Akın, Müzeler Haftası’nı kutladı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 18-24 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan Müzeler Haftası dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Akın, Mesajında, kültür varlıklarının tanıtılması ve eserlerin korunması gerektiğini vurguladı.
Bu haber 2019-05-20 09:29:38 eklenmiş ve 539 kez görüntülenmiştir.

 

Başkan Akın, UNESCO tarafından tüm dünyada 18 Mayıs gününün Müzeler Günü olarak kutlandığını, ülkemizde de 1982 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmalarıyla 18-24 Mayıs her yıl “Müzeler Haftası” olarak ilan edildiğini anımsattı ve haftanın verimli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Akın mesajında şunları dile getirdi:

“Müzecilik çalışmaları ülkemizde çok eski dönemlerde başlamıştır. Sanat, bilim, tarih ve kültür ile ilgili eserlerin halka gösterilmesi, tanıtılması için toplanıp sergilendiği müzeler, eski eser, belge, anıt ve kalıntılardan oluşmaktadır. Geçmiş yıllarda insanoğlunun inanç, yaşayış ve yetenekleri hakkında bilgi veren müzelerimiz, geçmişi öğrenerek bugünü anlamamıza, geleceğimize yön vermemizde yardımcı olurlar. Tarih boyunca birçok topluma yurt olan ülkemiz, tarihi zenginlikleriyle turistlerin ilgisini çekmekte, ülkemize gelen turistlerin çoğunluğu müzelerimizi ziyaret etmektedirler.18-24 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası süresince, ülkemizin tarih ve kültür varlıkları tanıtılırken, eski eserlerin korunmasının gereği anlatılır, milli kültür ve tarih bilgilerimiz zenginleştirilir. Müzelerimizin görevlerinden biri kültürel varlıkları korumak ise diğeri eğitimdir. Bu bilinçle yurdumuzun tarihi değerlerine eski eserleri koruyarak sahip çıkmalıyız. Bu onurlu bir yurttaşlık görevidir. 18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Ödüllü müze ücretsiz gezilebilecek

 

1885 yılında yapılmış ve 54 yıl belediye hizmet binası olarak hizmet vermiş tarihi binayı uzun uğraşlar sonunda Kent Müzesi olarak halkın hizmetine sunduk. İlimizin tanıtımı açısından büyük önem arz eden Bartın Belediyesi Kent Müzesi, daha hizmete sunulmadan Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği ‘Özendirme Yarışması’nda” ödül kazandı. Çok geçmeden yine birliğin tertip ettiği Müze Özendirme Yarışmasında Kent Müzeleri Kategorisinde ikinci ödülünü kazandı. Karadeniz’in inci konumundaki Bartın’ımıza kazandırdığımız Kent Müzesi gurur kaynaklarımız arasında yerini aldı. Ödüllü müzemizde, 4 bin yıllık geçmişse sahip Bartın’ın Milattan Önce 2 binde Kaşka’lardan başlayan ve günümüze gelen tarihinin ve kırılma noktalarının anlatıldığı Kent Müzesinde Bartın’ın 4 bin yıllık tarihini içeren kronolojik aks, endemik canlılar, coğrafik yapısı, ulaşım ve doğal afetler geçmişi tarihi zanaatçılar çarşısı, gemi yapımcılığı, ticari hayatı, madenciliği, tarihi Galla Pazarı, mimarisi, siyasi tarihi, eğitim ve basın-iletişim tarihi, sanat-edebiyat ve kültür hayatı, doğum-çocukluk-sünnet ve düğün gelenekleri, ev yaşamı, mutfak kültürü ve turizminin yanı sıra interaktif sözlü tarih çalışmaları Bartın Kent Müzesi’nde yer almaktadır. Açıldığı günden bugüne 95 bin 258 ziyaretçiyi ağırlayan Kent Müzesi’ni 2019 yılında ise 6 bin 111 kişi ziyaret etti. 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Müzeler Haftası’nın hayırlara vesile olması temennimi yineliyor, Kent Müzesi’nin 18-19 Mayıs tarihlerinde ücretsiz ziyaret edilebileceğini ve tüm halkımızın, bu ödüllü müzemizi mutlaka ziyaret etmelerini arzu ediyorum.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın Müzeler Haftası UNESCO
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım