Halk bilgilenmek istemedi, toplantı yapılamadı!

Yıllardır mobil santral ve termik santral karşıtı mücadele veren Bartın ve Amasra halkı, turistik ilçemiz Amasra’ya termik santral kurmak isteyen Hattat Holding’in yeni Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu ile ilgili “Halkın Katılımı Toplantısı”nı yaptırtmadı.
Bu haber 2019-05-10 16:42:50 eklenmiş ve 655 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Platformu’nun çağrısı üzerine toplantıyı protesto etmek ve bir kez daha “Bartın ve Amasra’da termik santral istemiyoruz” demek için toplantının yapılacağı yerde biraraya gelen Bartın ve Amasra halkı, hem şirketi nem de izni veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ıslıklarla protesto etti. Yapılan açıklamalarda kararlı mücadelenin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her platformda dayanışma içinde sürdürüleceği vurgulandı.

Bartın’ın UNESCO Geçici Miras Listesi’nde yer alan Amasra ilçesinde, Tarlaağzı ve Gömü köyleri arasına Hattat Holding’e bağlı HEMA şirketi tarafından kurulmak istenen 1320 MW gücündeki Hema Termik Santrali’ne ilişkin süreç yeniden başladı. Hatırlanacağı üzere; Danıştay 14. Dairesi tarafından 26 Aralık 2018’de iptal edilen proje için Hattat Holding’in yaptığı yeni ÇED başvurusu Bakanlık tarafından kabul edilmiş, 29 Nisan 2019 tarihinde de Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ÇED süreci kapsamındaki Halkın Katılımı Toplantısı’nın 10 Mayıs 2019 Cuma günü Amasra Kapalı Spor Salonu’nda yapılacağı duyurulmuştu.

 

 

Yoğun katılımlı protesto

 

Dün sabahın erken saatlerinde güvenlik güçleri tarafından toplantının yapılacağı spor salonunun etrafında yoğun önlemler alındı. Bölge sakinlerinin yanı sıra Bartın ve Amasra’dan gelen yaklaşık bin kişilik kalabalık, salonun önünde termik santral istemediklerine ilişkin sloganlar atarak şirket yetkililerini ve bakanlık temsilcilerini protesto ettiler.

 

 

Partiler üstü bir mesele

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da Bartın Platformu üyeleri ile birlikte toplantının yapılacağı yere giderek, termik santral karşıtı mücadelenin partilerüstü bir mesele olduğunu ve her şart ve platformda kararlılıkla, halkla elele vererek sürdürüleceğini vurguladılar.

 

 

Akın: “Kömür çıkmalı ama termik asla yapılmamalı”

 

Başkan Akın Toplantısı öncesinde görüşlerini sorduğumuzda yine termik santral için biraraya geldiklerini belirtirken, “Defalarca gelseler de biz yine burada olacağız. Biz Bartın’da termik santral olmasın diyoruz” dedi. Termik santrallerin zararlarını artık herkesin çok iyi bildiğini vurgulayan Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünyada artık yok olmak üzere. Özellikle Avrupa’da termik sntralleri kapatıyorlar. Rüzgar enerjisine, biyogaz enerjisine ve güneş enerjisine geçilirken biz Bartın’da bunu yapmaya çalışıyoruz. Amasra bunun için uygun olmayan bir yer. O anlam itibariyle suyumuza sahip çıklamız lazım. Kavşak Suyumuz yok olmasın diye. Hem suyumuz, hem deniz yok olmasın, hem güzel havamız yok olmasın, hem de ormanlarımız yok olmasın istiyoruz.  Yani biz Bartın’da güzel yaşamak istiyoruz. O noktada Bartın’daki kömür çıkmalı. Bunu da net olarak söylüyoruz. O zenginlik yeryüzüne çıkarılarak mutlaka kullanılmalı. Ama termik santral asla yapılmamalı. Onun çin de bugün yine buradayız. ÇED’le ilgili bir bilgilendirme yapılacak ama bizim bilgilendirilmeye ihtiyacımız yok. Artık Bartın halkı çok şuurlu bu konuda. Defalarca denediler olmadı. Daha önce hatırlarsanız mobil santral yapmayı denemişlerdi, 20 yıl evvel, o da olmamıştı. Gitsinler bizi Bartın’da kendi halimize bıraksınlar. Biz Bartın’da güzel geçinelim, birlik ve beraberlik içerisinde. Çünkü Bartın huzur şehridir. Bu huzuru kimse bozmasın.”

 

 

Çakır: “Mesaj net, termik gidecek”

 

Akın’ın ardından görüşlerini sorduğumuz Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da, Başkan Akın’ın aslında durumu gayet güzel özetlediğini belirtirken, Bartın Platformu olarak kentimizin turizm geleceği ile tüm ilçeleriyle birlikte varolması için mücadele ettiklerini anımsatırken, daha önce 8 kere reddettirdiğikleri termik santral projesinin HEMA’nın ısrarı nedeniyle sürekli önlerine geldiğini söyledi. Bu durumun hem Bartın halkının enerjisini tükettiğini, halkın moralini bozduğunu hem de birarada yürüttüğü çalışmaları engellediğini savundu. Çakır, “Bu bölgede halkın tavrı nettir. Bugüne kadar yaptıkları işlerle, insan zinciriyle, 40 binin üzerindeki dilekçeyle, 2 binin üzerinde dava dilekçesi ile net mesajını vermiştir Amasra ve Bartın halkı. Biz de sonuna kadar bu mesajın arkasında duracağız. Termik santral gidecek, bizler kalacağız. Memleketimizde barış ve huzur içerisinde yaşayacağız” dedi.

 

 

“Teslim olmayacağız”

 

Platform adına protesto için gelen kalabalığa hitaben yapılan konuşmada da yıllardır yaşadığımız topraklarda verilen mücadelenin tek amacının sağlıklı bir doğada yaşamak için olduğu vurgulandı. Anayasa’da yer alan “Her canlı sağlıklı bir ortamda yaşama hakkına sahiptir” ilkesine sahip çıkmak adına termik santrale karşı çıkıldığının belirtildiği açıklamada, özetle şu görüşler dile getirildi:
“Sermayeye karşı hep birlikte yaşam alanlarını savunuyoruz. Bu bitmez hırs, açgözlülük ve kin Amasra ile Bartın’ı bitirmek için. Ama teslim olmayacağız, Amasra tarihinde bir kere teslim olmuş, o da Fatih Sultan Mehmet Han’a... Bundan sonra hiç kimseye teslim olmamış. Hattat’a da teslim olmayacağız. Termik santral istemiyoruz, yaptırmayacağız. Amacımız yaşam alanlarımıza, doğaya, Amasra’ya ve Bartın’a sahip çıkmak, geleceğimiz olan çocuklarımıza pırıl pırıl bir Bartın ve Amasra bırakmak. Hukuk işlemiyor. Bartın platformu’nun değerli avukatları ile gece gündüz demeden çalışarak tam 9 defa ÇED sürecini iptal ettirdik. Ancak şirket, Çevre Bakanlığı’nda ele geçirdiği bürokratlarla ya da elde ettiği siyasilerle yeniden müracaat etti. Ne zaman ‘Tamam biz kazandık, termik santrali iptal ettirdik’ dediysek bir ay sonra yeni bir müracaat ile karşılaştık. Bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Mücadeleyi asla bırakmadık, bırakmayacağız. Kaç defa gelip müracaat ederlerse etsinler karşılarında yine bizi bulacaklar. 10 yıldır yaptırmadık. Fakat artık saflarımızı daha da sıklaştırmamız lazım. Birlikteliğimizi daha da arttırmamız gerekiyor. Çok daha kalabalık olarak sokaklara çıkmamız gerekiyor. Bu işin adresi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Son ÇED başvurusunu Yargıtay ‘itiraza kabil olmayacak şekilde’ diye bozdu. Yani bir başka mahkemeye müracaatının önünü kapattı. Ancak bir ay sonra bin 600 sayfalık yeni bir ÇED dosyası ile Bakanlığa müracaat ettiler. Bakanlık da 3 gün içerisinde bin 600 sayfalık dosyayı sözde inceledi ve sürecin başlaması için kabul etti. Bizim karşımızda sadece HEMA, sadece Hattat yok.”

 

Toplantı yaptırılmadı

 

Şirket ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, protestocuların yoğun ıslık ve karşı sloganları altında toplantının yapılacağı yere polisin güvenlik çemberinde geldiyse de Bartın platformu temsilcileri ve vatandaşlar, bilgilendirilmek istemediklerini beyan edince toplantı yapılamadı. Durum tutanak altına ahlındıktan sonra ise bekleyen vatandaşları bilgilendiren Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, şunları söyledi:

 

 

Çakır: “Tutanağa şerh koyduk”

 

“Bugün bir kez daha Bartınlılar ve Amasralılar olarak bu termik santral belasına karşı ortak tavrımızı gösterdik. Sizin seçilmiş temsilcileriniz olarak biz de tutanağın tutulmasına şahitlik ettik. Bizim için önemli olan kısmını sizlerle paylaşlak istiyorum: ‘Tespitlerden sonra toplantıya başlamak üzere Valilikçe belirlenen yere gidildi. Yöne halkının yoğun tepkisi ve proje hakkında bilgilenmek istemediği, termik santrallerle ilgili yöre halkının yetirince bilgi sahibi olduğu, yıllardır termik santrallere karşı mücadele ettiklerini beyan etmiş ve toplantı yapılmasını istememişlerdir. Bunun üzerine tutanak imza altına alınmıştır’. Ayrıca tutanağın sonuna da bir şerh düştük. ‘Halkın yoğun tepkisi nedeniyle toplantı yerine girilememiş, toplantı yapılamamıştır’ dedik. Bunu diyenler CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve ben Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır. Ben Amasra halkı ve Belediyesi adına hepiniz teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.”

 

Akın: “Mücadele neredeyse biz orada olacağız”

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da, “Bunu da hayırlısıyla atlattık” dediği toplantı hakkında bilgi verirken, fakat bu durumdan iş bitti anlamının çıkarılmaması gerektiğini söyledi. Sürecin devam ettiğine dikkat çeken Akın, her zaman sürecin içinde yer alacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Hep beraber olacağız. Ankara süreci olursa Ankara’da, Bartın süreci olursa Bartın’da, Tarlaağzı süreci olursa Tarlaağzı’nda hep beraber mücadeleye devam edeceğiz. Asla termik santral istemediğimizi bugün de beyan ettik, bundan sonra da hep beraberce beyan edeceğiz.

 

 

Atmış: “Hukuksuz ve kanunsuz bir işlem”

 

Termik santral ile ilgili sürecin başından beri mücadelenin öncülüğünü yapanların başında gelen Bartın Platformu Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Atmış da, artık çok tecrübe kazanmalarına karşın Ankara’daki bürokratların kendilerini değil Hattat Holding yetkililerini dinlediklerini ve dikkate aldıklarını savundu. Atmış, bazı siyasetçilerin de onlara destek olması nedeniyle ÇED raporlarının çıktığını dile getirirken, özetle şunları söyledi:
“Hiç merak etmeyin. Siz varolduğunuz süre boyunca bu mücadele devam edecek. Şirketin yeni başvurusuna baktığımız zaman bir paçavra görüyoruz. Daha önce lavvar ÇED’ini, termik ÇED’ini ve liman ÇED’ini birleştirmişler. Neden? Çünkü Danıştay bizim lehimize oybirliği ile verdiği kararda, ‘Bunların hepsi entegredir. Birlikte değerlerilmesi ve kümülatif etkisinin dikkate alınması gerekmektedir’ demiştir. Bunlar bunu uydurmaya çalışmışlar ama uyduramamışlar. Neden? Çünkü bu bir entegre tesis ise oradaki maden ocakları da o entegre tesisin bir parçasıdır. Ama bu ÇED başvurusunda yoktur. Aynı zamanda burada üretilecek olan enerjiyi sisteme bağlayacak olan yüksek gerilim hattı da bu entegre tesisin bir parçasıdır. Bu da ÇED raporunda yoktur. Yani Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu başvuruyu direkt reddetmesi gerek, eğer bu ülkedeki yargıya ve Danıştay kararlarına saygısı varsa... Fakat daha önce yaptıkları gibi yine hukuksuz, yine kanunsuz bir işleme izma atmışlardır. Ama buradan uyarıyoruz, bunun takipçisi olacağız. Devlet ile Çevre Şehircilik Bakanlığı hukuka uymalı, yargı kararlarına saygı göstermeli, hukuktan ve toplumdan yana tavır almalı.”

 

Platform: “Paçavradaki veriler güncel değil”

 

Toplantıya ilişkin olarak Bartın Platformu tarafından yapılan yazılı açıklamada da şirketin bakanlığa verdiği bin 600 sayfalık ÇED Başvuru Dosyası paçavraya benzetilirken, çoğu verinin eski tarihli veriler olduğu, aradan geçen 10 yıllık sürede mevzuatta yapılmış olan değişikliklerin dikkate alınmadığı vurgulandı. Açıklamada özetle şöyle denildi:

“Bu seferki başvuruda Hema Termik Santrali, Hema Limanı ve Lavvar Tesisi gibi tesisler bu sefer birlikte olacak şekilde aynı ÇED sürecine tabii tutulmuştur. Fakat bu değişiklik yeterli değildir. Danıştay’ın Entegre Tesis ve Kümülatif Etkiye dayandırdığı kararı tam olarak karşılanmak isteniyorsa, taşkömürü kuyuları ve termik santralde üretilecek elektriği enterkonekte sisteme bağlayacak yüksek gerilim hattının da bu ÇED sürecine dahil edilmesi gerekmektedir. Bu tesisler için daha önce verilmiş olan ‘ÇED Gerekli Değildir’ ve ‘ÇED olumlu’ kararları, Danıştay’ın Hema Termik Santrali ÇED Olumlu kararını iptalinden sonra geçerliliğini yitirmiştir. Aynı yerde yapılacak tesislerin oluşturacağı kümülatif etki ancak bu tesislerin de yeni ÇED sürecine dahil edilmesinden sonra doğru olarak ölçülebilir. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın eksik şekilde hazırlanmış Hema Termik Santrali ÇED Başvuru Dosyası’nı derhal geri çevirmesi gerekmektedir. Bugün burada yine yüzlerce kişi var ve Amasra’da termiksiz yaşam için mücadele ediyor. Bartın Platformu önderliğinde yürütülen bu mücadelede son 10 yıl içinde; termik santralle ilgili yapılan 9 farklı ‘ÇED Halkın Katılımı Toplantısı’nı binlerce kişiyle tepki konularak yaptırılmadı.

 

“Dokuzuncu canını da almaya kararlıyız”

 

29 Kasım 2010 tarihinde bin kişiyle Bartın’dan Ankara’ya gidilerek Bakanlığın önünde termik santral protestosu yapıldı. 22 Nisan 2011’de 10 bin kişinin katılımıyla ‘Termiksiz Yaşam İstiyoruz’ mitingi yapıldı. 5 Haziran 2014’te yağmurlu bir günde termik santralin yapılmak istendiği yerden Amasra’ya kadar el ele tutuşan binlerce kişiyle insan zinciri yapıldı. O gün Amasra’daki bütün esnaf işyerlerini açmayarak termik santrale tepkisini gösterdi. Haziran 2014’te sadece 10 iş günü içinde toplam 43 bin kişinin bireysel dilekçesiyle termik santral ÇED raporuna itiraz edilerek dünyada daha önce gerçekleşmemiş olan bir başarıya ulaşıldı. Rekor kıracak sayıyla, tam 2019 davacıyla Hema Termik Santrali ÇED olumlu kararının iptali için davalar açıldı. Açılan bu davalar idare mahkemesi tarafından kabul edilmese de, Danıştay tarafından oybirliğiyle kabul edilerek, Hema Termik Santrali ÇED olumlu kararı iptal edildi. Bu kararlarla Bartın-Amasra halkının haklılığı onaylandı. Tüm bunlara rağmen ilgili şirket tekrar yaptığı ÇED başvurusuyla, Amasra’da termik santral yapma girişimini dokuzuncu kez gündeme getirmiştir. Burada belirtmek istiyoruz ki; Biz Bartın-Amasra halkı olarak bu dokuz canlı termik santral canavarını, tam sekiz kez öldürdük. Kararlıyız. Dokuzuncusunda da öldürüp, çanına ot tıkayacağız. Bu böyle biline.”

ETİKETLER : Bartın Amasra Bartın Platformu termik santral HEMA Hattat Holding Cemal Akın Recai Çakır Aysu Bankoğlu Erdoğan Atmış
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi