Bankoğlu: “Gazetecilik yapmak cesaret işi”

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, Türkiye’nin basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 99., hukukun üstünlüğü sıralamasında ise 109. sırada yer aldığını belirtirken, gazetecilerin hükümet baskısı altında olduğunu savundu. Bankoğlu, “Türkiye’de gazetecilik yapmak cesaret işi” dedi.
Bu haber 2019-05-03 09:24:29 eklenmiş ve 231 kez görüntülenmiştir.

 

Bankoğlu, “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı ve Türkiye’de gazetecilik yapmanın zorluklarına dikkat çekti. Haber, fikir ve düşünceleri serbest olarak toplayıp açıklayabilmenin ve bunu yaymanın basın özgürlüğü olduğunu vurgulayan Bankoğlu, aynı şekilde bilgi ve düşünceleri toplayıp eleştiri yapabilmenin ve bunları yayımlamanın da basın özgürlüğü oylduğunu söyledi. Türkiye’de 17 yıldır sadece hükümete çalışan televizyonların, gazetelerin ve internet portallarının bulunduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Bankoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Sipariş edilmiş haberleri vermek, canının istediği kadarını istediği gibi haber yapmak, çarpıtmak ve kara çalmak Türkiye’de yaygın basın anlayışı hâline gelmiştir. Karne notumuz, ne yazık ki, bu alanda da dünya sıralamasının en altlarındaki yerini ısrarla korumaktadır.

 

Basın özgürlüğünde 99. sıradayız

 

180 ülke içinde basın özgürlüğü sıralamasında 2002 yılında 99. sırada bulunan Türkiye, bugün 157. sıraya kadar geriledi. Geri kalmış ülkeler diye nitelediğimiz Afrika ülkeleri hatta Venezuela bile ne acıdır ki bizden çok önde yer alıyor. Devlet baskısı ve korkusu olduğu sürece yolsuzlukların, hukuk dışı olayların ve haksızlıkların ortaya çıkması mümkün olmayacak.

 

İşini ahlakıyla yapmaya çalıyan gazetecilere ne oldu?

 

Basın, yurttaşların düşüncelerini dile getiren ve toplumsal yararları savunan çok önemli bir araçtır. Bugün hükümete yani AKP’ye karşı eleştiri yapan tüm basın kuruluşları ve kişiler cezalandırılmıştır. TV ve gazete dünyası neredeyse tamamen AKP ile yandaşlarına hizmet eden işletmelere dönmüştür. Gerçekleri yurttaşlardan ne kadar saklasalar da, yalan haberler verseler de hayatın gerçekleri hepimizin karşısına çıkmaktadır. Peki gerçekleri söyleyen, yazmaya ve anlatmaya çalışan, işini ahlâkıyla yapan gazetecilere ne oldu?

 

Gazeteciler ve televizyoncular hedef gösteriliyor

 

Tehlikeli üslubu ülkenin her yerinde kullanmaya devam ediyorlar. Ülkemizde katledilen gazetecileri hatırlayalım lütfen. Bu acı olaylara rağmen halâ nefret dili kullanma ve hedef gösterme durumunun mevcut olması düşündürücü. Bakın Cumhurbaşkanı danışmanı sıfatını haiz bir kişi yakın zamanda İngiliz devlet televizyonu BBC’ye konuk edilmişti. Bu kişi, programda tutuklu gazetecilere ilişkin sorulan soruya ‘Türkiye’de tutuklu gazeteci yok. Tutuklu olanlar gazeteci değil’ cevabını büyük bir rahatlıkla verebildi. Size doğrusunu ben söyleyeyim: Dünyada en fazla tutuklu gazeteci Türkiye’de. Şimdilik, tam 68 gazeteci hapiste. Hatta dolardan daha hızlı artan bu rakam çok ama çok utanç verici. Biz burada konuşurken, çantasını hazırlamış ve hapis yolunu tutmuş yeni gazeteciler de vardır. Ülkemizin nasıl yönetildiğinin en güzel ispatı budur. Çağdaşlığa uzaklığı ve kraliyet yönetimiyle meşhur Suudi Arabistan’da bile 16 gazeteci hapiste. Belki de bunu başka türlü yorumlamamız gerekli. Türkiye’de işini hâlâ layığıyla yapmaya çalışan pek çok cesur gazeteci var diye bakmak daha doğru olabilir.

 

“Çağdaş bir Türkiye diliyorum”

 

Türkiye ‘Hukukun Üstünlüğü’ sıralamasında da dünyada 109. sırada yer alıyor. İktidarın haberlere müdahale etmediği, vergilerimizle yayın yapan devletin televizyonunun tüm düşüncelere kapısını açtığı, muhabirinden karikatüristine, köşe yazarından editörüne, gazetecilerin hapse atılmadığı çağdaş bir Türkiye diliyorum.”

ETİKETLER : Bartın Ankara TBMM CHP Aysu Bankoğlu 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi