CHP yönetimi hala sessiz

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) ‘atanmış’ Bartın İl teşkilatı, tüm eleştirilerin yanı sıra Siyasi Partiler Kanunu ve Parti Tüzüğü gereğince artık yapılması zorunluluk haline geldiği savunulan Olağanüstü Kongre’ye ilişkin sessizliğini henüz bozmuş değil.
Bu haber 2019-05-08 11:08:17 eklenmiş ve 555 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Hatırlanacağı üzere; CHP’nin 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nden Bartın’da ancak 3. parti olabilmesi çeşitli eleştirileri de beraberinde getirmiş, seçimle değil atama ile göreve getirilen CHP Bartın İl Yönetimi ve Merkez İlçe yönetiminin meşruiyetleri tartışılmaya başlanmıştı. CHP’nin son genel seçimlerde Bartın 2. Sıra Milletvekili Adayı olan işadamı Fahri Özsoy ve 19. Dönem CHP Kırşehir Milletvekili olan Bartın Yaşam Tıp Merkezi doktorlarından Hilmi Yükselen, seçimlerde başarısız oldukları ortada olan mevcut yönetiminin vakit kaybetmeden olağanüstü kongre sürecini başlatması gerektiğini savunmuşlardı. Yahılan açıklamalarda başarısızlığın bedeli olması gerektiğini vurgularken, bunun da en yakın zamanda yapılması gerektiğini söylemişlerdi.

 

Eski Merkez İlçe Başkanı dilekçeyle başvurdu

 

Sonrasında ise CHP MYK’nın Kasım 2018’de görevden aldığı CHP’nin eski Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı olağanüstü kongre sürecinin başlatılması istemiyle CHP Bartın İl Başkanlığı’na resmi başvuruda bulunmuştu. Gölbucaklı, başvuru dilekçesinde 27 Kasım 2018 tarihinde Merkez İlçe teşkilatının CHP MYK kararı ile görevden alındığını, bundan 2 gün sonra Bartın CHP İl Yönetimi’nin sözkonusu görevden alma ile ilgili olarak kendilerine bilgi verilip görüş alınmadığı gerekçesiyle toplu şekilde istifa ettiklerini, Bartın CHP il ve Merkez İlçe Yönetiminin Genel Merkez tarafından atanarak yerel seçim sürecinin atlatıldığını anımsatırken, Parti Tüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince olağanüstü kongreye gidilmesinin artık kaçınılmaz olduğunu savunmuştu. “Bu konuda görüşlerini aldığımız birçok parti üyelerimiz ve delegelerimizin de talebi bu yöndedir. Olağan üstü kongrelerin en ivedi şekilde yapılması gerekmektedir. Tüzük ve yasalar bizler için bağlayıcı olmaktadır” diyen Gölbucaklı, Olağanüstü Kongrelerin yapılmaması halinde ise her türlü kanuni yola başvuracakları uyarısında bulunmuştu.

 

Karakaş: “Tüzük ve kanun ne diyorsa o...”

 

Tüm bu eleştirilerin ardından biz de konunun direkt muhatabı olan CHP İl Başkanı Selim Karakaş’a, eleştirilere bir yanıt verip vermeyeceğini ve olağanüstü kongre ile ilgili görüşlerini sormuştuk. Kendisi, Genel Merkez ile bunları görüşmeden bir beyanda bulunmasının doğru olmadığını söylerken, Türkiye geneli için seçim süreci resmen tamamlandığında Genel Merkez ile bunları görüşerek bir açıklama yapabileceğini söylemişti. Selim Karakaş, bunu söylerken de Parti Tüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu’nun bu konudaki ilgili hükümleri neyi emrediyorsa ona göre hareket edeceklerinin altını çizmişti.

 

Herkes bir açıklama bekliyor

 

Şimdi Bartın’da herkes, CHP’nin Oloğanüstü Kongre ile ilgili olarak nasıl bir tutum takınacağını merak ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu’nun vermiş olduğu karar doğrultusunda 23 Haziran’da İstanbul’da yeniden seçim yapılacak. Peki, bu gelişme karşısında Bartın CHP’nin atanmış İl ve Merkeç İlçe Yönetimlerinin durumu ne olacak? Parti Tüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu’nun amir hükümleri gereğince artık yapılması zorunluluk haline gelen Olağanüstü Kongreler ne zaman gerçekleştirilecek? Tüm bu soruların yanıtının Selim Karakaş’ın yapması beklenen açıklama ile netleşmesini umuyoruz.

ETİKETLER : Bartın CHP Selim Karakaş Fahri Özsoy Hilmi Yükselen Hacı Gölbucaklı olağanüstü kongre
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım