CHP’de gündem Olağanüstü Kongre

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın İl teşkilatı için olağanüstü kongre çanları çalmaya başladı. Kasım 2018’de Genel Merkez tarafından görevinden alınan CHP Bartın Merkez ilçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Siyasi Partiler Kanunu ve Parti Tüzüğü gereğince yapılması zorunlu hale geldiğini belirttiği olağanüstü kongrenin vakit geçirilmeksizin gerçekleştirilmesi istemiyle CHP Bartın İl Başkanlığı’na başvurdu. Gölbucaklı, “Olağanüstü kongrelerin yapılmaması halinde her türlü kanuni haklarımızı kullanıp, bu kongrelerin yapılması hususunda üye ve delegelerimizde gerekli girişimlerde bulunarak yasal süreci başlatacağız” diyerek konunun sonuna kadar takipçisi olacağını bildirdi.
Bu haber 2019-05-01 09:20:15 eklenmiş ve 1221 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

 

Özsoy ve Yükselen dile getirmişti

 

CHP’nin Bartın’da 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nden 3. parti olarak çıkması, Genel Merkez tarafından atamayla yönetime getirilen CHP Bartın İl ve Merkez ilçe Teşkilatlarının meşruiyetinin tartışılmasını da beraberinde getirmişti. CHP’nin son genel seçimlerde Bartın 2. Sıra Milletvekili Adayı olan Fahri Özsoy ve 19. Dönem CHP Kırşehir Milletvekili olan Bartın Yaşam Tıp Merkezi doktorlarından Hilmi Yükselen, mevcut CHP İl yönetiminin vakit kaybetmeden olağanüstü kongre sürecini başlatması gerektiğini savunurken seçimlerdeki başarısızlııın bir karşılığının muhakkak olması gerektiğini, birilerinin bedel ödemesinin zorunluluk olduğunu söylemişlerdi.

 

Gölbucaklı resmen başvurdu

 

CHP Genel Merkezi tarafından Kasım ayında görevden alınan eski Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ise benzer eleştirileri bir adım öteye taşıdı ve olağanüstü kongre sürecinin başlatılması istemiyle resmen CHP Bartın İl Başkanlığı’na başvurdu. Gölbucaklı, sözkonusu başvuru dilekçesinde 27 Kasım 2018 tarihinde Merkez İlçe teşkilatının CHP MYK kararı ile görevden alındığını, bundan 2 gün sonra Bartın CHP İl Yönetimi’nin sözkonusu görevden alma ile ilgili olarak kendilerine bilgi verilip görüş alınmadığı gerekçesiyle toplu şekilde istifa ettiklerini anımsattı. “Buna istinaden Bartın CHP il yönetimi ve arkasından Merkez İlçe Yönetimi de Genel Merkez tarafından yeniden atanarak seçim süreci tamamlanmıştır” diyen Gölbucaklı, seçim sürecinin de artık tamamlandığına dikkat çektiği başvurusunda, CHP parti Tüzüğü ve Siyasi Partiler Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince olağanüstü kongreye gidilmesinin kaçınılmaz olduğunu savundu. Gölbucaklı başvuru dilekçesinde şunları kaydetti:

Tüzük ve yasalar bağlayıcı

 

“Seçim süreci bitmesi sebebi ile artık atanan yönetim kurulları, Tüzüğümüzün 24,25 ve 26. maddelerinde belirtildiği üzere; ayrıca, Siyasi Partiler Kanununun 19. ve 20. Maddelerinde belirtildiği üzere;  olağanüstü kongrelerin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Tüzük ve yasalarımızın bağlayıcı maddelerine istinaden İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulları Olağanüstü kongrelerinin yapılması zorunludur. Bu konuda görüşlerini aldığımız birçok parti üyelerimiz ve delegelerimizin de talebi bu yöndedir. Olağan üstü kongrelerin en ivedi şekilde yapılması gerekmektedir. Tüzük ve yasalar bizler için bağlayıcı olmaktadır.

 

“Kongre yapılmazsa yasal süreci başlatacağız”

 

Olağanüstü kongrelerin yapılmaması halinde her türlü kanuni haklarımızı kullanıp, bu kongrelerin yapılması hususunda üye ve delegelerimizde gerekli girişimlerde bulunarak yasal süreci başlatacağız. Gereğinin yapılmasını rica ederim.”

ETİKETLER : Bartın CHP olağanüstü kongre Hacı Gölbucaklı
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi