ENERJİSİNİN 4’TE 1’İNİ KENDİ ÜRETİYOR

SANKO Bartın Çimento, artık üretim faaliyetinde kullandığı elektriğin yüzde 25’ini kendi imkanları ile üretiyor. 10 milyon TL yatırım ile kurulan atık ısıdan enerji üreten tesis 20 bin hanenin elektrik tüketimine eşdeğer enerji üreterek fabrikanın enerji maliyetini ciddi bir oranda aşağıya çekiyor.
Bu haber 2019-05-18 13:36:19 eklenmiş ve 812 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

SANKO Holding bünyesinde yeralan Bartın Çimento, geleneksel iftar yemeklerinin bu yıl 14.’sünü gerçekleştirdi. AS Düğün Salonu’nda organize edilen iftar yemeğine, Evsahibi SANKO Bartın Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve Bartın Çimento Genel Müdürü İbrahim Keretli’nin yanı sıra Bartın Valisi Sinan Güner, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, Bartın İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış, bazı il müdürleri, ilimizdeki siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile SANKO ve Bartın Çimento çalışanları ile aileleri katıldılar.

 

 

Duaların edildiği ilahilerin okunduğu iftar yemeği sonrasında kısa bir konuşma yapan Bartın Çimento Genel Müdürü İbrahim Keretli, birlik ve beraberliği en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde iftar sofrasında böylesine seçkin bir toplulukla beraber olmanın kendisini mutlu ettiğini belirterek katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

 

Enerjinin 4’te 1’i atık ısıdan

 

2019 yılının Bartın Çimento Fabrikası için ciddi yatırımların tamamlandığı bir yıl olduğunu vurgulayarak sözlerini sürdüren Keretli, atık ısıdan elektrik enerjisi üretilen dev yatırımın 16 Mayıs Perşembe günü itibariyle tamamlanarak devreye alındığını müjdeledi. Keretli sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yatırımımızı planlanan tarihten 3 ay önce tamamlamış bulunuyoruz. Yatırım bedeli 10 milyon dolar olan bu yatırım ile fabrikamızda üretim faaliyeti sırasında tüketmiş olduğumuz elektriğin yüzde 25’ini kendi kendimize üretmiş olacağız. Üreteceğimiz elektrik enerjisi yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektrik tüketimine eşdeğer olacaktır. İnanıyorum ki bu rakam yapmış olduğumuz yatırımın ne kadar önemli ve verimli bir yatırım olduğunu göstermektedir.

 

 

Atıktan türetilmiş yakın, yakıt maliyetini düşürdü

 

Diğer bir yatırımımız ise 2 milyon dolar bütçeli atıktan türetilmiş yakıt tesisi olup, bu da tamamlanarak devreye alınmıştır. Bu yatırım ile yakıt maliyetimizi düşürmenin yanısıra çevreye zarar vermekte olan bir çok atığın uygun koşullarda bertarafı gerçekleştirilerek çevreye karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmekte ve ülkemizin cari açığının azaltılmasına katkıda bulunmaktadır.

Ayrıca fabrikamızda alternatif hammadde kullanımı her geçen gün artmaktadır. Böylece diğer endüstriyel tesislerden çıkan yan ürünler ülke ekonomisine kazandırılmaktadır.

 

Amaç; maliyetleri düşürüp daha rekabetçi olabilmek

 

Bütün bu yatırımların temel amacı; maliyetlerimiz içerisinde oldukça yüksek bir paya sahip olan enerji ve hammadde maliyetlerimizi düşürebilmek ve daha rekabetçi olabilmektir.

 

 

“Yeni rekorlara imza atacağız”

 

Bartın Çimento, Türkiye’nin en düşük kalori ve elektrik enerjisi tüketen fabrikası olup yapmış olduğumuz yeni yatırımlar ve sizlerin değerli katkısı ile kırılması güç yeni rekorlara imza atacağız. Bunun için hepinize şimdiden değerli katkılarınız için teşekkür ediyorum.

 

Birinci önceliğimiz iş sağlığı ve güvenliği

 

Tabiki tüm bu çalışmalarımızı gerçekleştirirken birinci vazgeçilmez önceliğimiz iş sağlığı ve iş güvenliği oluyor. Sizlerden tek isteğimiz işlerinizi yaparken iş güvenliği kurallarına harfiyen uymanızdır.

 

 

Tasarrufun önemi

 

İkinci en önemli konumuz ise tasarruftur. 2019 yılı ekonomik anlamda bütün sektörler için zorlu bir yıl olacaktır. Bu sebeple gerek iş, gerekse de ev hayatınızda tasarruf önemli bir rol oynamalıdır.”

Konuşmasının son bölümünde iftar yemeğinin düzenlenmesinde ve çalışmaların sürdürülmesinde kendilerine desteği hiç bir zaman esirgemediğini belirttiği SANKO Holding’in sahibi Konukoğlu ailesine teşekkür eden İbrahim Keretli, herkesin Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutlarken, Ramazan Bayramı’nın ülkemize ve milletimize sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini diledi.

 

Emektar personellere plaket ve altın verildi

 

Keretli’nin konuşmasının ardından SANKO Holding ve Bartın Çimento’da 10 ve 20 yılını dolduran personel ile en uzun süre hizmeti bulunan personele plaket ve tam cumhuriyet altını ile takım elbise verildi.

ETİKETLER : Bartın SANKO Bartın Çimento İbrahim Keretli Adil Sani Konukoğlu
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım