Akın, mazbatasını nihayet alıyor

31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’ni en iddialı rakibi Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bartın Belediye Başkan Adayı Yusuf Ziya Aldatmaz’ın sadece 148 oy önünde tamamlayan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bartın Belediye Başkan Adayı Cemal Akın mazbatasına bugün kavuşuyor. Saat 11.00’de mazbatasını alacak olan Akın için, saat 14.00’te de Belediye Binası önünde tören düzenlenecek.
Bu haber 2019-04-16 09:36:02 eklenmiş ve 1332 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

İyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla, kazananları ve kaybedenleri ile bir seçim sürecini daha nihayet geride bıraktık. Önümüzdeki 5 yıl boyunca bizleri yönetecek olan yerel yöneticiler 31 Mart Pazar günü yapılan seçimlerle belirlense de seçim sonuçlarına ilişkin hukuki süreç uzadığı için kasen sonuçlar biraz gecikmeli olarak netlik kazandı. Böyle olunca da Bartın da dahil bazı il, ilçe ve beldelerde seçimden zaferle çıkan adayların mazbatalarını almaları da otomütik olarak gecikti.

Hatırlanacağı üzere; 31 Mart Pazar gecesi, oy sayım işlemi sürerken, Bartın’da hem MHP, hem de AK Parti kadında heyecan doruktaydı. Çünkü MHP adayı Akın ile AK Parti adayı Aldatmaz arasındaki fark oldukça azdı. Hatta bir ara Aldatmaz bir kaç oy farkıyla öne bile geçmişti. Ancak tüm sandıkların sayımı tamamlandığında MHP’li Cemal Akın’ın yarışı, resmi olmayan sonuçlara göre en ciddi rakibi AK Partili Yusuf Ziya Aldatmaz’ın sadece 169 oy önünde bitirdiği açıklanmıştı.

 

10 bin 30 seçmen oy kullanmadı

 

Bartın Belediye Başkanı’nın belirlendiği Bartın Merkez’deki 154 sandıkta oy sayım işlemi tamamlandığında kayıtlı 50 bin 817 seçmenden sadece 40 bin 783’ünün sandık başına giderek oy kullandığı görüldü. Böylece Bartın’da seçime katılım oranı Türkiye ortalaması olan 84,67’nin altında yüzde 80,25 olarak gerçekleşti. Bartın’da 10 bin 30 seçmen oy kullanmaya gitmedi.

 

AK Parti tüm sandıkların yeniden sayılmasını istedi

 

Seçimin ardından dogal olarak itiraz süreçleri başladı. AK Parti, İl Genel Meclisi’nde ve Belediye Meclisi’nde çoğunluğu ele geçirse de Bartın Belediye Başkanılğı seçiminde bazı usul ve esas hataları yapıldığı gerekçesiyle sonuçlara ilk olarak İlçe Seçim Kurulu nezdinde itiraz etti ve bütün oyların yeniden sayılmasını istedi. Ancak İlçe Seçim Kurulu talebi kısmen kabul etti ve sadece 154 sandıktaki geçersiz oyların yeniden sayılmasını kararlaştırdı. Bunun üzerine gerçekleştirilen sayım neticesinde

Bin 562 geçersiz oyda 75 oy geçerli hale gelirken, bunlardan 41’i AK parti, 20’si de MHP lehine yazıldı. Böylece Akın ile Aldatmaz arasındaki oy farkı 148’e inmiş oldu.

Bunun üzerine AK Parti bu kez İl Seçim Kurulu nezdinde itiraz hakkını kullandığı ve yine tüm oyların sayılmasını istedi. Ancak İl Seçim Kurulu sadece 5 sandık için itirazı kabul ederek bu 5 sandıkta sayımı yeniledi. Bunun neticesinde de sonuç değişmeyince, AK parti hukuki açıdan son başvuru merci olan Yüksek Seçim Kurulu nezdinde girişimde bulundu ve ayrıntılı bir dilekçe ile Bartın’daki Belediye Başkanı’nın belirlendiği tüm sandıkların (daha önce sayılan 5 sandık hariç) yeniden sayılması talebiyle itiraz hakkını kullandı.

 

YSK, gerek görmedi

 

Türkiye’nin dört bir yanından gelen seçim sonuçlarına ilişkin itirazlar ile birlikte yoğun bir gündem içinde talebi inceleyen YSK, sandıkların yeniden sayılmasına gerek olmadığını, seçim sonucunun İl Seçim Kurulu’nun belirlediği şekilde tesciline karar verildiğini taraflara bildirdi.

 

Mazbata bugün veriliyor

 

Zorlu seçim süreci ardından biraz gergin geçen hukuki süreç de tamamlanınca sıra mazbataya geldi. Ancak YSK’nın Bartın Belediye Başkanlığı’na ilişkin itiraza bağlı verdiği gerekçeli kararın Bartın’a gelmesi gecikince Cemal Akın’ın mazbata alması da 16 Nisan Salı gününe kalmış oldu. Bartın Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede Başkan Akın’ın saat 11.00’de İl Seçim Kurulu’nun bulunduğu İMKB Ortaokulu’nda mazbatasını aldıktan sonra saat 14.00’te Belediye Binası önünde düzenlenecek olan törenin ardından yeni dönem çalışmalarının resmen başlayacağı kaydedildi.

 

3. Akın dönemi başlıyor

 

İlk olarak 2009 yılındaki seçimlerde Bartın Belediye Başkanlığı makamına oturan Cemal Akın, 2015’teki seçimlerin ardından üst üste üçüncü kez Bartın halkının takdiri ile bu makama getirilen ilk Belediye Başkanı olarak da Bartın siyaset tarihindeki unutulmazlar arasında yerini almış oldu.

 

MHP 9, AK Parti 7, CHP 3 mahallede 1.

 

Seçimlerin mahalleler bazındaki analizi yapıldığında ilginç sonuçlar olduğu açıkça görülüyor. 19 Mahallesi bulunan Bartın’da 9 mahallede (Aladağ, Demirciler, Gölbucağı, Hürriyet, Karaçay, Karaköy, Kemerköprü, Okulak ve Orduyeri) MHP sandıktan 1. parti olarak çıkarken, AK Parti 7 mahallede (Ağdacı, Cumhuriyet, Çaydüzü, Esentepe, Gecen, Şeremirçavuş ve Tuna), CHP ise 3 mahallede (Kırtepe, Köyortası ve Orta) 1. parti olarak çıktı.

 

Kafa kafaya yarış

 

Neredeyse kafa kafaya geçen yarışta MHP’ye seçimi kazandıran oyların Orduyeri, Gölbucağı, Kırtepe ve Demirciler mahallesi’nden aldığı gözlemlendi. YSK Bartın’a ilişkin itiraz süreçlerinin ardından oluşan mahalle bazındaki resmi seçim sonuçlarını sistemine henüz girmediği için ilk gece itibariyle resmi olmayan ıslak imzalı sandık tutanakları üzerinden hazırlanan (MHP’nin AKH’den 169 oy farkla seçimi önde tamamlandığını gösteren) tablolara göre; mahalle mahalle MHP ile AK Parti arasındaki oy farkları şu şekildeydi:

“Ağdacı 42 oy AK parti lehine, Aladağ 20 oy MHP lehine, Cumhuriyet 15 oy AK Parti lehine, Çaydüzü 271 oy AK Parti lehine, Demirciler 70 oy MHP lehine, Esentepe 130 oy AK Parti lehine, Gölbucağı 173 oy MHP lehine, Hürriyet 38 oy MHP lehine, Karaçay 16 oy MHP lehine, Karaköy 7 oy MHP lehine, Kemerköprü 6 oy MHP lehine, Kırtepe 81 oy MHP lehine, Köyortası 39 oy MHP lehine, Gecen 41 oy AK Parti lehine, Okulak 56 oy MHP lehine, Orduyeri 266 MHP lehine, Orta 21 oy MHP lehine, Şiremirçavuş 166 AK Parti lehine, Tuna 59 AK Parti lehine.”

ETİKETLER : Bartın seçim YSK Bartın Belediyesi AK Parti MHP CHP Cemal Akın Yusuf Ziya Aldatmaz
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi