Hemşireler sorunlara çözüm bekliyor

Türkiye Sağlık Sen Bartın İl Temsilcisi Besim Coşkun, hemşirelerin biriken sorunlarına bir an önce çözüm üretilmesini beklediklerini söyledi.
Bu haber 2019-05-14 09:46:51 eklenmiş ve 246 kez görüntülenmiştir.

 

Hemşireler Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Besim Coşkun, ekonomik sıkıntılar, döner sermaye başta olmak üzere yaşanan maddi kayıplar, bir işe yaramaktan uzak yıpranma payı, aşırı iş yükü, şiddet, mobbing ve 3600 Ek gösterge gibi sözde kalan düzenlemelerin sağlık çalışanlarında ne kutlayacak bir hafta ne de güzel anılacak bir gün bıraktığını savundu. “İşte böylesine bir durumda 12-18 Mayıs Hemşireler Haftası’nı karşılıyoruz” diyen Coşkun, karşılanmayan talepler, dağ gibi yığılmış sorunlar ve her gün yenileri eklenen dertler varken gönderilen kutlama mesajlarının ve iyi dileklerin bir hiç bir anlam ifade etmediğini kaydetti. Coşkun, açıklamasını şöyle sürdürdü:


“Bayram ancak çözüm üreterek olur”

 

“Çalışanlar açısından böylesine anlamlı günleri bayram tadına çevirmek ancak çözüm üretmekle olur. Bakınız bugün Türkiye’de 166 bin hemşire arkadaşımız görev yapmaktadır. Bunların 112 bini Sağlık Bakanlığı’nda görevlidir. 100 bin kişiye düşen ebe hemşire sayısı ülkemizde 272 iken AB ortalaması 914, OECD ortalaması ise bin 25’dir. Sadece  bu rakam bile Türk hemşirelerinin çalışma hayatında herşeye rağmen özverili bir şekilde milletimize hizmet ettiklerini anlatmaya yeterlidir. 

 

Söylem değil icraat...

 

Buna karşılık hemşirelerimizin beklediği, emeklerinin karşılığı ödenmez diye başlayan cümleler kurulması yerine sorunlarına bir an önce çare üretilmesidir. Özlük hakları iyileştirilmeli, vekil ebe hemşire, aileleri parçalayan sözleşmeli istihdam son bulmalı tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır. Kreş eksikliği gibi aile yaşamlarını olumsuz etkileyen sorunları çözülmelidir.

 

Ekonomik beklentiler

 

Çalışanların 5-6 yıl önceki döner sermayeleri mumla aradığı düşünülürse bu durumun katlanılmaz bir hal aldığı ortadadır. Döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili yönetmelik değişikliği çalışanları memnun edecek bir şekilde, sosyal taraflarında görüşü alınarak acilen yapılmalıdır. Kapsayıcı bir 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir. Diyaliz hemşireliği gibi hemşirelerimizin kazanılmış hiçbir hakkı ellerinden alınmamalıdır. Daha iyi çalışma şartları sağlanması ve temel ücretlerin iyileştirmesi arzumuzdur. Bunun bir an önce gerçekleştirilmesi gereklidir. 

Hemşirelerimizin hak ettikleri mali ve sosyal haklar, çalışma hayatını kolaylaştıracak imkânlar hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarına sunulmalıdır.
Fedakârlık timsali, devletin şifa ve şefkat eli hemşire arkadaşlarımızın sorunlarının çözülmesi ve taleplerinin gerçekleşmesi temennisiyle 12-18 Mayıs Hemşireler haftasının kutluyor, çalışma hayatında kolaylıklar diliyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Ebeler ve Hemşireler Günü Türkiye Sağlık Sen Besim Coşkun
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi