CHP yine alternatif kutlama düzenledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın İl Başkanı Selim Karakaş, demokrasinin gelişmesi, adaletin sağlanması ve hukuk devletinin güçlenmesinin ülkemizde barış ve kalkınmanın teminatı olduğunu belirtirken, CHP olarak çocuk işçi, çocuk gelin ve çocuk istismarı ile ilgili haberler duymak istemediklerini söyledi. “Bizler, sokaklarda kaderine terkedilen , yatağa aç giren çocuklar istemiyoruz” diyen Karakaş, çocuklara bırakılabilecek en değerli mirasın özgür ve adil bir Türkiye Cumhuriyeti olduğunu kaydetti.
Bu haber 2019-04-23 16:32:18 eklenmiş ve 783 kez görüntülenmiştir.

 

CHP Bartın İl Teşkilatı, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan dolayısıyla alternatif tören düzenledi. Törene, CHP Bartın Teşkilatı’nın yanı sıra Atatürkça Düşünce Derneği ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Bartın Şube mensupları da katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene vatandaşların ilgisi de yoğun oldu.

CHP İl Başkanı Karakaş, ADD Bartın Temsilcisi Yavuz Alpay ve Eğitimiş Sendikası Bartın Temsilcisi Ender Yeğen’in Atatürk heykeline çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Ardından günün anlam ve önemine ilişkin ilk konuşmayı CHP İl Başkanı Karakaş yaptı. 15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgali sırasında atılan ilk kurşunla başlayan Kurtuluş mücademizin 23 Nisan 1920’de tüm olumsuz şartlara rağmen Türk milletinin Anadolu’da özgür ve bağımsız yaşama iradesinin sembolü olan TBMM’nin kurulduğunu ve Türklerin bu topraklarda esareti asla kabul etmeyeceğini bütün dünyaya gösterdiğini anımsatan Karakaş, “23 Nisan 1920 milletimizin esaret zincirlerim kırarak tarih sahnesine yeniden çıktığı ve egemenliği kendi eline aldığı gündür” dedi. Karakaş sözleri şöyle sürdürdü:

 

 

Karakaş, ‘tek adam’ vurgusu yaptı

 

“Türkiye Cumhuriyetini kuran, insanlarımızı özgürlüğe kavuşturan, milletin kanıyla, canıyla elde ettiği egemenliğin simgesi olan Meclisimizin kuruluş günü en değerli varlıklarımız olan çocuklara ,yani yem nesillere armağan edilmiştir. Bu armağan TBMM’nin ülkemize karşı bitmeyen, nesiller boyu sürecek olan sorumluluğunun simgesidir. Bu ülkede bütün vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumak, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek ve ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasını sağlamak öncelikle milletin vekillerinden oluşan TBMM’nin görevidir. Ulu Önder Atatürk bir konuşmasında ‘Şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler kendi talih ve geleceğim başka birinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır’ demektedir. Tarihte hakkını, hukukunu, iradesini tek bir adama bırakan hiçbir millet huzur ve refaha ulaşamamıştır. Milletimiz bu hatayı asla yapmayacak, kendi hakkına, hukukuna kararlılıkla sahip çıkacaktır. Demokrasinin gelişmesi, adaletin sağlanması, hukuk devletinin güçlenmesi ülkemizde barışın ve kalkınmanın teminatıdır.

 

Çocuklara en güzel miras...

 

Bizler ülkemizde çocuk işçiler istemiyoruz. Bizler ülkemizde çocuk istismarı haberleri duymak istemiyoruz. Bizler ülkemizde çocuk gelinler istemiyoruz. Bizler ülkemizde sokaklarda kaderine terkedilen çocuklar görmek istemiyoruz. Bizler ülkemizde hiçbir çocuğun yatağa aç girmesini istemiyoruz. Çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras, özgür ve adil bir Türkiye Cumhuriyeti’dir. CHP bu bilinçle çalışarak, halkımızdan aldığı güçle hepimizin özlediği huzur ve barış içerisindeki Türkiye’yi yeniden inşa edecektir.

 

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir

 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere TBMM’yi kuran tum kahramanlarımızı şükranla anıyor, aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. TBMM’nin kuruluşunun 99. yılında bütün milletimizin ve özellikle çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”

 

 

Alpay, eski bayram kutlamalarına özlemi dile getirdi

 

Daha sonra ADD Bartın Şube Başkanı Yavuz Alpay bir konuşma yaptı. 23 Nisan’ın, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gün olduğuna dikkat çeken Alpay, TBMM’nin, umutsuzluğun, yoklukların ve güçlüklerin yaşandığı bir dönemde açılmasının, geleceğimizi aydınlatan anlamlı ve önemli bir süreci başlattığını söyledi. Alpay, Meclis'in açılmasının, kurtuluş hareketinin ulusallaşmasında ve ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni Türk Devleti'nin kurulması sürecinde atılan çok önemli bir adım olduğunu vurgularken, yokluk içinde kurulan ilk Meclis’in ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararların alındığı bir yer olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Ulu Önderimizin liderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu. 23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı günü bayram olarak çocuklara armağan etmesi Yüce Önder Atatürk'ün çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. ‘Bugünün küçükleri yarının büyükleridir’ diyen Ulu Önderimiz Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. Her 23 Nisan'da yurdumuz bir bayram alanı olurdu. Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar, şiirler okurlardı. Gece fener alayları düzenlenirdi. Aynı coşkularla yasaksız bir şekilde bayramlarımızı kutlayabilmemiz ümidimle; yarının büyükleri olan çocuklarımızın bayramı kutlu olsun.”

 

 

Yeğen: “Türkiye karanlığa sürükleniyor”

 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende konuşan son isim Eğitimiş Bartın Şube Başkanı Ender Yeğen oldu. Milletçe büyük bir coşku içerisinde TBMM’nin 99. kuruluş yıldönümünü kutlamanın heyecanı içerisinde olduklarını ifade eden Yeğen, Atatürk’ün önderliğinde bir yandan Kurtuluş Savaşı’nı yürütürken, öte yandan Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, devrimlerin gerçekleştirilmesinde yaşamsal rol üstlenen TBMM’nin, ulusal egemenliğin vücut bulduğu, demokratik rejimimizin temel kurumu olduğuna değinen Yeğen sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ancak, çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesi yok edilmiştir. TBMM büyük yara almıştır. Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; üniter devlet yapısı hedef alınmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir.

 

“İktidar sorumluluğunu yerine getirmiyor”

 

Atatürk'ün, TBMM’nin açıldığı gün olan 23 Nisan'ı, bayram olarak armağan ettiği çocuklarımızın korunması konusunda siyasi iktidar üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Okul çağında olmasına rağmen, sokaklarda, tarlada, fabrikada çalıştırılan, şiddetin, istismarın, zorla ve erken yaşta evliliklerin kurbanları olan milyonlarca çocuk bulunmaktadır. Çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk işçi bulunmakta ve çocuk işçilerin yaklaşık yüzde 80’i kayıt dışı çalıştırılmaktadır. 2012 yılında yasalaşan 4+4+4 eğitim sistemiyle çocuk işçiliği yaşı fiilen 13 yaşa düşürülmüştür. Son yıllarda sermayenin kalifiye ve ucuz işgücü ihtiyacına bağlı olarak meslek liselerinin sayısında artış olmuştur. Bu okullarda okuyan öğrenciler daha öğrencilik yıllarından itibaren düşük ücretle işçi olarak çalıştırılmaktadır. ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ sloganıyla sermayenin resmi kurumlarla düzenlediği kampanyalar, özel meslek lisesi açacak iş adamlarına öğrenci başına 8 bin liraya varan teşvik verilmesi bütün bunlar ucuz, nitelikli çocuk işçiler yaratmak içindir. Çocuk istismarı, çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerin aksine yaygın ve sistematik olarak işlenmektedir. Yaşanan bu insanlık dışı suçları ise; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebileceği, babanın öz kızına şehvet duymasının günah olmadığı konusunda fetva verenlerin, karma eğitimi tahrik edici bulan ve yasaklamaya kalkanların birileri tarafından korunup kollanmasının, ülkede yaşanan cinsel istismarların üzerinin örtülmeye çalışılmasının bir sonucu olarak görmekteyiz.

 

Devlete sorumluluk hatırlatması

 

Devlet, ‘çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek’le sorumludur. Ülkeyi yönetenler, çocukların korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Çocukları taciz ve tecavüze karşı korunmasız bırakılmakta, çocuklar mağdur edilirken tecavüzcüler ise özgür bırakılmaktadır. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Vatanı korumak çocukları korumakla başlar’ sözleri ışığında, tüm çocuklarımızın eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, her türlü istismar ve baskıdan uzak gelişimlerini sağlayabildikleri bir ülke hepimizin ortak özlemi olmalıdır.”

 

 

Konuşmaların ardından törene katılanlar Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı da çektirdiler.

ETİKETLER : chp bartın selim karakaş 23 nisan kutlama
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi