Bartın Platformu: “Mücadele yeniden başlıyor”

Bartın Platformu, Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’da yapılmak istenen termik santral ile ilgili ÇED sürecinin yeniden başlıyor olmasını yaptığı basın açıklaması ile protesto etti. HEMA’nın yeni ÇED başvurusu ile ilgili olarak Amasra’da 10 Mayıs Cuma günü halkı bilgilendirme toplantısı yapılacağını anımsatan Platform üyeleri tüm Amasra ve Bartın halkını bu toplantıya katılarak “Termik santrale hayır” demeye davet ettiler. Bartın’dan toplantıya katılacak olanların sayısını tespit için Hükümet Caddesi’nde bir masa açan Platform, burada talebi tespit ettikten sonra 10 Mayıs sabahı Yalı mevkiinden Amasra’ya araçlarla katılımcıları taşıyacağını ve hem Amasra’nın hem de Bartın’ın geleceğine sahip çıkılacağını duyurdu.
Bu haber 2019-05-07 17:22:25 eklenmiş ve 460 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

 

Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Danıştay, HEMA’nın Amasra’ya yapmak istediği termik santral için verilen ÇED onayı bozmuştu. Geçtiğimiz günlerde de HEMA, yeni ÇED süreci başlatmak için başvuruda bulunmuştu. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de 10 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da, Amasra Spor Salonu’nda  yeni ÇED süreci ile ilgili olarak halkı bilgilendirme toplantısı yapılacağını duyurmuştu.

Platform adına dün, Hükümet Caddesi üzerindeki eski Belediye Binası önünde düzenlenen basın açıklamasına katılım oldukça kalabalık oldu. Açıklamaya; Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır başta olmak üzere platform bileşenleri ve çok sayıda vatandaş destek verdi.

 

 

Akın: “Biz temiz Bartın istiyoruz”

 

Başkan Akın,  burada yaptığı konuşmada Belediye olarak Bartın’a zararlı olduğunu düşündükleri bütün yapıların karşısında yer aldıklarını belirtirken, şunları söyledi:
“Neredeyse 10 yılı aşkın süredir Bartın’ı sıkıntıya sokacak bir mesele ile uğraşıyoruz. Bizim bütün mesaimizi neredeyse alıyor. Bizler diyoruz ki, ‘temiz bir Bartın’,  onlar ‘hayır olmaz’ diyorlar. Bizler diyoruz ki ‘Bartın hepimizin’, ‘hayır bizim’ diyorlar. Bartın hepimizin. Biz gerçekten temiz bir Bartın, yaşanabilir bir Bartın olması için buradayız. Biz Bartın’da yılda 40 bin yon kömür yandığı için, Bartın’da hava kirliliği olduğu için, yolda giderken beyaz gömleği siyah halde evde hanımımıza teslim etmemek için 437 kilometre yol kazdık, doğalgaz gelsin diye. O günün parasıyla 60 milyon TL nakit para harcadık. Şimdi günde en az 100 ton kömür yanacak ve hiçbir şey olmayacak diyorlar. Karbonmonoksit, kavşak suyu havzasına konacak kül ne olacak? Biz bunlar olmasın diye karşıyız.

 

 

“Bartın’a zarar vermeyecek yatırımların yanındayız”

 

Yurt dışından kömürü getirip burada yakmak için mi bu santrali buraya kuracaksınız? Rödövansla almış olduğunuz bu yer altı kömürlerinden bir gram çıkarttınız mı? Bunun için termik santrale karşıyız. Kömür bizim zenginliğimiz ve muhakkak yukarı çıkartılmalı. Bartın’da yaşayan insanlarımız orada çalışmalı ve yer üstüne çıkartmalı. Ama biz termik santrale karşıyız. Defalarca orada değil burada, olmadı 10 metre ileride, olmazsa 30 metre ileride termik santral için müracaat ediyorlar. Onu iptal ettirdik, şimdi de bu geldi. Birbirlerinden farkı yok. Hepsi termik santral. Tabi onlar için önemli değil, çünkü onlar Bartın’da yaşamıyor, bizler yaşıyoruz. Asla Bartın’ın kirletilmesini istemiyoruz. İyi olacak ekonomiye katkı sağlayacak, Bartın’a zarar vermeyecek bütün yatırımların yanındayız. Ama Bartın’a zarar verecek bütün yatırımların karşısındayız. Şimdide bilgilendirme toplantısı adı altında Cuma günü süreci başlatıyorlar. Bizi bilgilendirmesinler. Bizim her türlü bilgimiz var. Bütün Bartın’ın bilgisi var. 11 yıldır mücadele ediyoruz. Binlerce kişi mücadele ettik, çok uğraştık. Bizi rahat bırakın. Bartın’ı elimizden almaya çalışmayın.

 

“İnsana da balığa da zarar verecek”

 

Biz bu mücadeleyi yaparız. Bütün Bartın için yaparız. Bu Bartın’ın her yerine zarar verecek. Yaşayan her insana zarar verdiği gibi denizdeki balığa da zarar verecek. İşte bu noktaya gelmiş bir durumdayız. Almanya’da Lünen kentinde bir termik santrale gittik. Devlet destek vermediği için dünyanın en modern termik santralini kapattılar. Rüzgar, güneş, biyogaz enerjisine geçilmiş durumda. Bunun için biz Bartın’da ve bölgemizde termik santral istemiyoruz. Bunun içinde Cuma günü Amasra’da bizi bilgilendirmesinler diye orada olacağız.”

 

Çakır: “Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır”

 

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da, 10 yılı aşkın süredir hem Bartın’da hem de Amasra’da verilen termik santral karşıtı mücadelenin tüm Türkiye’ye örnek nitelikte olduğunu söyledi. Binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirilen etkinliklerle aslında çevresine sahip çıkanlara örnek olduklarını ifade eden Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bugün yeniden görev biz çağırıyor. Bu Cuma günü Amasra’da Kapalı Spor Salonu’nda bir kez daha bize rağmen Amasra’ya Bartın’a kötülük yapamazsınız demek üzere bir araya geleceğiz. Bugüne kadar yaptıklarımız aslında bugünden sonra yapacaklarımızın teminatıdır. Kısa süre önce yerel seçimleri bitirdik. O dönemde de hep birlikte şuna dikkat ettik. Termik santral siyaset üstü bir meseledir. Hepimizin sadece insanların değil denizdeki balığın, havadaki kuşun, ormandaki geyiğin de hakkını savunmak için karşı çıkmamız gereken bir yatırımdır bu. Termik santral mücadelesine karşı yanımızda yer alanların hepsinin başımızın üstünde yeri var. Biz sadece gelmeyenlere soracağız. Neden orada yoksunuz diye. Biz çağrıyı bir kez daha yineliyoruz. Umarım Bartın’da Amasra’da bu meseleyi siyaset üstü bir tarzda götürmeyi başarır tüm seçilmişleri ile, halkıyla, basınıyla bu süreci bir daha açılmamak üzere noktalarız. Amasra’ya termik santral yapılamaz teminatı bizleriz.”

 

Platform: “Gözlerini para hırsı bürümüş”

 

Bartın Platformu adına yapılan ve vatandaşlara Amasra’daki ÇED süreci bilgilendirme toplantısına katılarak “Termik santrale hayır” demeleri çağrısında bulunulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“24-25 Kasım 2010’u hatırlıyorsundur, binlerce kişi Bartın Belediye Evlendirme Salonu’na gittik ve hep birlikte Amasra’da termik santral istemiyoruz dedik. Sonra Ankara’ya gittik sesimiz bakanlık binasının duvarlarında yankılandı. Daha sonra sayısız toplantıda sesimizi duyurduk, termiksiz yaşam istediğimizi haykırdık. Önce bakanlık sesimizi dinledi ve Amasra’da termik santral olmaz dedi. Araya siyasetçiler girdi, bürokratlara baskı yaptılar ve Amasra’da termik santral yapılmasına hukuksuz şekilde izin verdiler. Biz 43 bin kişi dilekçe verdik, 2019 kişiyle dava açtık ve 2019 yılında kazanarak Amasra’da termik santrali iptal ettirdik. 10 yıldır birlikte sürdürdüğümüz mücadelede termik santralden tam kurtulduk derken, gözlerini para hırsı bürümüş Hattat yeniden termik santral yapmak için başvurdu.

 

 

“İptal ettireceğiz”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu başvuruyu geri çevirmesi gerekirken, termik santral için yeni bir ÇED süreci başlattı. Sermaye-politikacı ve bürokratların Bartın-Amasra halkının iradesini yok sayan bu işbirliğini yine boşa çıkaracağız. Bu yeni başvuruyu da iptal ettireceğiz. Çünkü Bartın-Amasra Halkının bugüne kadar yapmış olduğu mücadeleye ve iradesine sahip çıkma gücüne güveniyoruz. Termik Santral ÇED başvurusu kapsamında halkın katılımı toplantısı bu Cuma günü (10 Mayıs) yapılacak. Biz Bartın-Amasra Halkının da orada olacağına inanıyoruz. O gün işinizi gücünüzü bırakın ve geleceğinize sahip çıkmak için saat 10:00’da Amasra Spor Salonu’nda yapılacak olan toplantıya gelin. O gün sabah saat 9:00’da Bartın Eski Terminal’den araçlar kalkacaktır. Sorumluluk hepimizi çağırıyor. Unutmayın geleceğimiz kendi ellerimizde.”

ETİKETLER : Bartın Amasra Bartın Platformu Bartın belediyesi Amasra Belediyesi Cemal Akın HEMA termik santral
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım