Tunç: “Bartın'da çiftçimize büyük destek sağlandı”

14 Mayıs “Dünya Çiftçiler Günü” nedeniyle bir mesaj yayınlayan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti iktidarının ülke genelinde olduğu gibi Bartın'da da çitçilerimizin daima yanında olduğunu ve desteklemelerle tarımsal üretimi artırmanın gayreti içerisinde olduğunu söyledi.
Bu haber 2019-05-15 10:01:44 eklenmiş ve 392 kez görüntülenmiştir.

 

Çiftçilerin büyük emek verdiği tarım ve gıda üretiminin, insanoğlunun hayatını sürdürebilmesindeki en temel ve vazgeçilemez unsurlardan biri olduğuna dikkat çeken Tunç, iklim ve toprak şartlarıyla büyük bir tarım potansiyeline sahip olan ülkemizin, bu potansiyelini harekete geçirmek ve sektörü geliştirmek için  bütün ilgililerin el ele vermesi gerektiğini kaydetti. Tunç, AK Parti iktidara geldiğinden bu yana çiftçilere sürekli olarak destek olmayı temel bir öncelik olarak belirlediğini savunurken, bunun için de bütçeden her yıl çok önemli kaynakların çiftçiler için tahsis ettiğini söyledi. Milletvekili Tunç, mesajında şunları dile getirdi:
“Çiftçilerimiz en yüksek destekleme rakamlarına AK Parti iktidarı ile ulaşmıştır. Köylülerimizin en çok traktör satın aldığı yıllar, hayvancılığın en fazla desteklendiği dönem, ilk mazot desteği, en düşük tarımsal kredi faizleri, en yüksek miktarda tarımsal kredi miktarı, en fazla çiftçi borcunun silindiği yıllar da yine AK Parti iktidarıyla yaşanmıştır.

 

“Tarımsal destelemelerde ilkleri yaşattık”

 

Çiftçilerimize ilk kez mazot desteği verildi. İlk kez tarımsal kalkınma kooperatiflerine faizsiz kredi verilmeye başlandı. İlk kez arıcılık destekleme kapsamına alındı. İlk kez gübre desteği nakit olarak doğrudan çiftçilere verilmeye başlandı. İlk kez hububata prim desteği verilmeye başlandı. İlk kez kırsal kalkınma yatırımları desteklenmeye başlandı. İlk kez sertifikalı tohumluk ve fidan kullanan üreticilere destek verilmeye başlandı. İlk kez toprak analizi için ilave destek uygulaması başlatıldı. İlk kez su ürünleri üretimine destek verilmeye başlandı. İlk kez organik tarım için ilave destek uygulaması başlatıldı. İlk kez yerli hayvan genetik kaynakları halk elinde koruma altına alındı. İlk kez devlet destekli tarım sigortası uygulamaları başlatıldı. İlk kez yağlı tohumlara prim desteği verilmeye başlandı. İlk kez özel sektör, üniversite ve sivil toplum örgütleri için AR-GE desteği sağlandı. İlk kez ipekböcekçiliği destekleme kapsamına alındı. İlk kez küçükbaş hayvancılığına destek verilmeye başlandı. İlk kez akredite veteriner hekimlik uygulaması başlatıldı. İlk kez basınçlı sulama sistemi yatırımlarına, yüzde 50 hibe ve sıfır faizli 5 yıl vadeli kredi uygulamaları başlatıldı. İlk kez kuraklıktan zarar gören çiftçilerimize nakdi destek verilmeye başlandı. İlk kez baklagiller prim desteği kapsamına alındı. İlk kez sertifikalı tohum üreticilerine destek verilmeye başlandı. İlk kez iyi tarım uygulamalarına ilave destek verildi. İlk kez üreticilere tarım danışmanı istihdamı için destek verildi. İlk kez fındıkta alan bazlı gelir desteği ve alternatif ürün desteği verilmeye başlandı. İlk kez süt fiyat düzenlemesi desteği verildi.

 

 

“Bartın’da çiftçimize 145 milyon tarımsal destek sağladık”

 

Bartın'da çiftçimize 2003-2018 yılı arasında 150 milyon TL destek sağladık. Bartın'da sadece fındık üreticisine 57 milyon TL destek ödemesi yaptık. Bartın'da hayvancılık için 48 milyon lira destek sağladık. (2002 yılında 80 bin TL hayvancılık desteği sağlanmışken 2018 yılında 7,4 milyon TL  destek sağladık) Bartın'da çiftçilerimize 2002 yılında 1,2 milyon doğrudan destek sağlanmış iken, 2018 yılında 21,6 milyon lira doğrudan destek sağladık, artış 18 kat olarak gerçekleşti. Bin 482 çiftçinin 1,5 milyon TL kredi borcunu 2003 yılında sildik.

 

Bartın’da tarım kredileri 17 yılda yüzde 94 arttı

 

2007 yılında çıkarılan kanun ile müteselsil kefalet yüzünden hacizle karşı karşıya kalan çiftçilerimizin mağduriyetini giderdik. Bartın'da Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 2002 yılında 893 bin lira kredi kullandırılmış iken, 2017 yılında 839 milyon lira kredi kullandırdık, 94 kat artış sağladık. 2002 yılında çiftçimize verilen tarımsal kredilerin geri dönüş oranı yüzde 49 iken, 2017 yılında yüzde 99'a çıkmıştır. Bartın'da çiftçilerimize 9.3 milyon lira mazot ve gübre desteği sağladık. Makine ekipman için 4.4 milyon TL makine ekipman hibe desteği sağladık. SYDV kaynaklı tarımsal projelere 1,5 milyon TL kaynak aktardık. Özel İdare kaynaklı tarımsal projelere 571 bin TL kaynak aktardık. Suni Tohumlama Desteği olarak özel veterinerlere 1,8 milyon TL ödeme yaptık.

 

472 projeye 14 milyon hibe desteği

 

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı ile Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi kapsamında son üç yılda Bartın’da 309 genç çiftçi projesine toplam 14 milyon 160 bin lira hibe desteği verildi. 2016 yılında 152 projeye 4 milyon 560 bin TL, 2017 yılında 157 projeye 4 milyon 710 bin TL, 2018 yılında 163 projeye 4 milyon 890 bin TL olmak üzere toplam 472 projeye  14 milyon 160 bin TL kaynak aktarıldı. Proje kapsamında, Bartın’da 3 yılın sonunda toplamda bin 659 büyükbaş, 75 manda, 2 bin 369 koyun, 2 bin 360 arılı kovan dağıtıldı ve 35 adet sera, kanatlı hayvan, mantar yetiştiriciliği gibi projelerin hayata geçirildi.

 

“Tarımımızın güçleneceğine inanıyorum”

 

Hükümetimizin yanı sıra çiftçilerimizin ve sektörün tüm kesimlerinin de destek ve gayretleriyle Türk tarımının günden güne özlediğimiz dinamizmi kazanacağına ve güçleneceğine inanıyor,  bu duygu ve düşüncelerle Dünya Çiftçiler Günü`nü kutluyor, bütün çiftçilerimizi saygılarımla selamlıyorum.”

ETİKETLER : Bartın AK Parti Yılmaz Tunç Dünya Çiftçiler Günü
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım