Bartın Barosu kadına yönelik şiddeti kınadı

Diyarbakır Barosu'na kayıtlı Av. Müzeyyen Boylu İssi’nin, eşi tarafından sokak ortasında hunharca öldürülmesi üzerine Bartın Barosu Kadın Hukuku Komisyonu adına yapılan açıklamada, ülkemizde son dönemde artış gösteren kadına yönelik şiddet kınandı.
Bu haber 2019-05-22 11:32:47 eklenmiş ve 358 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde avukatlık yapan 43 yaşındaki iki çocuk annesi Müzeyyen Boylu İssi, 1,5 yıl önce boşanma davası açtığı aile hekimi Mesut İssi tarafından, çocuklarının gözleri önünde, sokak ortasında silahla vurularak öldürüldü. Bütün Türkiye’yi yasa boğan olan ile ilgili açıklama yaparak tepkisini dile getiren sivil toplum kuruluşları arasında Bartın Barosu Kadın Hukuku Komisyonu da yer aldı. Komisyon adına yapılan açıklamada, yaşanan vahşi cinayet sert bir dille kınandı.

 

 

“Kral Çıplak”

 

Bartın Barosu Kadın Hukuku Komisyonu  adına açıklamayı Komisyon Başkanı Avukat Elmire Tukuş yaptı. Tukuş, şunları söyledi:

“Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesi ‘kadın cinayeti’dir. Kadına karşı şiddetin önlenmesi için her zaman fedakârca çalışan kadın avukatlar olarak; bu kez kadın cinayeti nedeniyle bir meslektaşımızı yitirmenin çok büyük üzüntüsü içindeyiz. Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu ‘kadın’ olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize ‘kral çıplaktır’ demektedir.

 

“Sistem yanlış”

 

Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir. Özellikle son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı, kadına karşı şiddetin artmasına yol açmıştır. Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir.

 

 

“Toplumsal zihniyet dönüşümü şart”

 

Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açıcını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz. Meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu’nun öldürülmesini kınıyor, ailesine; başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm meslektaşlarımıza başsağlığı diliyor, davanın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz. TÜBAKKOM olarak dün olduğu gibi bugün de kadının insan haklarının sağlanması için mücadelemizi fedakârca sürdüreceğimizi ve kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Barosu Elmire Tukuş kadına yönelik şiddet Müzeyyen Boylu İssi Diyarbakır Barosu TÜBAKKOM
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım