TSO heyeti TOBB 75. Genel Kurulu’na katıldı

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, beraberindeki heyetle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Genel Kurulu’na katıldı.
Bu haber 2019-05-06 15:42:42 eklenmiş ve 1024 kez görüntülenmiştir.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Ankara’daki TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Salonu’nda gerçekleşen Genel Kurula, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Meclis Başkanı Adem Akpürçek, meclis üyeleri Erkan Eroğlu, Faruk Arabacıoğlu, Hasan Ufuk, TOBB Delegeleri Özcan Yaz, Sertaç Şimşek, Bartın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş, Meclis üyesi ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Çağrı Pekdiker, Oda Akademik Danışmanı Gül Güney ile Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara katıldı.

 

 

Balık, Hisarcıklıoğlu’na sunum yaptı

 

TOBB 75. Genel Kurulu öncesinde, TOBB bünyesindeki komisyon ve kurullar, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katılımıyla ayrı ayrı toplandı.​ Bartın TSO Başkanı Halil Balık'ın da kurul üyesi ve raportörü olduğu Ekonomi İnceleme Komisyonu 75. Genel Kurul öncesi toplanarak son değerlendirme toplantısını yaptı. Toplantıya, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu da katılım sağladı. Bartın TSO Başkanı Balık, Ekonomi İnceleme Komisyonu toplantısına katılan Başkan Hisarcıklıoğlu'na, toplantının raportörü olarak sunum yaptı. OBB Başkan M.Rifat Hisarcıklıoğlu, kurul üyelerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

 

 

Hisarcıklıoğlu: “Ekonomi gündemin ilk maddesi olmalı”

 

Genel Kurul’un açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, “Birliğimiz ebedi, gündemimiz ekonomi” temasına vurgu yaparak, iş dünyasının önümüzdeki süreçte gündemin ekonomi olmasını istediğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın icracı ve reformcu iş yapma tarzıyla ekonomide yeniden atılıma geçeceğimize inanıyoruz. Hiçbir engel, aşamayacağımız kadar büyük, hiçbir duvar yıkamayacağımız kadar güçlü değil. Gün, elbirliğiyle ayağa kalkıp koşma günü” dedi. Türkiye’nin önünde 4 yıllık seçimsiz bir dönem olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, bu fırsatın iyi değerlendirilmesi, kesintisiz bir icraat dönemine çevrilmesi gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, ekonomiyi gündemin ilk maddesi yapma önerisinde bulunurken, rekabet gücünü artıracak yapısal reformları arka arkaya hayata geçirmek gerektiğini vurgularken, “Zira ekonomide atılacak çok adım yapılacak çok iş var. Hükümetimiz seçim öncesinde bunun sinyalini verdi. Seçimler geride kaldığına göre artık hızla harekete geçilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

Erdoğan: “Önümüzde kimse durumaz”

 

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu. TOBB'un en başından beri hep birlikte çalıştıkları, yol yürüdükleri bir kuruluş olduğunu aktaran Erdoğan, ekonomi başta olmak üzere ülkenin geleceğine ilişkin hemen her konuda iş dünyasıyla istişareye özel önem verdiklerini söyledi. Erdoğan, aldıkları tüm kararların ortak aklın, ortak ihtiyaçların ve ortak vicdanın ürünü olması için gayret gösterdiklerini dile getirirken, özetle şunları söyledi:
“Türkiye'yi 2023 hedeflerine inşallah yine birlikte ulaştıracağız. İş dünyamız kendini geleceğe ne kadar hızlı hazırlarsa biz de o hedeflerimize o derece çabuk varırız. TOBB çatısı altında bir araya gelen 1,5 milyon girişimcimiz, temsilcisi oldukları yatırım, ihracat, istihdam dinamikleriyle geleceğimizin de güvencesidir. Sizlerin azmi, çalışkanlığı, dirayeti ve kabiliyetiyle önümüze çıkartılan engelleri birer birer aşarak hedeflerimize doğru yürümeye devam ediyoruz. Sizler ürettiğiniz, istihdamı artırdığınız, ihracatı yükselttiğiniz, yatırımlarınıza devam ettiğiniz, yeniliklere açık olduğunuz sürece Allah'ın izniyle bu ülkenin ve milletin önünde kimse duramaz.

 

“Bu zaferi beraber kazanacağız”

 

Türkiye'yi 2003’ten 2018’e kadar yılda ortalama yüzde 5,6 büyütme başarısını birlikte gösterdik. Ülkemize 210 milyar dolarlık uluslararası yatırım getirme başarısına birlikte imza attık. Her ne kadar döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle dolar bazında geçen yıl biraz gerilemiş de olsa milli gelirimizi 3 kattan fazla artırmayı birlikte başardık. İhracatımızı 36 milyar dolardan 169 milyar doların üzerine beraberce çıkardık. Turizmde 12,8 milyon turist sayısından 46 milyon turist sayısına birlikte ulaştık. Birileri borçlanma rakamları üzerinden fırtına koparmaya çalışıyor, bunun farkındayız. Maruz kaldığımız bunca saldırıya rağmen kamu borç stokumuzun milli gelirimize oranı yüzde 13,7 düzeyindedir. Göreve geldiğimizde bu oran yüzde 60’ın üzerindeydi. Ülkemizi IMF’ye 23,5 milyar dolar borçtan devralarak Mayıs 2013’te IMF’ye olan borcu herhalde sıfırlamayı bir kenara koymak mümkün değil, biz sıfırladık. Aynı şekilde Merkez Bankamızın döviz rezervi o zamanlar 27,5 milyar dolarken hamdolsun, şu anda onunla mukayese edilemeyecek konuma geldi. Ama bazı sirk cambazları bu konuyla ilgili bile döviz rezervine yönelik bakıyorsunuz gayri samimi açıklamalar yapmak suretiyle bir psikolojik olumsuz hava yaratmanın gayreti içinde. Türkiye'yi kur, faiz, enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız.”

 

8 kategoride ödül

 

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından 8 kategoride düzenlenen proje yarışmasında birinci olan oda ve borsaların yöneticilerine ödüllerini verdi.

 

 

Genel Kurul nedeniyle Anıtkabir ziyaret edildikten sonra ise TOBB Konferans salonunda gerçekleşen 75. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni gerçekleştirildi.

ETİKETLER : Bartın Ankara TOBB Recep tayyip Erdoğan Rifat Hisarcıklıoğlu Bartın TSO Halil Balık
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi