Emek ve Demokrasi Platformu, kalker ocağına karşı!

Bartın Emek ve Demokrasi Platformu’nun, Bartın Boğaz mevkiinde “Kalker Ocağı ve Mobil Kırma Eleme Tesisi” kurulması için başlatılan ÇED süreci ile ilgili açıklamasında, “Ormanlarımızı, tarım alanlarımızı, havamızı, suyumuzu yok edecek tüm girişimlere şimdiye kadar karşı koyduğumuz gibi yine karşı duracağız. Ve bu kalker ocağının ormanlarımızı talan etmesine izin vermeyeceğiz. Bu konuda halkımızın da her zaman olduğu gibi bizlere yine destek vereceğini biliyoruz, inanıyoruz” denildi.
Bu haber 2019-05-01 09:40:39 eklenmiş ve 184 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

 

“Kanunları hiçe sayıyorlar”

 

Bartın Boğaz mevkiinde “Kalker Ocağı ve Mobil Kırma Eleme Tesisi” kurulması için başlatılan ÇED süreci ile hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Bartın Eğitim Sen Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Bartın Emek ve Demokrasi Platformu bileşenlerinin temsilcileri destek verdi. Platform adına açıklama yapan ve süreçle ilgili bilgiler veren CHP Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, özetle şunları söyledi:

 

 

“Bartın Topluca Köyü sınırları içinde 65 hektarlık bir alanda kurulmak istenen kalker ocağı ve mobil eleme tesisi için ÇED Yönetmeliğine göre yapılması gereken ‘Halkı Bilgilendirme Toplantısı’ 21 Mart 2019’da yapılmamıştır. Ancak Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü köy halkına, köyün mülki amiri muhtara duyurulmadan yapılmaya çalışılan bu toplantıyı halk bilgilenmek istememiştir diyerek her zamanki gibi kanunun arkasından dolanma taktiğini izleyerek, kanunları ve yönetmelikleri hiçe saymaktadır.

 

“Toplantıyı tesadüfen öğrendik”

 

ÇED halkı bilgilendirme toplantısı yerel bir gazetede ilan edildikten sonra, ilgili köyün muhtarına da resmi olarak tebliğ edilmeli, köy muhtarı da bu tebligatı zamanında aldıktan sonra toplantıyı tüm köy halkına duyurmak ve toplantı yerini de hazır bulundurmakla yükümlüdür. Oysa 21 Mart günü biz Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri olarak tesadüfen Çevre Şehircilik Müdürlüğü web sayfasından bu toplantıyı 1 gün önce görerek oraya gittik.

 

 

 

“Usulsüz tutanak tutuldu”

 

Gittiğimizde köy muhtarının ve köy halkının bu toplantıdan haberi bile olmadığını, bu nedenle gerekli duyuruların yapılmadığını gördük. Bu tabloya rağmen Çevre Şehircilik Müdürlüğü ve şirket yetkilileri oraya gelerek usule uygun olmayan bir şekilde ‘halk bilgilendirme hakkını kullanmak istememiştir’ diyerek tutanak tutmuştur. Oysa orada bulunan herkesin gayet açık olarak gördüğü gibi toplantı usulüne uygun olarak köy muhtarına tebliğ edilmediği, köy konağı o nedenle hazır olmadığı ve hepsinden önemlisi köy halkı bu toplantıdan haberdar olmadığı, yani gerekli tüm şartlar hazır olmadığı için yapılmamıştır.

 

“Muhtara 10 gün sonra tebliğ edildi”

 

Ve işin en ilginç yanı köy muhtarı kendisine tebliğ edilmesi gereken toplantının günü, saati ve yerini bildiren tebligatı toplantı tarihinden 10 gün sonra tebliğ almıştır.

 

“Müdürlük görmezden geliyor”

 

Hal böyle iken Çevre Şehircilik Müdürlüğü yalan ve yanlış cümlelerle tutanak tutmuş, hepimizin gözleri önünde cereyan eden bu olayları olmamış gibi göstermeye çalışmıştır.

 

“Orman talanına izin vermeyeceğiz”

 

Biz buradan Bartın kamuoyuna bir kez daha yineliyoruz ki, ormanlarımızı, tarım alanlarımızı, havamızı, suyumuzu yok edecek tüm girişimlere şimdiye kadar karşı koyduğumuz gibi yine karşı duracağız. Ve bu kalker ocağının ormanlarımızı talan etmesine izin vermeyeceğiz. Bu konuda halkımızın da her zaman olduğu gibi bizlere yine destek vereceğini biliyoruz, inanıyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Emek ve Demokrasi Platformu kalker ocağı CHP Selim Karakaş
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım