Asırlık çınara kim nasıl kıydı?

Bartın Yalı mevkinin silüetinin adeta bir parçası olan ve kimilerine göre 200, kimilerine göre ise 300 yaşının üzerinde olan çınar ağacının kesilmesi bir çok kişinin tepkisine neden oldu.
Bu haber 2019-05-13 09:16:05 eklenmiş ve 662 kez görüntülenmiştir.

 

 

Bartın’da zaten sayısı oldukça az olan asırlık çınarların korunması gerektiğini savunan vatandaşlar, bu işin sorumlusunun kim olduğunu ve gerekçesini merak ediyor.
 

Yalı mevkiindeki tarihi iskelenin hemen yanı başındaki restoranın içinde bulunan çınar, yıllar boyunca burada yaşanan pek çok olaya tanıklık etmişti. Tarihi çınarın altında bir dönem “Yovalet’in Kahvesi” ya da “Kapıdağlı’nın Kahvesi” diye bilinen bir mekan bulunuyordu.

 

 

Bir zamanlar Türkiye’nin tek iç limanı konumunda olan Bartın’a yük almak için gelen gemi kaptanları, gemilerine yükleme yapılırken bu kahvede devasa çınarın altında oturur sohbetler ederlerdi. Çınar’ın hemen yanı bayında da 4 ayaklı sundurma yolcu bekleme yeri bulunmaktaydı.

 

 

Artık sadece fotoğraflarda kalan bu güzellikle maalesef artık devasa çınardan da mahrum. Çünkü henüz bilinmeyen bir nedenden ötürü devasa çınar, adeta katledilmiş. Heybetiyle yalı bölgesinden çekilen hemen her fotoğrafta yer alan çınarın kim tarafından ve ne amaçla kesildiği bir yana, böylesine yaşı büyük bir ağacı kesmek için herhangi bir izin alınıp alınmadığı, eğer alındıysa ne amaçla izin verildiği merak konusu.

 

ETİKETLER : Bartın Yalı mevki Yavolet'in Kahvesi Kapıdağlı'nın Kahvesi çınar
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi