Bartın’da da 1 Mayıs coşkusu vardı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da coşkuyla kutlandı. Yukarı Çarşı’da toplanan emekçiler, geniş güvenlik önlemleri altında Yalı mevkine yürüdüler. Burada basın açıklaması yapan emekçiler, daha sonra Zonguldak’taki büyük işçi buluşmasına katılmak üzere otobüslerle Zonguldak’a hareket ettiler.
Bu haber 2019-05-01 16:13:21 eklenmiş ve 486 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

1 Mayıs dolayısıyla Bartın’da düzenlenen yürüyüş Yukarı Çarşı mevkiinde vatandaşların toplanması ile başladı. Yürüyüşe, başta Cumhuriyet Halk Partisi ve Bartın’daki bazı sendikaların yanı sıra vatandaşlar katıldı. 1 Mayıs’ın önemini ve işçilerin hükümetten taleplerinin yazılı olduğu döviz ve parktarlar eşliğinde Yalı mevkiine kadar yürüyen kalabalık polis tarafından tek tek aranarak miting alanına alındı. Burada 1 Mayıs Tertip Komitesi adına açıklama yapan Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora şunları söyledi:

 

 

Emeğiyle ülkeyi var edenlerin buluşması

 

“Bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler, emeğiyle bu ülkeyi var edenler 1 Mayıs'ta buluşuyor. Çalışırken ölmek sakat kalmak, tükenmek istemeyenler, yaşamı savunanlar buluşuyor. Bize dayatılan bu vahşi sermaye düzenine karşı; işini, ekmeğini, kömürünü, şekerini, deresini, ormanını, vadisini, tarlasını ülkesini geleceğini savunanlar buluşuyor. Açlık, yoksulluk sınırının altında ücretlere mahkum edilenler ‘Geçinemiyoruz’ diyenler buluşuyor.

 

 

“Cumhurun kim olduğunu göstermek için buradayız”

 

Emek, barış, özgürlük, adalet, kardeşlik, laiklik ve demokrasi diyenler buluşuyor. Yaşamını doğasını memleketini sermayenin ve tek adam rejiminin kuşatmasına karşı savunanlar buluşuyor. Şiddete ayrımcılığa tacize tecavüze istismara yok sayılmaya karşı emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir diyen kadınlar buluşuyor. Bu ülke için çalışan ama en temel hakları yok sayılanlar, yurttaş olduklarını hatırlatmak için, cumhurun kim olduğunu göstermek için kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk bu büyük buluşmaya hazırlanıyor. Bartında 1 Mayıs buluşması için emeğin büyük seferberliğini başlatıyoruz.

 

“Birlikte kazanacağız”

 

Biz işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, öğrenciler biz her gün her saat yaşamı emeğiyle tekrar yaratanlar, emeğin ve mücadelenin bayramında alanlarda, ‘güzel günler göreceğiz çocuklar’ diyebilmek için yan yanayız, birlikteyiz. Ve bugün artık birlikte oluğumuzda kazanabileceğimizi çok daha iyi biliyoruz. Birlikte kazanacağız. İş cinayetlerinin çalışmanın fıtratında olduğunu söyleyenler, işçinin birikimine kıdem tazminatına göz dikenler, emekçiye zorunlu BES’le soygunu dayatan zorbalara karşı omuz omuza yürüyen biz emekçiler kazanacağız. Kriz bahanesiyle toplu işten çıkartmalara karşı güvenceli iş, sendikallaşma önündeki engellerin kaldırılması, açlık sınırı altında çalışmak istemeyip enflasyon oranında zam yapılmasını talep eden işçiler 1 Mayıs alanında haykırıyor... ‘Çalışırken ölmek istemiyoruz’. Birlikte kazanacağız.

 

 

“Krizin faturasını sermaye ve saray ödeyecek”

 

Sarayın, rant ve soygun politikalarıyla ürettiği ekonomik krizin faturalarını, ödetmeye çalıştıkları biz işçiler, emekçiler, dar gelirli milyonlar buradayız, 1 Mayıs alanından sesleniyoruz. Tüm hukuk tanımazlığıyla, bir gecede çıkarttıkları KHK’lara binlerce emekçiyi açlığa mahkum eden ve tüm arsızlığıyla ‘ağaç kökü yesinler’ diyen kumpasçılar, gasp ettikleri mazbatalarla halkın iradesini çalan hırsızlara karşı, ‘oy kullanamazlar’ dedikleri KHK’lılar, 1 Mayıs Meydanlarında ‘Evet, oy kullandık ve siz kaybettiniz’ diye haykırıyor. KHK’lar gidecek biz kalacağız. Muhalif gazetecileri, akademisyenleri, siyasetçileri hapishanelere doldurup, duyma görme bilme hakkımızı elimizden alanlara karşı, sokak afişlerimizle, bildirilerimizle buluştuk. Tekelci medyanın sansürüne rağmen burada 1 Mayıs alanındayız.

 

“Bedenimiz, kimliğimiz ve emeğimiz bizimdir”

 

Siyasal İktidarın kollayarak büyüttüğü erkek şiddetine, cinsel tacize, tecavüze karşı, krizin bedelini evde ayrı işte ayrı ödetenlere, kadınların nasıl yaşamaları gerektiğini salık verenlere, Galatasaray meydanında çocuklarının akıbetini soran anneler, açlık grevindeki çocukları için kaygıyla bekleyen annelere saldıran erkek iktidara karşı, itaat etmeyen, barış anneleri, cumartesi anneleri, feministler, kadınlar, 1 Mayıs alanında ‘Bedenimiz, kimliğimiz ve emeğimiz bizimdir’ diye haykırıyor.

 

“Kılıçdaroğlu’na saldıranların karşısına dikiliyoruz”

 

Ayrıştırılan topluma nefret tohumlan ekmeye çalışan, hatta ana muhalefet parti liderine saldırıya kadar uzanan ırkçı faşist zorbalığın karşısında, bu alanda Türk, Kürt, Arap, Laz, Alevi, Sünni kadın, erkek olarak tüm farklılıklarımızla yan yana 1 Mayıs alanlarında karşınıza dikiliyoruz.

 

 

“Merminin fiyatını öğrenmek istemiyoruz”

 

Eşit yurttaşlık onurlu barış ve özgürlük diye haykırıyoruz. Birlikte kazanacağız. Savaşlara, sınır ötesi operasyonlara, hayatların yerinden edilmesine karşı barışta ısrar edenleriz. Biz işçiler, emekçiler, kadınlar, gençler, yoksullar, ezilenler, ‘bizim merminin fiyatından haberimiz yok, öğrenmek de istemiyoruz.’ Biz, savaş ve çatışma politikalarıyla, ülkenin bugünü ve geleceğine dair umutsuzluk, çaresizlik ve inançsızlığa sürükleyenlere karşı buradayız. 1 Mayıs alanında umudu büyütüyor ve haykırıyoruz, barış kazanacak, birlikte kazanacağız.

 

“Yaşasın halkların kardeşliği, emekçilerin birliği”

 

Emperyalist paylaşım savaşları sonrası ülkemizde yaşamak zorunda kalan mültecilerin maruz kaldığı ırkçılık, yoğunlaşan emek sömürüsü, güvencesiz ve ucuz iş gücü olarak kullanılmalarına karşı, yaşasın halkların kardeşliği ve emekçilerin birliği diyenler 1 Mayıs alanındayız.

 

“Savaş bir halk sağlığı sorunudur”

 

Kindar, dindar ve itaatkar bir nesil yetiştirmek adına eğitimin tüm alanlarını cemaatlere ve yandaş vakıflara açan, her yıl değiştirilen sınav sistemleriyle, eğitimdeki özelleştirmelerle çocuklarımızı ve geleceğimizi belirsiz bir karanlığa iten AK Parti iktidarına karşı, laik bilimsel anadilinde eğitim diyen eğitimciler, 

sağlığımızı bir rant alanına çevrilmesine karşı mücadele veren ‘savaş bir halk sağlığı sorunudur’ diyen sağlık emekçileri olarak 1 Mayıs alanlarındayız.

 

“Güzel günler göreceğiz çocuklar”

 

‘1 kereden ne olmuş ki’ ‘1 kere olmuş münferit’ ‘rızası var’ ‘çocuklarına sahip çıkamamışlar’ gibi, saldırganı değil çocukları ve ailelerini suçlayan ifadelerle istismarı meşrulaştırarak son yıllarda hızla artan, çocuklara yönelik şiddet taciz ve istismarın ortağı olan siyasal iktidara karşı ‘güzel günler göreceğiz çocuklar’ diyebilmek için 1 Mayıs meydanlarındayız. Hukuk tanımayan gerekçelerle 1 Mayıs meydanı olan Taksim meydanını halka kapatanlara hep beraber sesleniyoruz.”

Konuşmanın ardından katılımcılar, Zonguldak’ta yapılacak olan büyük işçi buluşmasına katılmak üzere otobüslerle Zonguldak’a doğru hareket ettiler.

ETİKETLER : Bartın 1 Mayıs Zonguldak Emek ve Dayanışma Günü Eğitim Sen Sedat Bora CHP
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi