MİKADER Çocuk Evleri Sitesi hizmete girdi

Bartın Valiliği ve MİKA-DER (Minik Kalplerle Elele Derneği) tarafından Haziran 2012’de imzalanan protokol çerçevesinde inşaatına başlanan ve 2014 yılında inşaatı tamamlanan MİKA-DER Çocuk Evleri Sitesi, dün nihayet resmen hizmete girdi. Resmi açılış nedeniyle düzenlenen törende konuşan MİKA-DER Başkanı Nesrin Ercan, bürokratik engeller ve zorlu coğrafi koşullardan yıkınırken, Derneğin en sancılı projesinin Bartın’da hayata geçirildiğini söyledi.
Bu haber 2019-05-07 17:06:34 eklenmiş ve 1394 kez görüntülenmiştir.

TOLGA AKINER

Arasında sanatçı Tarkan, ünlü müteahhitlerden Ali Ağaoğlu ve işadamı Yaşar Kaptan Çebi’nin de bulunduğu çok sayıdaki bağışçının katkıları ile yapımı tamamlanan ve çevre düzenlemesi yapılan, Ağdacı Mahallesi’ndeki MİKA-DER Çocuk Evleri Sitesi dün, düzenlenen törenle resmen hizmete girdi. Törene, Vali Sinan Güner ve eşi Beyhan Güner’in yanı sıra Dernek Başkanı Nesrin Ercan ve Dernek yöneticileri, Bartın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il Müdürü Mahmut Şahin, bazı il müdürleri ve kurum çalışanları ile Bartın’ın önde gelen ailelerinin temsilcileri katıldı.

13-18 yaş erkek çocuk grubuna yönelik hizmet vermeye başlayan Çocuk Evleri Sitesi 1 idari bina ve 10’ar çocuk kapasiteli 4 yaşam biriminden oluşuyor.

 

Şimdilik 8 çocuğa hizmet veriliyor

 

Törende ilk konuşan Bartın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Şahin oldu. Şahin, 2011 yılında Bartın’a değer katmak ve çocukların yetişmelerine katkıda bulunmak amacıyla MİKA-DER ile elele verildiğini belirtirken, inşaatın hayırseverlerin katkıları ile yapıldığını söyledi. “Bakanlığımız, kurumun çevre düzenlemesi konusunda destek vermiş, 2018 yılında da hizmete açılmıştır. Bu süreç içerisinde kurumumuz 40 kapasitede olup 13-18 yaş kız ve erkek çocuklara hizmet verecek şekilde planlanmıştır” diyen Şahin, şu anda kurumda 8 öğrenciye hizmet verildiğini söyledi. İlerleride kapasite artışı sağlanacağını belirten Şahin, Çocuk Evleri Sitesi’nin açılmasında katkısı olan herkese teşekkür etti. Şahin, “İnanıyoruz ki buradaki minik çocuklarımıza şevkatli ellerin dokunması ile bu çocuklarımız hayata daha iyi hazırlanacaklardır. Bizler de onlara elimizden gelen desteği vereceğiz” diye konuştu.

 

 

Dernek Başkanı bürokrasiden yakındı

 

Daha sonra kürsüye gelen MİKADER Başkanı Nesrin Ercan ise bürokratik engellerden yakındı. Büyük bir heyecanla 2012 yılında başlaan inşaatın 2014 yılı sonlarında tamamlandığını, zorlu coğrafya nedeniyle çevre düzenlemesinin büyük bütçe gerektirdiğini söyledi. “Bazı bürokratik nedenlerden maalesef MİKADER’in en uzun süren ve en acı, sancılı hikayesi oldu Bartın” diyen Ercan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama bugün burada sizlerle beraber bu eserin hayata geçişini izlemek bizin bütün sıkıntılarımızı unutturdu. Bizim çocuklarımız ne yazık ki, şanslarıyla dünyaya gelemeyen çocuklar. Her çocuk bir aile içinde sevgiyle büyüme hakkına sahiptir. Ama biz onların geçmişlerini maalesef değiştiremeyiz. Fakat bugünlerini ve yarınlarını daha yaşanır kılıp ollara daha güzel bir gelecek sunabiliriz. Dilerim ki, burada çocuklarımız nefretin yerine sevgiyi, öfkenin yerine paylaşmayı ve dostluğu, korkunun yerine de güveni koyarak yarının geleceğine sağlam bireyler olarak yetişir ve biz bu 40 çocuğu Türkiyemizin geleceğine armağan ederiz. Bugünü yaşamamızda bizlere desteği olan başta bağışçılarımız olmak üzere Çebi Ailesi, Sayın Yaşar Kaptan Çebi ve Başkan Yardımcım Arzu Çebi’ye, Hakan Sabancı adıyla evi bulunan yine Başkan Yardımcım Arzu Sabancı’ya, Çiğdem Eşrefizade’ye, Sayın Ali Ağaoğlu’na sanatçımız Tarkan’a ve bağışları olan herkese bu inşaatı çok zor iklim şartlarında gerçekleştiren müteahhidimize, çalışan işçilerimize, Sayın İl Müdürümüze, sürekli değişen valilerimize, Sayın Valim, siz burada proje başladığından beri bulunan 6. Valisiniz, bize desteği olan Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Dileriz ki onların emekleri, bağışları ve katkıları sayesinde çocuklarımız yarınların sevgi dolu bireylerine  dönüşür.”

 

 

Güner: “Daha organize hareket etmeliyiz”

 

Bartın Valisi Sinan Güner de sözlerine “İnşallah bu işte olduğu gibi diğer işlerimiz de aksamaz. Bütün çabalarımızda daha bilinçili, daha organize hareket etmemiz gerektiğini anlıyorum” diyerek başladı. Türkiye’nin bir sosyal hukuk devleti olduğuna dikkat çeken Güner, sosyal devlet anlayışının gerektirdiği yatırım ve harcamaların her geçen gün biraz daha arttığına dikkat çekti. Türkiye’de de artık sosyal devlet anlayışının sivil katılımın işbirliği alanı haline gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, devlet sosyal devlet olma yolunda ilerledikçe sosyal yapının unsurları olan sivil toplum örgütleriyle çalışma imkanını işte buradaki gibi alanlarda sağlayabildiğini söyledi. Devletin sosyal alanlara yatırımlarının sivil toplum kuruluşları sayesinde azalmasının devletin başka alanlara daha fazla yatırım yapabilmesinin de önünü açtığını savunan Vali Güner, özetle şunları söyledi:

“Çocuklarımızın gülüşü, bu ülkenin umudu”

 

“Bu tür işbirliği protokollerini ve biradarada çalışma olanaklarını her zaman desteklediğimi bu fırsatla bir kez daha ifade ediyorum. Bizler için çocuklarımızın yüzündeki her tebessüm bu ülkenin bir umududur. Çocuklarımızı bu umut ile geleceğe en güzel şekilde hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. Yaşadığımız çağın ve bugün gelişen dünyanın sorunları ile mücadele etmek bizler için dahi çok zor iken, çocuklarımızı  özellikle de dezavantajlı çocuklarımızı kendi başlarına bu zorluklar içerisine bırakmamız imkansız. Biz devlet olarak ve bu yekildeki katılımlarla, ki bu sadece maddi işbirliktelikleri değil aynı zamanda proje, fikir ve düşünce birliktelikleri ile de yeni alanlarda geliyen bir süreç. Bu da bizim kendimizi geliştirmemize imkan sağlıyor. Burada özellikle çocuklarımızın ve yaşlılarımızın, ekonomik ve sağlık yönünden dezavantajlı olan kesimlerimizin hepsinin ayrı ayrı ilgi alanımızda olduğunu, hepsi ile ayrı ayrı ilgilendiğimizi, hepsinin hayatlarını kolaylaştıracak işte öğrenme hayatında olanların öğrenme imkanlarını geliştirecek, sağlık sorunu olanları iyileştirecek, anne ve babası olmayan veya başka şekillerde ailesinden ayrı olanların bir aile ortamında kendilerini hissetmelerini, büyümelerini, sosyal ekonomik ve bilimsel gelişimlerini aksatmadan sürdürebilmeleri gayreti içerisindeyiz. Bu devzavantajların giderilmesi konusunda her türlü gayreti başta bakanlığımız ve onların kuruluşları olmak üzere bu anlayışı hepimiz paylaştığımız için, kendimizi sosyal devlet anlayışı içinde gördüğümüz için bütün kuruluşlar bu projelere destek örmektedir. MİKADER Çocuk Evleri Sitesi’nin ilimize kazandırılmasında emeği geçen herkese tekrar ben de ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyorum.”

 

 

Konuşmaların ardından Nesrin Ercan’a, Vali Güner ve eşi tarafından teşekkür plaketi verildi.

MİKADER Çocuk Evleri Sitesi’nin açılış kurdelesi de dernek yöneticileri, Vali, İl Müdürü ve bazı bağışçılar ile birlikte yapıldı. Sonrasında siteyi gezen Vali Güner, evde kalan çocuklarla da bir süre sohbet etti.

ETİKETLER : Bartın MİKA-DER Sinan Güner Nesrin Ercan Yaşar kaptan Çebi Ali Ağaoğlu Tarkan Tevetoğlu Arzu Çebi Arzu Sabancı Cemal Akın Mahmut Şahin
Diğer YAŞAM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım