Akdeniz: “SGK primleri düşürülmeli”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, içinde bulunduğumuz ekonomik kriz de göz önünde bulundurularak, işsizlik sorununun aşılması için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primlerinin düşürülmesi gerektiğini savundu.
Bu haber 2019-04-15 09:32:58 eklenmiş ve 287 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Konuya ilişkin olarak görüşlerini dile getiren Bartın MESO Başkanı Akdeniz, asgari ücrete bağlı olarak her yıl artan sigorta primlerinin işverenin adeta belini büker bir hal aldığını söyledi. “Brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan sigorta primleri esnafımıza büyük külfet getiriyor. Yıllık bazda hesaplanınca esnafımız neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Ülkemizde yüzde 11 seviyesine gelen işsizliği azaltmak için SGK primleri düşürülmeli” diyen Akdeniz, hükümetin piyasalarda hareketlilik yaratmak adına öncelikli olarak esnaf ve sanatkarlar başta olmak üzere işverenleri sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarması gerektiğini savundu. Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:


2 yılda yüzde 43 arttı

 

“Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarımızın 2017 yılında ödediği en düşük sigorta primi 613 TL’yken, 2018’de 700 TL’ye, 2019’da ise 882 TL’ye yükseldi. Yani esnafımızın ödediği sigorta primleri 2 yılda yüzde 43 oranında artış gösterdi. Esnaf ve sanatkarımız bu meblağları ödemekte büyük güçlük çekiyor. Hem kendi sigorta primi hem de yanındaki işçinin sigorta primi derken esnafımızı zora sokuyor. Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü hafifletilmelidir.

 

Sigorta primleri işçi maliyetini arttırılor

 

Ülkemizde şu an en önemli sorunlardan birisi işsizlik. Maliyetler arttığı için işverenler eleman almaktan çekiniyor. Eğer sigorta primlerinde işverene kolaylık sağlanırsa bu kolaylık doğrudan ekonomiye ve istihdama etki eder. Sigorta primleri düşerse esnaf hem yanındaki elemanı çalıştırmaya devam eder hem de ihtiyacı varsa eleman almaktan kaçınmaz. Yeni eleman alınması ise istihdama destek sağlar ve işsizliği azaltır. Daha fazla kişi istihdam edileceği için SGK’nın sigorta primlerinden elde ettiği tahsilat düşmeyeceği gibi artış gösterir.” 

ETİKETLER : Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası MESO Yılmaz Akdeniz SGK
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım