Temiz ve ücretsiz WC istiyorlar!

Galla Pazarı'nda tezgah kurdukları yerlere ücret ödeyen pazarcılar, temiz ve ücretsiz tuvalet istiyorlar.
Bu haber 2019-05-01 16:28:14 eklenmiş ve 224 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın Halkevi mensupları, Galla Pazarı’nda bir basın açıklaması yaptılar. Galla Pazarı'na temiz, sağlıklı, engelli erişimi olan, bebeklerin alt değiştirme, bebek emzirme alanları bulunan ve ücretsiz WC talebiyle 3 hafta önce başlattıkları imza kampanyasının 400 imzaya ulaştığını belirten Halkevi üyeleri, talep için resmi başvuruda bulunmadan önce kampanyaya dair kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla düzenledikleri basın açıklamasında şunları kaydettiler:

“Galla Pazarı, yüzyıldan fazladır Bartın’da yaşayan kadınların ticari ve sosyal hayata katıldığı önemli bir buluşma noktasıdır. Bartın köylerinde yaşayan kadınlar tarımsal ürünlerini Galla Pazarı’nda satarak ticaret yapar, geçimini sağlar. Galla Pazarı bu anlamıyla Türkiye’de benzeri olmayan bir kadın ekonomisi, kadın üretim modelidir. Galla Pazarı, Bartınlıların Salı ve Cuma günleri mutlaka uğradığı ve gıda alışverişini yaptığı yerel ekonominin en dinamik noktalarından biridir. Pazarda, Bartın çevresinde yetişen yerel, taze ve doğal tarımsal ürünler en ekonomik fiyatlarla Bartınlılara sunulmaktadır. Ticari ve sosyal fonksiyonları yanı sıra Galla Pazarı, Bartın için kültürel ve turistik bir değerdir. Yüzyıla aşan tarihiyle, tamamı kadınlardan oluşan satıcı profiliyle ve sağlıklı yerel ürünleriyle kente gelen turistlerin ilgi gösterdiği bir cazibe noktasıdır.

Kültürel, sosyal, ticari ve turistik anlamıyla Bartın için vazgeçilmez bir kamusal alan olan Galla Pazarı’nda, halka açık temiz, engelli erişimi olan ve ücretsiz tuvalet yoktur.

 

 

Galla Pazarı gibi ticari, sosyal, turistik ve tarihsel önemi olan bir buluşma noktasında temiz, ücretsiz, engelli erişimi olan tuvalet hizmeti sağlanması kamusal hizmettir. Temel bir kamusal hizmet olan umumi tuvaletin, temiz tutulması, sağlığa uygunluğu, engelli erişiminin sağlanması ve hizmet kalitesinin sürdürülmesi Bartın Belediyesi’nin sorumluluğundadır. Yurttaşlara temel kamusal hizmetleri sunan belediyeler kar amacı güdemezler. Ancak Galla Pazarı’ndaki pis engelli erişimi bulunmayan tuvalette halk sağlığını gözetilmediği gibi 1.5TL gibi fahiş fiyat uygulanmaktadır.

Sonuç olarak Galla Pazarı’nda, halka açık ücretsiz, temiz, engelli erişimi olan tuvalet yoktur. Halkevleri olarak başlattığımız imza kampanyası ve yüz yüze yaptığımız görüşmeler sonucunda gerek pazarcı gerekse alışveriş yapan yurttaşların, tuvaletlerin pisliğinden, çalışma saatlerinden, hizmet verenlerin tavırlarından ve ücretli olmasından dolayı şikayetçi ve mağdur olduklarını gözlemlemiş bulunuyoruz.

Temiz ve ücretsiz WC için imza vererek destek olan pazarcı kadınlar, mevcut tuvaletlerin sağlığa uygun olmadığını, temizliğinin yapılmadığını, çocukların kullanımına uygun olmadığını çocuk değiştirme ve emzirme alanı olmadığını erkekler ise pisliği ücretli olması ve kısıtlı çalışma saatlerinden dolayı tuvaletleri kullanamadıklarını belirtmiştir.

 

 

Belediye ve Valilik göreve çağırıldı

 

Galla Pazarı’nda topladığımız yüzlerce imzadan güç alarak, kadınlardan gelen şikâyetler doğrultusunda Halkevleri olarak Bartın Belediyesi’ne ve Bartın Valiliği’ne sesleniyoruz ve göreve davet ediyoruz: 

* Tuvalet hizmeti: ulaşım, içme suyu, çöp toplama ve benzeri hizmetler gibi kamusal bir hizmettir. Kamusal hizmetlerde -kar amacı güdülemez-  Temel kamusal hizmetleri kar gütmeden sağlamak Belediyenin sorumluluğudur: Galla Pazarı’ndaki tuvaletler ücretsiz olmalıdır.

* Temel kamusal hizmetler sağlanırken tüm yurttaşların ihtiyaçları gözetilmelidir: kadın, erkek, yaşlı, engelli, çocuklu- bebekli, turist ve pazarcı tüm yurttaşların gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Galla Pazarı’nda umumi tuvaletlere engelli erişimi olmalı, çocuk altı değiştirme ve emzirme alanları bulunmalıdır.

* Temel kamusal hizmetlerde halk sağlığı önceliklidir. Umumi tuvaletlerin temizliği, sağlığa uygunluğu ve temizlik kalitesinin takibi belediyenin temel görevlerindendir. Galla Pazarı’ndaki tuvaletler temiz ve sağlığa uygun olmalı, gereken bakım ve kontrol önlemleri alınarak temizlik sürdürülmelidir.

* Temiz, sağlıklı ve engelli erişimi bulunan tuvalet hizmetinden faydalanmak temel bir insan hakkıdır. Galla Pazarı’nda karşı karşıya kaldığımız gibi halkı pis, sağlıksız, engelli erişimi bulunmayan ve ücretli tuvaletlere mecbur bırakmak temel insan hakları ihlalidir.

Galla Pazarı’nın olduğu Salı ve Cuma günleri özellikle kadınların gereksinimlerine cevap veren, temiz, sağlıklı, engelli erişimi olan, çocuk değiştirme-emzirme alanları bulunan ve ücretsiz umumi tuvalet hizmetinin sağlanması için derhal gereğinin yapılmasını talep ediyoruz! Bartın Halkevi olarak topladığımız 400’e yakın imza ve 30 bireysel başvuru ile en kısa zamanda Bartın Belediyesi ve Bartın Valiliğine resmi başvurularımızı yapacağız.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Halkevi Galla Pazarı ücretsiz temiz wc
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım