Sendeki kan başkasına can!

Acil bir şekilde kök hücre tedavisi görmesi gereken 2 Bartınlı hasta için Türk Kızılayı Bartın Şubesi tarafından “Sendeki Kan Başkasına Can” sloganıyla kampanya başlatıldı. Kampanya’da yapılan bağışların sadece Bartınlı hastalar değil, kök hücre bağışı bekleyen tüm hastalara şifa olması bekleniyor. 30 Nisan’a kadar devam edecek olan kan bağışına Bartınlıların ilgisi ilk günden oldukça yoğun oldu. Kızılay Bartın Şubesi Başkanı Rıza Çakın, Tüm Bartınlıları bağış yapmaları için Cumhuriyet Meydanı’na beklediklerini söylerken, “Aileni, bir kardeşini, bir akrabanı, bir dostunu, bir komşunuzu iyilik yapmaya Türk Kızılayı’na getirin” dedi.
Bu haber 2019-04-25 16:49:42 eklenmiş ve 1206 kez görüntülenmiştir.

 

Türk Kızılayı Bartın Şube Başkanlığı, acil kök hücre bağışı bekleyen hastalar için “Sendeki Kan Başkasına Can” sloganıyla kan ve kök hücre bağışı kampanyası başlattı. 30 Nisan tarihine kadar 10.00-19.30 saatleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan kan ve kök hücre bağışına destek vermek isteyen Bartınlılar daha ilk günden Cumhuriyet Meydanı’na akın ettiler. Kampanyanın açılışı dolayısıyla düzenlenen törene Bartın Valisi Sinan Güner, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Şahin, Türk Kızılayı Genel Merkezi Kan Hizmetleri Müdürü Dr. Metin Kalender, Karabük, Kastamonu ve Sinop Kızılay Şube Başkanları ile birçok kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Bartın Jandarma Komutanlığı personeli de ilk günden kan bağışında bulunanlar arasında yer aldı.

 

Haydi Bartın; kan ver, can ver

 

Kampanyaya ilişkin olarak değerlendirmede bulunan Türk Kızılayı Bartın Şube Başkanı Rıza Çakın, çok acil kök hücre bağışı bekleyen Bartınlı 2 hasta başta olmak üzere ülke genelinde kök hücre bağışı bekleyen tüm hastalar için 25 - 30 Nisan 2019 tarihleri arasında 6 gün sürecek bir kan ve kök hücre bağışı kampanyası tertiplediklerini belirtirken, bağışları ile insanlara şifa vermesi için tüm Bartınlıları Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kızılay noktasına beklediklerini söyledi.

 

Kök hücre bağışı nasıl yapılır?

 

Çakın, Türk halkının kök hücre bağışı ve donörlük konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını bu nedenle de genel itibariyle bağışçı olmaktan çekindiklerine dikkat çekerken, konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bu konuyla ilgili bilgilendirici reklam çalışmaları yapılıyor, dizilerde bu konuya dikkat çekiliyor, hatta bazı programlarda seyircilerden bağışçı olmaları için kan örneği alındı. Yeterince bilgi sahibi olmayanlar için kök hücre bağışı ile ilgili tüm detaylar:

Bir hasta için, en iyi eşleşme olan bağışçı adayı olduğunuzun TÜRKÖK taramalarında tespit edilmesinden sonra, koordinasyonu sağlayacak olan Türk Kızılayı yetkilisi tarafından sizinle bir görüşme gerçekleştirilir. Görüşme sonrası doku uyumunuzun yeniden değerlendirilmesi için sizden yeni kan örnekleri alınır ve TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir.

 

Doku Uyumu Doğrulama Testi

 

Doku uyumunuzun yeniden doğrulanması testi için,  sizden alınan yeni kan örnekleri ve hastadan alınan yeni kan örnekleri TÜRKÖK Doku Tipleme Laboratuvarı tarafından çalışılır. Doğrulama testleri sonrası tekrar Türk Kızılay yetkilisi sizinle temasa geçer;  nakil gününü ve bağış için hastanın doktorunun kemik iliği mi yoksa periferik kök hücre mi tercih ettiği bilgisini verir. Doktor hasta için gerekli olan en iyi yöntemi istemektedir. Ama sizin son kararınız önemlidir ve bu karar doktora iletilir. Eğer hala bağışta bulunmayı kabul ediyorsanız, işlemler başlar. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kişiler eşliğinde sağlık muayenesi ve tetkik işlemleriniz başlatılır.

 

Sağlık muayenesi ve tetkikler

 

Bağışçı olmak için uygunluğunuzun belirlenmesi için ayrıntılı fizik muayeneniz yapılır. Elektrokardiyografi (EKG), akciğer filmi ve çeşitli testler (idrar, kan testleri, bayanlar için hamilelik testleri gibi) yapılır.  Bu testler bağışın, sizi ve hastayı herhangi bir risk altına sokmayacağından emin olmak için yapılır.

Nakil sonrasında ilk bir ay içerisinde TÜRKÖK tarafından tekrar sağlık muayeneniz yaptırılır.

 

Zaman planmalası

 

Ortalama bir bağış süreci 4-6 haftalık bir zaman aralığında 20-30 saatlik bir zamanınızı alır.
Muayene, tıbbi işlemler ya da diğer bağış ile ilgili harcamalar konusunda bağışçıdan hiçbir ücret talep edilmez ve bağışçının sosyal güvenliği kesinlikle kullanılmaz.
Herhangi bir zaman diliminde bağış kararından vazgeçme hakkına sahipsiniz. Ancak kök hücre bağışçısı olarak uygun bulunduktan sonra, özellikle hasta nakil için tedaviye başladıktan sonra kararınızdan vazgeçerseniz, hastada hayati tehlike oluşabilir.

 

Bağış yöntemleri....

 

Kök hücre bağışı biri periferik kök hücre toplama yöntemi, diğeri de kemik iliği toplanması olmak üzere iki şekilde yapılıyor.

 

Periferik Kök Hücre Toplama Yöntemi: Bağışçının periferik kanından toplanan kök hücrenin hastaya nakledilmesini içeren bir tedavi yöntemidir. En sık tercih edilen yöntem olup, bağış için damar yapınızın uygunluğunun değerlendirilmesi gerekmektedir. G-CSF (Granülosit Koloni Uyarıcı Faktör) bağışçının deri altına 4-5 gün boyunca günde iki kez enjekte edilir. G-CSF enjeksiyonuna başladıktan sonraki 4. ya da 5.günde, kanda kök hücreler artmaya başlar. Bu bağış esnasında kolunuzdan steril bir iğne yardımı ile alınan kan, aferez cihazında ilerler ve bu cihazda 4-5 saatlik bir aferez prosedürü sonunda kök hücrelerin diğer kan bileşenlerinden ayrılması sağlanır. Bu kök hücresi ayrılmış kan, diğer kolunuzdan tekrar vücudunuza verilir. Eğer damar yapınız uygun değil ise, alternatif olarak santral yoldan (boyun damarınız) lokal anestezi altında bir kateter takılarak kök hücreler toplanır. Kateter sıklıkla 4 saat süreyle takılı kalır, bazı durumlarda ikinci gün tekrar kök hücre toplanması gerekmesi halinde 24 saat süre ile takılı kalabilir. Ancak bu yönteme nadiren gereksinim duyulur ve sizin vereceğiniz karar önemlidir.

İşlem sırasında önemli bir rahatsızlığın olması beklenmez. Nadiren geçici olarak dudaklarda ve parmaklarda uyuşma hissi olabilir. Bağış sonrası, eve gitmek için kendinizi iyi hissedene kadar gözlem altında tutulursunuz. Bağıştan sonraki 48 saat içerisinde, G-CSF’ye ait yan etkiler (kas/kemik ağrıları, ateş, tansiyonda yükselme v.b.) kaybolur. Bağışçı rahatlamak için aspirin içermeyen ilaçlar (Acetaminophen, İbuprofen v.b.) alabilir. Bağıştan sonraki 2 gün içerisinde birçok bağışçı günlük aktivitelerine dönebilir. Eğer günlük aktiviteleriniz fiziksel iş gücü gerektiriyor ise daha fazla istirahate ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Kemik İliği Toplanması: Bu işlemi tercih eden bağışçıdan; işlemden yaklaşık 1 hafta önce 1 ünite kan alınarak, tekrar kendine verilmek üzere saklanır. Gerekli sağlık kontrolleri ve genel anestezi alıp alamayacağına ilişkin tetkikler yapılıp, hastaneye yatışı gerçekleştirilir. Bu işlemde 1 veya 2 saat kadar genel anestezi alınır. Anestezi verildikten sonra doktor, cilt üzerinden küçük bir kesi (dikiş atılmasına gerek olmayan) açarak özel bir iğne yardımı ile kalça kemiğinizin arkasına (pelvis kemiği) ilerler.
Bağışçı aynı günün akşamında veya ertesi gün taburcu edilir. Bağış sonrası ilk 2 ya da 3 hafta biraz ağrı, yara yerinde sızı ve tutukluk hissedilebilir. Bağıştan sonraki ilk 2 hafta ağır kaldırılmamalı, ağır sporlar yapılmamalıdır. Bağıştan sonraki 2 gün içerisinde birçok bağışçı günlük aktivitelerine dönebilir. Eğer günlük aktiviteleriniz fiziksel iş gücü gerektiriyor ise daha fazla istirahate ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Gizlilik çok önemli

 

TÜRKÖK, hasta ve bağışçının gizliliğini korumayı taahhüt eder. Bağışçı ve hastanın kişisel bilgilerinin saklanması yasalar gereğidir. Gizliliğin sağlanması konusunda TÜRKÖK ile iş birliği yapmanız sizden beklenir. Gizlilik için verilmiş olan bu söz, hem bağışçıyı hem de hastayı istenmeyen tanıtım, temaslar, bağışa zorlama ya da para teklif edilmesi gibi durumlardan korumak içindir. Bağışçıya hastayla ilgili sadece, hastanın yaşı, cinsiyeti ve hastalığı hakkında bilgi verilirken, hastaya ise sadece bağışçının yaşı ve cinsiyeti söylenir.

Bağıştan sonraki ilk 1 yıl boyunca, hastaya, içerisinde özel bilgilerinizi içermeyen mektup yazmanıza izin verilebilir. Bu iletişim kesinlikle isim, adres, telefon numarası, şehir, ülke gibi iletişim bilgilerini içermemelidir ve bu mektup TÜRKÖK aracılığı ile hastaya ulaştırılır.  Bağıştan 2 yıl sonra hasta ile direk iletişime geçmenize izin verilebilir. Ancak bu görüşme hasta ve bağışçının aynı anda rıza göstermesi sonucu gerçekleşebilir.”

ETİKETLER : kızılay kan bağışı bartın bartın haber
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi