Bartın Kadın Platformu: “Çocuklarımızdan elinizi çekin”

Son günlerde artan çocuk istismar ve taciz olaylarına bir tepki de Bartın Kadın Platformu’ndan geldi. “Çocuklarımızdan elinizi çekin!” diye bağıran kadınlar, “Failleri kayıran, kadın ve çocuk düşmanı politikalarınızla çürümüş sisteminizle asla Barışmayacağız! Çürümüş düzeniniz batsın” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
Bu haber 2019-04-27 15:38:18 eklenmiş ve 252 kez görüntülenmiştir.

 

 

 

EREN SARIKAYA

Bartın Kadın Platformu üyeleri, tüm Türkiye’yi derinden üzen ve toplumun her kesiminden büyük tepkilere neden olan çocuklara yönelik taciz ve istismar olayları ile ilgili olarak, Hükümet Caddesi üzerinde bir basın açıklaması yaptılar. Platfırm adına okunan metinde, Türkiye’de her ay en az 650 çocuğun okullarda, cezaevlerinde, kendi evlerinde veya sokakta cinsel istismara uğradığı savunulurken, “Türkiye’de cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işleniyor” denildi. Son olarak 22 Nisan Pazartesi günü İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşında bir çocuğun iki kişi tarafından cinsel istismara uğradığının ortaya çıktığının anımsatıldığı açıklamada suçun işlendiği sokağın her iki yanında kameralar bulunmasının ve sokağın polis karakoluna sadece bir kaç dakika mesafede olmasının dahi saldırganları caydırmadığına dikkat çekilirken şöyle denildi:

 

 

“Üstünün kapatılmasına mücade etmeyeceğiz”

 

“İstismara ses çıkartarak çocuklarına sahip çıkan Küçükçekmece halkına yönelik polis saldırısı gerçekleştirilmiştir. Saldırıyı şiddetle kınıyoruz ve Bartın’dan haykırıyoruz: çocuk istismarına karşı hep birlikteyiz çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Çocuklarımızı gözetmeyen taciz, tecavüz, çocuk istismarı faillerini sistematik olarak kayıran ve aklayan bir düzenin sürdürülmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbir çocuk istismarının üstünün örtülmesine cezasız bırakılmasına müsaade etmeyeceğiz!

 

“Çocuk düşmanı sistem de suçlu”

 

Bu olayların suçlusu sadece failler değil, çocuk istismarının son 10 yılda yüzde 700 artmasına neden olan Diyanet İşleri Başkanlığı, başta Milli Eğitim ve Aile Sosyal Politikalar bakanlığı olarak tüm bakanlıklar, medya ve yargısıyla çocuk düşmanı bu sistemdir. Bu sistem her geçen gün çürüyen, tüm insani değerleri yok sayan, yok eden erkek egemen sistemdir. İnançların, yasal kurumların, toplumsal alışkanlıkların cinsel saldırı ve istismarın aklanması için kullanılması özünde tüm toplumsal çürümüşlüğü ortaya sermektedir.

 

 

“Çürümüş düzeninizi tanıyoruz”

 

Çürümüş düzeninizi: Ensar’dan, Aladağ’dan, Dikili’den, Gergerli’den, ‘Erken yaşta evlilik’ adıyla sunulan cinsel istismara af yasa tasarısından, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen Aile Bakanından, ‘Öz baba kızına şehvet duyabilir… 9 yaşında çocuk evlenebilir…’ diyen Diyanet’ten, cinsel saldırı faillerini ‘tahrik indirimi’ ile ödüllendiren yargıdan çocuk istismarı kadına yönelik şiddet önergelerini yasa tasarılarını reddeden Meclis’ten tanıyoruz. 

 

“Asla barışmayacağız”

 

Failleri kayıran, kadın ve çocuk düşmanı politikalarınızla çürümüş sisteminizle asla barışmayacağız! Çürümüş düzeniniz batsın! Tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını önlemenin yolu mücadele etmektir. Bu düzen yıkılana kadar suçluları gözeten, istismarı aklayan, çocuk istismarı suçlarına ortak olanların, tüm uygulamaların ve politikaların karşında olacağız. Şiddete, tacize tecavüze uğrayan tek bir çocuk kalmayana dek mücadeleye devam edeceğiz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Kadın Platformu çocuk istismarı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım