık fındık kurdu Külleme hastalığı fındık kokarcası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım