HAYALDİ GERÇEK OLDU!

Bartın, Zonguldak ve Karabük tarihi günlerinden birini yaşadı. Yıllarca “Pilotlar uçardı, uçamazdı”, “pist kısa”, “dağ engel” gibi söylemlerle bir türlü gerçekleşmeyen Türk Hava Yolları’nın Zonguldak’a uçuşu İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’dan havalanan ve teknik bir heyeti taşıyan THY’ye ait Airbus A-319 tipi yolcu uçağı 16 Nisan Cuma günü öğlen saatlerinde Saltukova’daki Zongaldak Havalanı’na indi. Teknik heyet yetkililerle görüştükten sonra yeniden İstanbul’a döndü.
Bu haber 2019-04-26 16:19:49 eklenmiş ve 532 kez görüntülenmiştir.

 

THY’nin TK6942 sefer sayılı uçağı Zonguldak’a indi

 

TOLGA AKINER

Zonguldak’ın Saltukova beldesinde 1999 yılında hizmete giren yıllık 500 bin yolcu kapasiteli Zonguldak Havalimanı’na 2009 yılından beri belirli aylarda sadece Almanya'nın Düsseldorf kentine uçak seferi düzenleniyordu. Alman havayolu şirketinin geçen Şubat ayında iflas etmesinin ardından yurtdışı seferleri durmuştu.

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda aletli iniş-kalkış imkanı sağlayan  ILS cihazı da havaalanına kurularak kalibrasyon ve testleri de yapılmıştı. Zonguldak Havalimanı’nın Türk Hava Yolları (THY) uçakları tarafından da kullanılmasına yönelik Mart ayının sonlarında başlayan test uçuşları da Nisan ayı başında tamamlanmıştı.

 

 

Tüm bu hazırlıkların ardından THY’nin 132 yolcu kapasiteli Edirnekapı isimli A319 tipi uçağı, öğlen saatlerinde beraberindeki teknik heyet ile İstanbul’dan Zonguldak’a geldi. Teknik heyet havaalanında yaptığı incelemelerin ardından Zonguldak Havaalanı Müdürü Hasan Özşahin ve yer görevlisi teknik personelle bir toplantı gerçekleştirerek fikir alış verişinde bulunduktan sonra tekrar İstanbul’a dönmek üzere uçağa binerek havalandılar.

 

Pilotların izlenimi olumlu

 

Yapılan uçuş ve THY pilotları ile teknik heyetinin izlenimlerine ilişkin açıklama yapan Zonguldak Havaalanı Müdürü Hasan Özşahin, havacılık sektöründe faaliyet gösterenlerin çok titiz ve temkinli olduklarına dikkat çekerken, genel itibariyle izlenimlerin çok olumlu olduğunu söyledi. THY’nin sözkonusu uçuşunda elde edilen dataların bir rapor haline getirilerek çok daha detaylı bir şekilde masaya yatırılacağını ve nihai kararın bunun ardından verileceğini belirten Özşahin, “Genel itibariyle bir aksaklık görünmüyor. Pilotlarımızın izlenimleri de bu doğrultuda” dedi.

 

 

İlk etapta direkt Almanya uçuşu planlanıyor

 

THY’nin de gelen talepler doğrultusunda ilk etapta Zonguldak’tan direkt Almanya uçuşlarını planladığını belirten Özşahin, ilerleyen dönemde yurtiçi seferlerin de gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği konusunda henüz bir netlik olmadığını söyledi. Bunun kapasite ve talebin sürekliliği ile alakalı olduğuna dikkat çeken Hasar Özşahin, özetle şu bilgileri verdi:

 

İleride yurtiçi seferler de olabilir

 

“Türk Hava Yolları’nın yan kuruluşu olan Anadolu Jet firması ileride bunun planlamasını yapabilir. Bizim beklentimiz İstanbul Yeni Havaalanı üzerinden bağlantılı uçuşlarla Zonguldak’tan yurtiçi ve yurtdışı istenilen tüm yerlere uçuşların gerçekleştirilmesi. Ama dediğim gibi bunlar bir planlama ve hesap işi, karlılığın devamlılığı esas olmalı. Aksi durumda mümkün değil.

 

Pisti büyütmek için dosya hazırlandı

 

Bunun dışında pilotlarımız pistin kısalığından bahsettiler. A319 tipi çift motorlu dar gövdeki küçük uçakla piste inişte sorun yaşanmadı ama daha büyük uçaklar için pistin uzatılması ve genişletilmesi gerektiğini ifade ettiler. Zaten bizim de bu konuda Ulaştırma Bakanlığımıza verdiğimiz bir proje sözkonusu Havaalanımızın pistinin 600 metre uzatılırken, pist genişliğinin de 45 metre artırılması ile ilgili arazi tahsisi konusunda bir çalışma yaptık ve Bakanlığa verdik. Bu da sonuçlandığında ve pistimizi büyüttüğümüzde daha fazla yolcu kapasiteli büyük yolcu uçaklarının buraya iniş-kalkış yapabilmesi mümkün olacak.

 

Atlasglobal uçuşlara Haziran’da başlıyor

 

Bu havalalanı sadece Zonguldak’a hizmet etmeyecek Karabük ve Bartın’ın yanı sıra Bolu’nun mengen ve Kastamonu’nun Cide bölgesindeki gurbetçi vatandaşlarımız da buradan istifade edecekler. Bölge turizmi ve gurbetçilerimiz için çok büyük öneme sahip olan Zonguldak Havaalanı’ndan THY’nin uçuşlarını başlatacak olması gerçekten çok önemli. Zaten kısa bir süre önce Atlasglobal firması da Haziran ayı itibariyle Almanya’dan karşılıklı uçuşların başlayacağını duyurmuştu. THY’nin aynı seferleri gerçekleştirmesi kalite ve rekabet açısından da olumlu yansıyacaktır diye düşünüyorum.”

ETİKETLER : Bartın Zonguldak Çaycuma Saltukova Zonguldak Havaalanı Türk Hava Yolları Hasan Özşahin Anadolu Jet
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım