Günübirlik de olsa o heyecanı yaşadılar

Bartın’daki engelli vatandaşlarımızdan bazıları, Bartın Deniz Komutanlığı’nın “Engelliler Haftası” kapsamında gerçekleştirdiği temsili askerlik uygulaması sayesinde günü birlik dahi olsa askeri üniforma giyerek o heyecanı yaşama fırsatı yakaladılar. Gençlerin mutluluklarını gözlerinden okumak mümkündü.
Bu haber 2019-05-17 11:09:54 eklenmiş ve 525 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın’da Engelliler Haftası kapsamında 1 günlük askerlik eğitimine alınan engelli vatandaşlar, üniforma giyip, askerlik sevinci yaşadı. Sabahın erken saatlerinde Boğaz mevkiindeki komutanlık tesislerine gelerek teslim olan engellilerimiz 1 gün boyunca askeri üniforma ile askerlik yaptı. Engelli vatandaşlar için daha sonra ailelerinin dee katıldığı yemin töreni de düzenlendi.

 

 

Törene Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, komutanlık personeli ve engelli aileleri katıldı. Albay Çalışkan, törendeki konuşmasında, 10-16 Mayıs tarihleri arasındaki Engelliler Haftası’nda engelli vatandaşlar için düzenlenen bir günlük temsili askerlik uygulaması dolayısıyla ülke genelinde pek çok birlikte farklı bir askerlik heyecanının yaşandığını söyledi. Bu hafta içerisinde engelleri nedeniyle askerlik yapamayan gençlerin bir günlüğüne asker elbisesi giyerek her Türk vatandaşı gibi askerlik gururunu tadacağını dile getiren Albay Çalışkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 


“Bartın Deniz Komutanlığına bu maksatla gelen değerli gençler; engelli olmak asla bir ayıp ve hiçbir şey yapmamak değildir. Ayıp ve kabahat ülkesini ve vatanim sevmemek, üzerine düşen vazifeleri yapmamaktır. Sizler bugün burada kutsal vatandaşlık görevinizi yerine getirmek için bulunmaktasınız. Askerlik yemin törenine üniformalarınızı giyerek ve kısa sürede selam verme eğitimini alarak hazırlandınız. Biraz sonra bayrağa ve silaha el basarak yemin edeceksiniz. bu yemin ile ülkenize ve milletinize olan bağlılığınızı bir kere daha göstermiş olacaksınız. bir günlük temsili askerliğin sonunda terhis belgelerinizi alarak kutsal vatandaşlık ve askerlik görevinizi tamamlayacaksınız. Anayasamızın 72’nci maddesinde vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve görevi olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda anne ve babalar evlatlarını milletin bağrından çıkmış olan silahlı kuvvetlerin saflarına bir bayram coşkusu içerisinde göndermektedir. Bu coşku, asker-millet kavramının dünyadaki egane örneğini teşkil etmektedir. Bu örnek, dünya sahnesinde sonsuza kadar yer alacak Türk milletinin en büyük güvencesidir. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken siz gençlere askerlikten sonraki hayatınızda mutlu ve sağlıklı uzun bir ömür geçirmenizi temenni eder, engelli insanlara saygının insanlığa saygı olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Garnizon Komutanlığı temsili askerlik uygulaması Engelliler Haftası Mustafa Çalışkan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım