Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nden 3. Parti olarak çıkması, atanmış yönetimin meşruiyetinin tartışılmasını da beraberinde getirdi. CHP’nin son genel seçimlerde Bartın 2. Sıra Milletvekili Adayı olan Fahri Özsoy ve 19. Dönem CHP Kırşehir Milletvekili olan Bartın Yaşam Tıp Merkezi doktorlarından Hilmi Yükselen, mevcut CHP İl yönetiminin vakit kaybetmeden olağanüstü kongre sürecini başlatması gerektiğini savundular.
Bu haber 2019-04-22 10:02:37 eklenmiş ve 1349 kez görüntülenmiştir.

 

ATANMIŞ YÖNETİME KONGRE ÇAĞRISI !

 

TOLGA AKINER

2018 yılındaki son Milletvekili Genel Seçimlerinde Bartın Merkez’de 1. Parti konumunda olan CHP’nin, 31 Mart yerel seçimlerinde ancak 3. olabilmesi tartışmaları ve eleştirileri de beraberinde getirdi. Bütün Türkiye’nin odaklandığı İstanbul seçimlerine ilişkin hukuki sürecin ‘şimdilik’ sona ermesinin ardından CHP Bartın İl teşkilatına ilişkin eleştiriler de daha net bir şekilde dillendirilmeye başlandı.

 

 

CHP’lileri üzen fotoğraf

 

Tepki gösterlerden ilki son genel seçimde CHP Bartın 2. sıra Milletvekili adayı olan Bartın’ın başarılı genç işadamlarından Fahri Özsoy oldu. Seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından CHP’ İl Başkanı ve Meclis üyelerinin henüz mazbata dahi alınmadan Bartın Belediyesi önüne giderek seçimin kazananı MHP’liler ile aynı karede yer aldıkları görüntüleri eleştiren Özsoy, bu tablonun seçimi kazanmak için canla başla çalışan CHP’lileri çok üzdüğünü söyledi. Özsoy, şunları söyledi:
“Bizim bu seçimde bir kimliğimiz vardı. Millet İttifakı olarak seçime gittik. Yanında yer aldığımız Başkan ve Meclis üyeleri ise Cumhur İttifakı içinde yer alan yani rakibimiz olan bir partinin mensupları. Kaldı ki, 2014’teki törene niye gitmedin diye de sormazlar mı?

 

 

“Başarı bunun neresinde?”

 

Ortada bir başarıdan bahsetmek mümkün değil. Sen seçimde ancak 3. parti olabilmişsin Bartın’da.  Son Genel Seçim’e göre de oyların ittifak bazında 10 bin civarında gerilemiş durumda. Bartın özelinde değerlendirdiğimizde Millet İttifakı içerisinde olup da en çok oy kaybeden parti maalesef Cumhuriyet Halk Partisi. Tablo böyleyken, çıkıp sanki bir başarı varmış gibi adletmenin hiç bir anlamı yok. Sanki bir başarı var da çıkıp açıklama yapılıyor. Bartın’da hangi başarıdan bahsediliyor. Amasra diyorlarsa orası zaten 2014’te de CHP’deydi. Kazanılması başarı değil. Bartın’da 4 belediye 4 de belde var, sen Hasankadı’da aday çıkartamıyorsun. Merkez’de İl Genel Meclisi üye sayısı 1 artmış, o da bize yansımış oy olarak. Bunu bir başarı olarak görüyorlar.

 

“Başarısızlığın karşılığı olmalı”

 

Bir ittifak yapılmış ama bunun sana bir yansıması olmamış Bartın’da. Burada asıl denilmesi gereken şey, ‘Biz şapkamızı önümüze koyacağız. Hatalarımızı bir bir ele alıp hem Siyasi Partiler Kanunu, hem de Parti Tüzüğü gereği oloğanüstü kongre sürecini başlatıyorum’ olmalı. Bakıldığı zaman Sayın Selim Karakaş’ın 2014’ün sonunda istifa ederek partiyi kayyuma bıraktığı dönemdekinden çok daha fazla bir başarısızlık sözkonusu şu anda. Bunun da bir karşılığı olmalı.

 

“Kongre süreci başlatılmalı”

 

Zaten atanmış bir yönetim. Bunun tüzükte belirtiliyor yetki süresi. Biri bedel ödemeli, Bu kim olacak? Bunun ortaya çıkması için en kısa sürede önce Merkez İlçe ardından da ilin olağan kongre süreci başlatılarak gereği yapılmalı.

 

 

Bir tepki de eski Milletvekili Yükselen’den

 

CHP’nin 19. Dönem Kırşehir Milletvekili olarak bir dönem TBMM’de yer alan Bartın Yaşam Tıp Merkezi’nin uzman doktorlarından Hilmi Yükselen de CHP Bartın İl Teşkilatını başarısız bulan isimler arasında yer aldı. CHP Bartın Teşkilatı’nın, 31 Mart seçimlerinde başarısız olduğunu savunan Yükselen, ilginç bir iddiayı da gündeme getirdi.

 

“İYİ Partililer CHP adayını desteklemedi”

 

CHP’nin ülke genelinde İYİ Parti ile ittifak yapmasına rağmen CHP Bartın teşkilatı yöneticilerinin seçim sürecinde Bartın’daki İYİ Parti yöneticileri ile bağlantıya geçmemeleri nedeniyle seçimde İYİ Parti’lerin CHP’nin Bartın Belediye Başkanı Adayı Mehmet Arslan’ı desteklemediklerini öne süren Yükselen, bu durumun yerel seçimlerdeki başarısızlıkta önemli etkisi olduğunu dile getirdi. Yükselen sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Seçimi kazanmış gibi...

 

“Başarısızlığın asıl sebebi CHP Bartın il ve ilçe örgütlerinin beceriksizliği ve basiretsizliğidir. Mazbata alımından, sanki seçim kazanmış gibi MHP’li Belediye Başkanlığı kutlama törenine katılmaları toplumda üzücü bir algı uyandırmıştır. Baktığınız zaman İstanbul Maltepe’de ve Büyükşehirde seçimlerin iptali için YSK’ya itiraz eden MHP ve AKP, CHP'yi başarısız kılmak için uğraşırken bir CHP il başkanının ve Meclis üyelerinin MHP’li Belediye başkanının göreve başlamak için belediye önünde düzenlediği törene katılarak destek ve katkı vermeleri kabul edilebilecek bir tablo değil. Orada aynı kare içinde verdikleri görüntü, CHP’ye gönül vermiş, onun başarısı için çalışmış ve ona oy vermiş Bartınlıları eminim ki derinden üzmüştür.

 

“Birileri bedel ödemeli”   

 

Bakıyorsunuz seçime 1. parti girmişiz. Ama sonuçlar açıklandığında sonuncu partiyiz. Bu kabul ediylebilir bir durum değil. Bunun bahanesi de olmamalı. Seçimlerde beceriksizlikleri ve basiretsizlikleri sonucu başarısız olan yöneticilerin partimizin önünü açması gerektiğini, bunun için bir an evvel istifa ederek olağanüstü kongre sürecini başlatmaları gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde CHP’nin bir dahaki seçimlerde Bartın’dan milletvekili çıkarabilmesinin bile tehlikeye gireceğini değerlendiriyorum.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi CHP Selim Karakaş Fahri Özsoy Hilmi Yükselen olağanüstü kongre
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi