Bankoğlu: “Milletin iradesi geciktirilmemeli”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, yerel seçimler sürecindeki itirazlar konusunu gündeme getirdi ve hukukun gereğinin yerine getirilerek millet iradesinin geciktirilmeden tecelli ettirilmesi zorunluluğunu vurguladı.
Bu haber 2019-04-12 09:14:00 eklenmiş ve 567 kez görüntülenmiştir.

 

 

CHP Milletvekili Bankoğlu, 31 Mart Yerel Seçimleri'nin ardından 10 günden fazla süre geçmesine karşın özellikle İstanbul özelinde halen devam etmekte olan itirazlar sürecini değerlendirdi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait seçim sonuçları yönünden geçtiğimiz hafta başından bu yana ağırlıklı olarak Kartal İlçe Seçim Kurulu olmak üzere çeşitli ilçe seçim kurullarında yeniden sayım işlemlerini takip ettiğini belirten Av. Aysu Bankoğlu, “Herkesin üzerinde mutabık olduğu şekliyle seçimin geçici sonuçlarının belirlenmesinin ardından itiraz yoluna başvurmak şüphesiz ki bir haktır. Bu bağlamda, söz konusu hakkın kullanılması yönünden ne Partimin ne de biz Milletvekillerinin herhangi bir karşı çıkışı bulunmamaktadır. Önemli olan husus, yapılan itirazların ‘somut delile’ ve ‘somut gerekçeye’ dayandırılmasıdır. Tek bir sandıktaki örnek üzerinden gidilerek bütün oyların sayılması gibi bir yola, hukuki anlamda, gidilemez” diye konuştu.

İşin hukuki boyutunun yanında özellikle Kartal İlçe Seçim Kurulu'nda yaşanan mevcut yani fiili duruma da değinen Bankoğlu, 2 Kurul üzerinden yürüyen sayımlarda bir kurula ait sandıklarda oyların tümünün, diğerinde ise geçersiz oyların sayıldığını belirterek diğer Cumhuriyet Halk Partili milletvekilleriyle beraber bahse konu işlemlerin usulüne uygun yürütülmesini temin etmek için yoğun bir çaba harcadıklarını ve nöbet tuttuklarını vurguladı.

Gelinen son noktada, tüm oyların İstanbul çapında yeniden sayılmasına dair talebe Yüksek Seçim Kurulu tarafından ret kararı verilerek yalnızca az sayıdaki sandığın yeniden sayılmasına hükmedildiğini anımsatan CHP’li Bankoğlu, esas itibarıyla sürecin en başından itibaren tekdüze bir karar verilmesi gerektiğini savundu. Bankoğlu, sürecin sonlarına yaklaşıldığını belirtirken bu süreçte verilen kararın, "yalnızca somut gerekçe gösterilmiş olan sandıkları" kapsadığını vurgulayarak bu manada önemli olduğunu dile getirdi.

 

“Seçmen iradesine saygısızlık”

 

Milletvekili Bankoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yönünden olağan itiraz sürecinin artık sonuna gelindiğinin altını çizerken de şunları söyledi:
“Her bir sandığa dair somut itirazlar olmadan ‘bütün oyları tümden saymak’ ya da ‘seçimi yenilemek’ gibi yaklaşımların içerisinde olmaya çalışmak, hiç şüphe yok ki, öncelikle seçmen / millet iradesine saygısızlıktır. Bir kez daha önemle vurguluyoruz, hukuki dayanağı olan itirazlar, her bir siyasi partinin yasal hakkıdır, bununla birlikte yalnızca süreci uzatarak birtakım siyasi menfaatler elde etmeye girişmek ise seçim sürecinin ciddiyetine ve saygınlığına zarar vermektedir.

 

“Demokrasi ve adalet mücademiz sürecek”

 

Gelinen noktada, verilen demokrasi ve adalet mücadelesi, sonuçlar resmi olarak da kesinleşinceye kadar kesintisiz bir şekilde, şahsım ve diğer milletvekillerimiz tarafından verilmeye devam edilecektir. Temel talebimiz, hukukun gereğinin sürüncemeye bırakılmadan yerine getirilmesi ve seçmenlerimizin, yurttaşlarımızın iradesinin sandığa yansıyan biçimine soyut itirazlarla müdahale edilmemesidir.”

ETİKETLER : Bartın İstanbul CHP YSK Kartal İlçe Seçim Kurulu Aysu Bankoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi