“Sıfır Atık” temalı kamp sona erdi

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, bu yıl 6.’sını gerçekleştirdiği “Lider Çocuk Tarım Kampı” kapsamında üç günlük etkinlik düzenledi.
Bu haber 2019-04-25 14:57:05 eklenmiş ve 695 kez görüntülenmiştir.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı'nın koordinasyonluğunda her yıl ilkokul 4. sınıf öğrencilerine düzenlenen "Lider Çocuk Tarım Kampı" bu yıl 6. kez gerçekleştirildi. Çocuklara doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarım ve toprakla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgilendirme yapmayı amaçlayan kampa bu yıl Merkez İstiklal İlkokulu’ndan sınıf öğretmeni Gültuğ Daştan gözetiminde 4. Sınıf öğrencisi 31 çocuk katıldı. Her yıl bir tema ile düzenlenen “Lider Çocuk Tarım Kampı” nın 2019 yılı teması “Sıfır Atık” olarak belirlendi. Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden kampa ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Sıfır Atık” teması ile birlikte israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sistemlerinin önemi, atıkların geri dönüştürülmesi, atık önleme yaklaşımının benimsenmesi konularında etkinlikler düzenlendiği bildirildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 

 

Sağlıklı beslenme ve gıda israfı da anlatıldı

 

“Kampın ilk gününde öğrencileri İl Müdürümüz Abdulsetter Bayram, odasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan ve İstiklal İlkokulu Müdürü Yardımcısı Çetin Üstünyer'in katılımıyla  kampa katılan öğrencilere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Çevre Çocuk Ajandası, Sıfır Atık Temalı Yap-Boz, Çevreci Çocuk Dergisi ile Bez Torba, Tişört ve Şapka hediye edildi. Ardından kampa katılan öğrenciler tarafından geri dönüşüm malzemelerinden hazırlanan ‘Sıfır Atık’ Proje sergisi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ‘Sıfır Atık’ fotoğraf sergisi gezildi. Kampın birinci gününde öğleden sonra İl Müdürlüğümüz meyve bahçesi öğrencilere gezdirilerek Ziraat Mühendisi Mutlu Keleş tarafından meyve ağaçları ile ilgili bilgi verildi. Gıda ve Yem Şube Müdürü Celal Uğuz tarafından ‘Sağlıklı Beslenme, gıda israfının önlenmesine yönelik’  sunum gerçekleştirildi.

 

Çocuklara mantar tesisi gezdirildi

 

Kampın ikinci gününde İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden Çevre Mühendisi Mehmed Zahid Öztürk tarafından ‘Sıfır Atık Projesi’ konusunda sunum gerçekleştirilerek İl Müdürlüğümüz Geçici Atık Depolama Alanında incelemeler yapıldı. Öğrencilere Genç Çiftçi projesinden faydalanılarak kurulan işletmede Cengiz Özdemir'e ait İstiridye Mantarı tesisi gezdirilerek mantar yetiştiriciliği hakkında bilgilendirme yapıldı.

Tarım Kampı’nın son gününde İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda İl Müdürümüz Abdulsetter Bayram, İl Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, İl Müdür Yardımcı Vekili Erdal Gülmez, Okul Müdürü Taner Evren, Okul Müdür Yardımcısı Çetin Üstünyer sınıf öğretmeni Gültuğ Daştan, Şube Müdürü Emine Sancar ve teknik personelin iştiraki ettiği törenle katılım sertifikaları öğrencilere ve sınıf öğretmenine dağıtımı ile Tarım Kampı etkinliği sona erdi. Kampın gerçekleştirilmesinde katkı ve desteklerinden ötürü İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Özcan başta olmak üzere İl Müdürlüğü personeline teşekkür ederiz.” 

ETİKETLER : Bartın Abdülsetter Bayram Ali Özcan Lider Çocuk Tarım Kampı Sıfır Atık
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi