Vali Güner İLYAS’ı anlattı

2019 yılının 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığında yapıldı. Vali Güner, yılın ilk 3 ayında Bartın’da 225 projede çalışma yapıldığını açıklarken, bu projelerin toplam bedelinin 7 milyar 704 milyon 837 bin TL olduğunu söyledi. Yeni hizmete giren İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında da bilgiler veren Vali Güner, “Kamu kurumlarımız yatırım bilgilerini eksiksiz ve hatasız olarak İl Yatırım Takip tablolarına girecek ve sisteme veri girişleri sağlanacaktır” dedi.
Bu haber 2019-04-19 17:32:45 eklenmiş ve 3147 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen 2019 yılı 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda yatırımlar ve sosyo-ekonomik gelişmeler masaya yatırılırken bunların koordinasyonunun yanı sıra yerel ve bölgesel kalkınma bakımından değerlendirmeleri de yapıldı. Toplantıda daha sonra katılımcıların teklif ve önerileri alındı.

 

225 projede çalışma yapıldı

 

Toplantıdaki konuşmasında ilimizde gerçekleştirilen yatırımlar hakkında genel bir değerlendirme yapan Vali Güner, Bartın’da bu yılın ilk 3 aylık döneminde yapılan yatırımlara ilişkin şu bilgileri verdi:

 


“Bu zaman diliminde 225 projede çalışma yapılmıştır. Bu projelerin toplam bedeli 7 milyar 704 milyon 837 bin TL. Tahsis edilen ödenek miktarları ise 388 milyon 622 bin TL dir. Bu ödeneklerden 205 milyon 408 bin TL harcama yapılarak yüzde 52,86'lık bir nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Bu süreçte 225 projeden 30'u tamamlandı, 141 projede faaliyetler halen devam etmekte, 10 proje ise ihale aşamasındadır. Bu projeler dışında Belediyelerimiz tarafından 14 milyon 776 bin TL bedelli 13 proje yürütülmekte ve 3 milyon 113 bin TL harcama yapılmıştır.

Yatırımları, tahsis edilen ödenekten yapılan harcama miktarlarına göre sektörel bazda değerlendirdiğimizde ise 171,6 milyon TL ile ilk sırada ulaştırma sektörü alıyor, Bunu 22,8 milyon TL ile tarım-orman, 5,2 milyon TL ile enerji, 4 milyon TL ile eğitim ve 1,4 milyon TL ile de diğer kamu hizmetleri sektörü izlemektedir.

 

İLYAS’a eksiksiz ve hatasız veri girişi sağlanacak

 

Hizmete yeni giren ve illerdek tüm yatırımların tek bir veri tabanı üzerinden takibini sağlayacak olan İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında da bilgiler veren Bartın Valisi Sinan Güner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplantıya başlamadan önce hizmete giren ve bundan sonraki tüm koordinasyon kurulu toplantılarında kullanacağım İl Yatırım Takip Sistemi (İLYAS) hakkında önemli gördüğüm konuya değinmek ve bilgi vermek istiyorum. İl düzeyinde yürütülen kamu yatırımlarının güncel verilerinin coğrafi tabanlı bilgi ve görselleri ile elektronik ortama aktarılması, yerel ve merkezi düzeyde aktif olarak izlenip analiz edilmesi ve geleceğe yönelik değerlendirmeler yapılabilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığımızca İLYAS Projesi geliştirilmiştir. Projenin gelişme sürecinde Cumhurbaşkanlığının illerdeki yatırımları izleyip değerlerlendirme yapabilmesi için ilgili kurumlarla ayrıca entegresi sağlanacaktır. Bu projede sağlıklı ve kesin bilgi temini için, kamu kumrularımız yatırım bilgilerini eksiksiz ve hatasız olarak İl Yatırım Takip tablolarına girecek ve sisteme veri girişleri sağlanacaktır. Yatırım Takip Sistemi'ne girilen veriler dönemler halinde bu toplantıda olduğu gibi İl Koordinasyon Kurulu toplantılarında ve yatırımların takibinin yapıldığı diğer çalışmalarda kullanılacaktır. Kurullarımıza yapmış oldukları çalışmalar nedeniyle teşekkür ediyor ve bundan sonra yapacakları çalışmalarda başarı diliyorum.”

Vali Güner’in konuşmasının ardından kamu kurum  ve kuruluşlarının bölge ve il müdürleri tarafından sunumlar gerçekleştirildi. Toplantı, katılımcıların teklif ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi. 

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Sinan Güner İl Koordinasyon Kurulu İLYAS
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi