Pazar hala cep yakıyor!

Uzunca bir süredir el yakmayı sürdüren meyve ve sebze fiyatları, havaların ısınmasına rağmen halen düşmedi. Durumdan rahatsız olan vatandaşlar ihtiyaçları kısarak bütçe dengesini korumaya çalışırken, Pazar esnafı malları satamamaktan yakınıyor. Satanın da alanın da mağdur olduğu pazarda umutlar, önümüzdeki günlerde mal miktarının ve çeşitliliğinin artması ile fiyatların düşerek alış verişin artmasında.
Bu haber 2019-04-27 10:19:51 eklenmiş ve 358 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİ

Soğuk havayı geride bırakıp güneşli günleri karşıladığımız şu günlerde zaten enflasyonist baskı altında ezilen vatandaşlar, başta soğan ve patates olmak üzere neredeyse tüm sebze ve meyva fiyatlarının alıp başını gitmesinden muzdarip.

Sebze ve meyva fiyatları kış aylarında normalin 2 ila 3 katına çıkınca hükümet bazı büyük illerde tanzim satışlar aracılığıyla vatandaşa ucuz ürün sağlamaya çalışsa da piyasa buna karşılık vermedi. Mevsimsel koşullardan dolayı az olan ürünler yüksek fiyatlarla vatandaşa sunulunca otomatik olarak mutfak masrafı da katlanarak arttı. Üreticiler, havaların ısınması ile ürün miktarının artacağını, buna bağlı olarak da fiyatların gerileyeceğini söylese de öyle olmadı.

 

 

Mallar tezfahta kalıyor

 

Dün Bartın’ın meşhur Galla Pazarı ve Pazaryeri’nde yine aynı manzaralar vardı. Vatandaşlar daha ucuzunu bulabilme adına pazaryerini karış karış dolaşıp fiyat sorarken, fiyatlar yüksek olduğu için eskiden olduğu gibi bol miktarda değil sadece karnını doyuracak kadar sebze meyva alış verişi yapabildi. Her ne kadar bir hafta öncesine göre 1-2 Tl civarında fiyatlarda gerileme olsa da pazarda hala domatesin fiyatı 5-7 lira arasında değişirken, soğan 7-8, patates 5-6 lira, patlıcan 5, biber 5-7 lira, kabak 5 taze fasulye ise 10, semizotu 12 TL’den satılıyordu.

 

 

Beklenti yeni hasatla düşecek fiyatlarda

 

Pazar esnafı özellikle patateste önümüzdeki günlerde erkenci hasatı yapılacağını belirtirken, bununla birlikte soğan hasadının da yapılacağından fiyatların ciddi miktarda düşmesini beklediklerini söylediler. Hasatla fiyatların 2,5-4 TL bandına gerimesini beklediklerini ifade eden pazarcılar, diğer sebze ve meyvaların da bollaşması ile fiyatların vatandaşı rahatlatacağını, kendilerinin de daha fazla satış yaparak malın ellerinde kalma riskinden kurtulacaklarını söylediler.

ETİKETLER : Bartın Galla Pazarı
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım