Öztekneci uyardı: “Son gün 30 Nisan!”

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bartın İl Müdürü Ekrem Öztekneci, her ilave istihdam için ilk 3 ay ücret+vergi+SGK primi teşvikinden yararlanmak için son başvuru tarihinin 30 Nisan olduğunu hatırlattı.
Bu haber 2019-04-25 14:44:14 eklenmiş ve 408 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Hükümet, işsizliği azaltmak adına başlatılan “İstihdam Seferberliği” kapsamında, işverene çok sayıda teşvik veriliyor. Bunlarda biri de 2.5 milyon kişiye iş imkanı sağlamanın amaçlandığı işverene ücret desteği sağlanan teşvik. Bartın SGK Müdürü Ekrem Öztekneci, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, söz konusu teşvikten yararlanmak isteyen işverenlerin 30 Nisan 2019’a kadar yeni sigorta girişlerini yapmaları gerektiğini anımsattı. Öztekneci, açıklamasında şu bilgilere yer öerdi:

“22 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 7166 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 8. Maddesi ile 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 19. maddesine son fıkrasından önce gelmek üzere şu fıkra eklenmiştir: ‘1/2/2019 ila 30/4/2019 tarihleri arasında işyerlerinde 2018 yılı Ocak ila Aralık ayları/döneminde aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında uzun vadeli sigorta kollarından en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak işe alınanların, iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenlerle feshedilmesi hariç olmak üzere, işe alındıkları tarihten itibaren 9 aylık sürede iş sözleşmesi feshedilmeksizin çalıştırılmaları halinde bu maddede belirtilen prim desteği ile birlikte işe alındıkları ay dahil 3 aylık süre için prim ödeme gün sayısının 67,36 Türk lirası ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, Fon’dan karşılanmak üzere işverene destek olarak ayrıca sağlanır.

 

Mahsuplaşma şeklinde ödeniyor

 

Bu fıkra kapsamında işverene sağlanan ücret desteği işverenin SGK’ya olan borçlarına mahsup edilir, ancak işverene ödenmez.’ hükmüne istinaden Kurumumuzca; sigortalı yönünden; 1 Şubat 2019 ila 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınmış olması, Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsiz olması, işe giriş tarihinden önceki 3 aylık sürede toplam 10 günden fazla 5510/4-1 -(a) ve (c) bentleri kapsamında bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510/4-1- (b), ek 6, ek 9 uncu madde birinci fıkra kapsamında sigortalı olmamaları, işveren yönünden; özel sektör işvereni olması, 2018 yılında Kuruma uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak en az sayıda bildirim yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması, iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenlerle feshedilmesi hariç olmak üzere, işe alındıkları tarihten itibaren dokuz aylık sürede iş sözleşmesi feshedilmeksizin çalıştırılmaları, aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde Kuruma verilmesi, tahakkuk eden primlerin yasal süresi içinde ödenmesi, yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması, çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması, ihale konusu iş üstlenilmemiş olması, şartlarının birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir.

 

3 ay işverene tek kuruş maliyeti yok

 

Sigortalılar işe alındığı tarihten itibaren 3 ay destekten yararlanacaktır. Örneğin Nisan ayında işe alınan bir işçi için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında destek alınacaktır. Şayet sigortalı, işe girdiği tarih itibariyle 2018 yılı ortalama sigortalı sayısına ilave ise 3 aylık süre dolduktan sonra, kadın sigortalılar, 18-25 yaş aralığında erkek sigortalılar ve engelli sigortalılar 15 ay, diğer sigortalılar ise 9 ay daha halihazırda uygulanmakta olan ilave istihdam desteği kapsamında prim ve vergi desteğinden yararlanacaktır.

 

İlk defa işçi çalıştıracak olanlar yararlanamıyor

 

2019 yılında ilk defa işçi çalıştırmaya başlayacak işyerleri yeni destekten yararlanamayacak, şartları taşıyor ise hâlihazırdaki ilave istihdam desteğinden yararlanacaktır.

İstihdam düzeyinin korunması ve ilave istihdam sağlanması amacıyla 2018 yılında SGK’ya bildirilen en az sigortalı sayısına 1 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında ilave olarak işe alınan her bir sigortalı için sigorta primi ve vergi teşviği ile birlikte günlük 67,36 TL, aylık 2 bin 20 TL, 90 Krş ücret desteği sağlanacak, sağlanan destek işverenin sigorta prim borçlarına mahsup edilecektir.

İlgili teşvikin 30 Nisan itibariyle biteceği göz önünde bulundurularak işverenlerimizin bu teşvikten yararlanabilmesi adına bu kapsamda işe alınacak olanların son tarih olan 30 Nisan’a kadar işe giriş bildiriminin yapılması gerekmektedir.”

ETİKETLER : Bartın SGK istihdam Ekrem Öztekneci
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi