Manda sayımız hızla artıyor

Bartın’da 2012 yılı itibariyle bin 500 olan manda sayısı, 2019 yılının ilk çeyreğinde 4 bin 800’e ulaştı.
Bu haber 2019-05-06 09:11:18 eklenmiş ve 342 kez görüntülenmiştir.

 

Bartın İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı, Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. İl Müdürü Abdulsetter Bayram’ın farklı bir program nedeniyle katılamadığı toplantıya İl Müdürü Yardımcısı V. Erdal Gülmez, Bartın Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Gül, Şube Müdürleri ve birlik üyeleri iştirak etti. Toplantıda açılış konuşmasını yapan Gülmez, 2012 yılında bin 500 civarında olan Bartın’daki manda sayısının 2019 yılı itibariyle 4 bin 800 başa yükseldiği söyledi. Gülmez sözlerini şöyle sürdürdü:

 


Türkiye’de 13. sıradayız

 

“İlimizde manda yetiştiriciliğine dair artan bir ilginin olduğu gözlenmektedir. Bu manda varlığımızla ilimiz Karadeniz bölgesinde 5. Türkiye sıralamasında manda yetiştiriciliği yapılan 75  il içerisinde de 13. sırada yer almaktadır. İl Müdürlüğü ve Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği ile beraber ilimizde uygulanan Halk Elinde Islah projesiyle manda yetiştiriciliğinde hızlı bir şekilde gelişim olduğu sevindirici bir durum. Bakanlığımızca uygulanan proje ve desteklemelerle ilimiz manda yetiştiriciliğini daha ileriye götürmek için çaba sarf ediyoruz.

 

“Sayı daha da arttırılmalı”

 

Bu doğrultuda yüzde 50 hibe desteklemeli tarıma dayalı ekonomik yatırımlar projeleri kapsamında birisi 200 baş, diğeri 50 baş olmak üzere 2 adet manda yetiştiriciliği projesi ilimize kazandırılmıştır. Ve yine ilimize kazandırılan yüzde 50 hibe desteklemeli 150 baş manda düvesi yetiştiriciliği projesi yapımı devam etmektedir. İlimiz manda yetiştiriciliği için elverişli durumdadır. Bunu değerlendirebilmeliyiz. Manda sıyısındaki artış oranı başarılı ancak bu durum daha da ileriye götürülmelidir. Bu anlamda manda yetiştiricilerimizi kutluyorum. İl Müdürlüğü olarak manda yetiştiriciliğinin gelişmesinin her geçen yıl artması için elimizden gelen tüm destekleri sunmaya hazırız.”

Daha sonra İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından manda yetiştiriciliğinin ilimizdeki durumu değerlendirildi. Manda yetiştiriciliğinin gelecek nesillere aktarılması gereken kültürel değerleri arasında yer aldığı, bu nedenle, manda sütünün üretiminin artırılması, işlenerek katma değer kazandırılması ve pazar olanaklarının araştırılmasına yönelik çalışmalara devam edilmesi üzerinde duruldu.

Toplantı karşılıklı bilgi alış verişi ve sorular ile çözüm önerilerinin sunulmasının ardından sona erdi.

ETİKETLER : Bartın Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü manda Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Erdal Gülmez
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım