Esnaf, sıfır faizli cansuyu bekliyor!

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, mevcut ekonomik koşullarda bırakın para kazanmayı ayakta kalma mücadelesi verdiğini söylediği esnafların bir nebze olsun rahatlaması için en son 2008 yılında verilen sıfır faizli cansuyu kredisi benzeri bir imkan sağlanması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2019-04-15 09:30:11 eklenmiş ve 354 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Son dönemde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan toplumun önemli bir kesiminin olumsuz etkilendiğini, bu olumsuz etkileri en fazla hiszseden kesimnlerin bayında da esnafların geldiğini ifade Bartın Bakkalar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, soruna ve çözüm önerisine ilişkin olarak görüşlerini gazetemize açıkladı. Bartın’da da esnafın türkiye genelinde olduğu gibi her geçen gün sayıları artan AVM ve benzeri işletmelerin yanı sıra zincir marketlerle baş etmeye çalıştığını ancak bunu başaramadığı için de ekonomik dalgalanmadan olumsuz yönde en fazla etkilenen kesimlerin bayında geldiğini kaydeden Özkan, sözkonusu olumsuzlukları en aza indirmek adına diğer kesimlere olduğu gibi esnafa da sıfır faizli cansuyu kredisinin yeniden güdeme alınması gerektiğini savundu. Özkan, görüşlerini şu sözlerle dile getirdi:


10 yıldır yok

 

“2 milyon esnaf ve sanatkârımız ekonominin can damarı olarak ekonomideki dalgalanmalardan en çabuk ve en çok etkilenen kesim oluyor. Elektrik, su, doğalgaz faturalarında esnafa özel bir tarife olmaması, birçok kalemde ödenen vergiler, çevresinde yan yana açılan zincir marketler gibi birçok nedenle baş etmeye çalışıyor. Bunlarla birlikte halen veresiye defteri de kullanan birçok esnafımız var. Dolayısıyla nakit sıkıntısı, gün sonunda elde etmesi gereken kazancı sağlayamıyorlar. Bu da esnafa ekonomik bir dalgalanmada olumsuz etkinin direkt yansımasına neden oluyor. Bununla birlikte gelişen teknolojik büyümeye de ayak uydurmakta zorluk çekiyorlar. Tüm bu sorunlarla baş etmeye çalışırken özellikle şu dönemde bir cansuyu kredisi esnafı büyük oranda rahatlatır. Sıfır faizli ve uzun vadeli cansuyu kredisi en son 2008 yılında verilmişti. Yine devletimiz ve bankalar bu çağrıya kulak vermeli ve anayasamızda da olduğu gibi esnafı korumaya yönelik girişimlerde bulunulmalı.

 

“Kara liste sorunu çözülmeli”

 

Esnaf krediye kolayca ulaşamıyor çünkü bunun en önemli nedeni kara liste. Her fırsatta dile getirdiğimiz sicil affının uygulanması ile kredi imkânlarından faydalanan esnaf kendisi rahat ettiğinde ekonomi de vatandaş da rahat eder. Tüm bankaların uymak zorunda olacağı etkin bir sicil affı yasası çıkartılmalı. Çünkü mali sicilinden dolayı, borcu olmayan esnafın kredi imkânlarından yararlanamaması haksızlık. 2018 yılı bitmeden hızla toparlanmaya çalışan ekonomimizin esnafın da büyümesine ihtiyacı var. Bu kredilerde 279 bin 331 kadın esnafımıza da pozitif ayrıcalık sağlanmasının bu kalkınmaya çok büyük faydası olacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım