Turizm Haftası kutlamaları başladı

Yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da bu yıl 43. kez kutlanacak olan Turizm Haftası etkinliklerine Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenle start verildi. Bartın Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, ilimizin turizm çeşitliliği açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgularken, Bartın’da geçen yıl 400 bin turistin konaklama yaptığı, günübirlikçilerle birlikte bu rakamın 800 bini bulduğunu söyledi.
Bu haber 2019-04-15 15:46:35 eklenmiş ve 368 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 43. Turizm Haftası için oldukça yoğun bir etkinlik programı hazırlandı. Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde Bartın turizminin sorunları ele alınacak. Ayrıca hafta dolayısıyla sergi, konser, doğa yürüyüşü ve yelken gösterisi düzenlenecek.

 

 

Dursun: “Potansiyel doğru değerlendirilmeli”

 

Turizm haftası kulma etkinliklerinin ilki Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk sunumu şeklinde gerçekleştirildi. Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, burada yaptığı konuşmada, taşıdığı turizm çeşitliliği ile marka olabilmenin tüm potansiyeline sahip, tarihsel geçmiş ve birikimle önemli bir coğrafyada bulunan Bartın’ın turizm potansiyelinin doğru değerlendirildiğinde önemli bir gelir kaynağı olacağına dikkat çekenken şunları söyledi:
“Başka yerleri görmek, tanımak, eğlenmek, dinlenmek ve alışveriş yapmak için yapılan geziler olarak tanımlayabileceğimiz turizm, ülkemiz için önemli bir yere sahiptir. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin, tarihi, coğrafi, kültürel anlamdaki zenginliğini, ülkemize gelen yabancı turist sayısı ve elde edilen gelir ispat etmektedir. Turizmin son yıllarda bu kadar gelişmesinin en önemli faktörü belgeli yatak kapasitelerindeki artıştır. Bireylerin eğitim ve gelir düzeylerindeki gelişmeler ile hızlı kentleşme, nüfus artışı ve teknolojik gelişmeler uluslar arası turizm hareketini geliştiren diğer önemli unsurlardır. Türk dizileri sayesinde Güney Amerikalı turist sayısı yüzde 70 artmıştır. Ülkemiz doğası, denizleri, kumsalları, kaplıcaları, tarihi dokuları ve kültürel maddi unsurları ile her anlamda gelen turistlere hitap edecek değerlere sahiptir. Her bölgede farklı özeliklere sahip, olan ülkemizin Batı Karadeniz Bölgesi, iklim özelliklerinden dolayı yeşilliğe bürünmüş bir cennet emsalidir. Farklı medeniyet ve uygarlıklara ait kalıntılar, bu cennetin içinde kendini göstermekte ve gelen turistlere tarihi bilgiler konusunda rehberlik yapmaktadır.

 

 

“Turizmin gelişiminde herkese görev düşüyor”

 

Geçmiş zaman uygarlıklarının kalıntılarının en güzel örneklerini Batı Karadeniz'in en genç illerinden biri olan Bartın’da görmek mümkündür. Bundan istifade edilmesini sağlamak adına her türlü girişimlerde bulunmak gerekmektedir. Taşından toprağından tarihin, kültürün aktığı bu milletin refah seviyesinin yükselmesinde önemli bir yere sahip olan turizmin gelişmesinde, vatandaşın, esnafın, işletmelerin konukseverliği, güler yüzlülüğü, verilen hizmetin önemi göz ardı edilmemelidir. Bu anlamda vatandaşa, esnafa, pansiyon ve otel işletmecilerine ve çalışanlarına önemli görevler düşmektedir. Bartın, Amasra, İnkum, Çakraz, Güzelcehisar... Gibi denize kıyısı olan tatil beldelerimize gelen turistlerin beğenisini kazanmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in Çeşm-i Cihan diye sıfatlandırdığı Amasra... Dünyada eşi benzeri bulunmayan, farklı medeniyetlerin izini taşıyan Kuşkayası Anıtı... Lav sütunlarıyla ihtişamın simgesi konumunda olan Güzelcehisar... Şirin kasaba görünümdeki Çakraz... Ankaralıların denizi İnkumu... İçinde 200'den fazla kuş türünü barındıran, avcılık sporunun en güzel mekânlarından biri olan Küre Dağları Milli Parkı... İnsanların sosyal anlamda kaynaşmasını sağlayan şenliklerin, festivallerin düzenlendiği Gezen Yaylası... Yöresel mutfak kültürünün en güzel örneklerinin sunulduğu ve gelen turistlere tanıtımının yapıldığı mekânlarla Bartın ülkemizin değerli turizm merkezlerinden biri konumundadır. Bartın'a gelen yabancı turist sayısı da bunu ispatlamaktadır.

Ülkemizde turizm gelirimiz 2018’de bir önceki yıla nazaran yüzde 12,3 artarak 30 milyar dolar olmuştur. Turizm gelirinin yüzde 81’i yabancı ziyaretçilerden diğer kalanı ise yurtdışında ikamet eden ziyaretçilerden oluşmuştur. 2018’de ziyaretçi sayımız 46 milyona yaklaşmıştır. 2019 yılında da hızla artacaktır. İlimizde ise 400 bin kişi konaklama yapmış bu sayı günü birlik gelen gidenlerle birlikte 800 bine ulaşmıştır. Bu sayının artışını sağlamanın ölçütü; tarihi, doğal ve kültürel değerlerimizi korumak ve sahip çıkmakla mümkün olur. Bu konuda her birimizin duyarlı olması ve gelen turistlere evlerindeymiş hissini vererek ilimizin refahı için üzerimize düşen görevi yerine getirmektir.”

 

Vali ziyareti ve sergi

 

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından Fuat Dursun, ilimizdeki turizm sektörü temsilcilerinden oluyan bir heyetle Vali Sinan Gi makamında ziyaret etti. Bartın Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda da ilimizde yaşayan somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı geleneksel el sanatları ustalarının sergisi açıldı.

 

 

Günün son programı ise  Kemik Park Otel’de gerçekleştirildi. Düzenlenen kokteylde turizm paydaşlarıyla Bartın turizminin sorunları konuşuldu.

 

“Bartın'da Turizmin Seyri” panelde ele alınacak

 

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce gerçekleştirilecek kutlama programı çerçevesinde 16 Nisan Salı günü, Bartın Üniversitesi konferans salonunda "Bartın'da Turizmin Seyri" konulu panel düzenlenecek. Saat 14.00 de başlayacak olan panelde Bartın Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Dr. Hande Uyar Oğuz tarafından  Bartın iline Gelen Turist Profilinin Analizi; Bartın Üniversitesi MYO Öğretim Görevlisi Dr. Gökhan Emir tarafından Bartın İlinde Ev Pansiyonculuğu ve Bartın Üniversitesi MYO Öğretim Görevlisi Çağrı Sürücü tarafından  Bartın Turizmi Üzerine Yapılan Çalışmalar konularında sunumlar yapılacak. Panelin başkanlığını ise Bartın Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Dr. Ayhan Karakaş yapacak.

17 Nisan Çarşamba akşamı saat 20.00’de de Bartın Kültür Merkezi’nde TSM Koro Konseri düzenlenecek.

 

Ev pansiyonculuğu konuşulacak

 

18 Nisan Perşembe günü ise kutlamalar kapsamında Ulus’ta saat 14.00 de Bartın Üniversitesi MYO Öğretim Görevlisi Dr. Gökhan Emir tarafından Ev Pansiyonculuğu Sorunları ve Çözüm Önerileri anlatılacak.

 

Yelken gösterisi ve doğa yürüyüşü

 

20 Nisan Cumartesi günü Amasra Yelken Kulübü’nün yelken gösterisi ile devam edecek olan kutlama etkinlikleri, 21 Nisan Pazar günü saat 10.00’da Drahna Vadisi’nde gerçekleştirilecek olan yürüyüş ile sona erecek. 

ETİKETLER : Bartın Turizm Haftası Sinan Güner Fuat Dursun
Diğer TURİZM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım