Tunç, YSK’ya baskı iddialarını yalanladı

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “YSK’ya baskı yapıldığı iddiaları gerçek dışıdır, hukuka saygılı olduğunu söyleyenlerin, karar öncesinde YSK üyelerini nasıl tehdit ettiğini, üyelere nasıl hakaret ettiğini milletimiz görmüştür” dedi.
Bu haber 2019-05-10 16:54:58 eklenmiş ve 389 kez görüntülenmiştir.

 

Milletvekili Tunç, TBMM Genel Kurulu’nda seçim sonuçlarında şaibe yaratan durumların ve seçim sonrası sürecin incelenmesi için HDP’nin verdiği araştırma önergesi hakkında konuştu. Anayasa'nın 79. maddesine göre seçimlerin, yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapıldığını anımsatan Tunç, seçimlerin başlamasından bitimine kadar düzen içinde yönetilmesi ve bütün işlemleri yapma ve yaptırma yetkisinin Danıştay ve Yargıtay’dan seçilen üyelerin oluşturduğu, Yüksek Seçim Kurulu tarafından yürütüldüğüne dikkat çekti. Tunç, “İl ve ilçelerde de yine en kıdemli hâkimlerin başkanlığında bu işlemler yürütülmektedir. Ülkemizde seçim sonuçlarına itirazlar sadece 31 Mart seçimlerinde olmamıştır. Bundan önceki bütün seçimlerde de seçim sonuçlarına belki bundan daha fazla itirazlar olmuş ancak büyükşehirlerdeki ve İstanbul'daki sonuçlar nedeniyle 31 Mart seçimlerindeki itirazlar daha fazla gündem oluşturmuştur” dedi. Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bizim reddedilen itirazlarımızdan kimse bahsetmiyor”

 

“Yüksek Seçim Kurulu’na baskı yapıldığı yönündeki iddialara katılmak mümkün değildir. Son bir aydır kamuoyu, milletimiz gördü. Yüksek Seçim Kurulu üyelerine yönelik, Sayın Cumhurbaşkanımızdan, AK Parti yetkililerinden herhangi bir ifade kullanıldığını hiç kimse görmemiştir. Ama maalesef Yüksek Seçim Kurulu üyeleri hakkında tehdide varan, hakarete varan ifadelerin kimler tarafından kullanıldığını milletimiz net bir şekilde görmüştür. 31 Mart seçim sonuçlarına yüzlerce itiraz yapılmıştır. Bu itirazlar sadece AK Parti veya MHP tarafından da yapılmamıştır. Seçime katılan tüm partiler itiraz yetkilerini kullanmışlardır. İtiraz sonuçlarına baktığımızda da AK Parti ve MHP'nin itirazlarının kabul edildiği, diğer partilerin itirazlarının reddedildiği şeklindeki iddiaların hiçbiri doğru değildir. Örneğin, Yusufeli'de seçimi AK Parti kazanmıştır, CHP'nin itirazı üzerine seçimin yenilenmesine karar verilmiştir. Ankara Büyükşehir’de, Çorum Sungurlu'da, Aydın Çine'de, Eskişehir Tepebaşı'da, İstanbul Büyükçekmece'de, Antalya'nın ilçelerinde AK Parti’nin itirazları hep reddedilmiştir. MHP'nin Maltepe itirazı reddedilmiştir. Bitlis Tatvan ve Hizan'da Belediye Meclisi sonuçlarına yapılan AK Parti’nin itirazı reddedilmiştir. Benim seçim bölgem Bartın'da 39 bin geçerli oyun kullanıldığı, 148 farkın olduğu bir sonuçta yeniden sayım talebimiz reddedilmiştir. Buna benzer yüzlerce itiraz vardır. Bu itirazlar içerisinde AK Parti’nin ve MHP'nin reddedilen yüzlerce itirazı olduğu gibi diğer partilerin kabul edilen itirazları da vardır. Bunlardan da hiç kimse bahsetmemektedir.

 

“Kanundan doğan hakları görmezden gelemeyiz”

 

Önergede bahsedilen Diyarbakır Silvan'daki durum, bir sandıkta 85 görevli… Bunlar güvenlik görevlisi, seçimin düzen ve intizamını bozanlara karşı bir önlem. Bunlar sandık mahalline giremeyen kişiler. Sandık mahallinde olacak kişiler belli. Her sandıkta en fazla 7 kişi görevlendirilebilir ama bu görevlendirmeler güvenlik güçleridir. Tabii ki güvenlik güçlerinin, orada görevlendirildikleri için de o sandıkta oy kullanma gibi, kanundan doğan hakları vardır. Bu hakkı da görmezden gelemeyiz.

 

“İtiraz yolu açık”

 

Seçimlerde usulsüzlük yapan, seçimin düzen ve intizamını bozan, seçimin dürüstlüğünü engelleyen, ihmal ya da kusuruyla bunu yapan kişiler hakkında, eğer somut deliller varsa seçim süreci boyunca seçim kurullarına, Yüksek Seçim Kuruluna itiraz mümkün. Eğer suç unsuru ihtiva ediyorsa elbette ki cumhuriyet savcılıklarına her zaman itiraz mümkündür. Yani bu iş yasamanın değil, bu iş seçim kurulunun, Yüksek Seçim Kurulunun ve yargının görevidir. Nitekim hakkında suç duyurusunda bulunulup da soruşturma açılan seçim görevlileri vardır.”

ETİKETLER : Bartın Ankara TBMM AK Parti HDP YSK
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım