Aksoy: Sanayi 4.0’a hızla adapte olmalıyız”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bartın Şube Başkanı Muhammet Aksoy, teknolojideki gelişmelerin hem rekabet gücü hem de istihdam açısından çok ciddi sonuçlar doğuracağını savunurken, “Ülkemizin kısır gündemlerden sıyrılarak asli meselelere odaklanması zaruridir. Sanayi 4.0’a hızla adapte olmuş bir dünyada rekabet gücümüzü korumak, daha da geliştirmek ve ayrıca istihdam sorunlarına da reçeteler üretmek en önemli başlıklarımız olmalıdır” dedi.
Bu haber 2019-05-22 11:27:53 eklenmiş ve 220 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

MÜSİAD Bartın Şubesi, Bulut Düğün Sarayı Elmas Salon’da bir iftar yemeği verdi. İftara Bartın Valisi Sinan Güner,Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Turhan Kalaycı, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun ve MÜSİAD üyelerinin yanı sıra, Bartın’da iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

 

 

İftar organizasyonunda bir konuşma yapan MÜSİAD Bartın Şube Başkanı Aksoy, üretim ve teknoloji vurgusu yaparak özetle şunları söyledi:
“Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirdiğimiz bu günlerde, bu güzel iftar sofrasında bizleri buluşturan Rabbime şükürler olsun. Kur’an müminlere yeryüzünü imar etme vazifesini yüklemiştir. Bu vazifeyi kemaliyle yapmak için bilimsel, teknolojik ve kültürel donanımızın en ileri düzeyde olması gerekmektedir.

 

 

Sanayi 4.0 devrimi

 

Sanayi 4.0 hızla ilerliyor. Sanayi 4.0 devrimi en basit ifadesiyle söylersek, en ileri teknolojilerin derinlemesine üretimin içine yerleştirilmesidir. Makine, ürün, sistemler, süreçler ve insanlar sensörler yoluyla birbirlerine bağlanıyorlar, birbirinden haberdar oluyorlar ve tüm süreç boyunca birbirleriyle iletişim kuruyorlar. İmalatın ya da sanayinin sınırlarını da aşan günlük yaşama girmiş biçimiyle de bu devrime nesnelerin interneti de deniliyor. Mesela Siemens’in bir fabrikasında gerçekleştirdiği Maserati otomobil üretiminde tasarımdan pazara iletilmesine kadar geçen süre boyunca Sanayi 4.0 elementlerinden yararlanarak, ayrı sürede aynı kaliteyi de koruyarak, 3 kat daha fazla araç üretmiş. Ericsson tarafından yapılan tahminlere göre 2220’li yıllarda 50 milyar cihaz internete bağlı olarak çalışacak.

 

 

“Rekabet gücümüzü geliştirmeliyiz”

 

Bilgisayarlarla yönetilen tam otomatik üretim tesislerinin internete bağlandığı ve robotların hem imalatta hem de hizmetler sektöründe söz sahibi olduğu bir çağa giriyoruz ve bunun teknolojik altyapısının hazırlamışlar şu anda. Filmlerde gördüğümüz hizmetçi robotlar hızla gündelik hayatımıza dahil olacak. Ütümüzü yapacak, çamaşırımızı yıkayacak hatta yemek yapacak. Bir gurme robot bile geliştirmişler. Tarlalarda bile robotlar çalışacak deniliyor. Bütün bu gelişmeler hem rekabet gücü hem de istihdam açısından çok ciddi sonuçlar doğuracak demektir. Ülkemizin kısır gündemlerden sıyrılarak asli meselelere odaklanması zaruridir. Sanayi 4.0’a hızla adapte olmuş bir dünyada rekabet gücümüzü korumak, daha da geliştirmek ve ayrıca istihdam sorunlarına da reçeteler üretmek en önemli başlıklarımız olmalıdır.

 

“MÜSİAD demek memleket sevdalısı demek”

 

İş dünyası olarak birçok fırtınaya, sarsıntıya rağmen yalnız kalmadık. Biz birlikte olmanın gücüne inanarak yolumuza devam ediyoruz ve meselemiz Türkiye olsun istiyoruz. MÜSİAD demek memleket sevdası demektir. Anadolu topraklarının bereketine ve ülkesinin gücüne inanan bizleri bu memleketin evlatları olarak üretmeye ve büyümeye hep birlikte devam edeceğiz. Marifet çok sesli bu ortamda yaşamanın bir arada olabilmenin mümkün olduğunu yeniden hatırlama zamanıdır. Kanuni’nin şu sözleriyle konuşmama son veriyorum; ‘Ben ölünce elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsün ki, padişah olan Kanuni bile dünyadan eli boş gitmiştir.”

ETİKETLER : Bartın MÜSİAD Sanayi 4.0 Muhammet Aksoy Sinan Güner
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım